Ze světa: 13" Apple MacBook Pro v zajetí Windows

Zahraniční server otestoval použitelnost a výkon třináctipalcového notebooku MacBook Pro od Applu, tentokrát však s konkurenčním operačním systémem Windows.

Apple prodává jednotnou kombinaci hardwaru a softwaru, díky čemuž může snáze nabídnout perfektní kompatibilitu ovladačů, s čímž odpadá řada problémů, což ocení především koncoví zákazníci, kteří se nechtějí zabývat klasickými problémy „sestavovaných“ počítačů. Jeho vlajkovou lodí v případě notebooků jsou především hliníkové Macbooky Pro, které jsou vyrobeny z jednoho celistvého kusu materiálu.

Samozřejmostí je operační systém Mac OS X, který je již předinstalovaný na pevném disku, s přechodem na standardně používanou platformu Intel však Apple umožnil instalaci konkurenčních operačních systémů. To se hodí pro ty případy, kdy se bez Windows či Linuxu z různých důvodů neobejdete a nespokojíte se ani se stále zlepšující se virtualizací, například v podobě Parallels Desktop 6.

Server Anandtech otestoval menší variantu Macbooku Pro v podobě třináctipalcového modelu.

Třináctka pouze se starším procesorem

Zatímco nové 15" a 17" modely Macbooků již obsahují nové procesory Core i5 a i7 od Intelu, třináctipalcová řada disponuje stále takřka dva roky starým procesorem Core 2 Duo. I když lze očekávat, že za pár dní bude představeno několik novinek a nové procesory pro 13" MacBook Pro se k tomu přímo nabízí.

applemacbook.jpg

Redaktor použil pro test svůj vlastní 13" MacBook Pro vybavený dvoujádrovým procesorem Core 2 Duo P8600 s frekvencí 2,4 GHz (bez podpory HyperThreading technologie i Turbo Boost). Operační paměť s kapacitou 4 GB a grafická karta GeForce 320M s celkem 48 CUDA procesory by měly poskytnout dostatečný výkon i pro hraní novějších her. Cena za tento MacBook Pro začíná na relativně vysokých 1 199 USD (přibližně 28 000 Kč s DPH), ale jak už to bývá, vyšší cena odráží v případě Applu i kvalitní provedení.

newwindowsmacbook_1.jpg

Díky Boot Campu sice můžete snadno nainstalovat operační systém Windows 7 a vybrat ho při startu notebooku, ale vše má své ale. I přes dostupné ovladače narazíte na „nekompatibilitu“ s klávesami, Macbook totiž obsahuje řadu kláves, které jsou určeny speciálně pro operační systém Mac OS X, horní řada nemá funkční klávesy, lze je však snadno namapovat místo stávajících, které jsou určeny pro rychlé funkce napříč systémem. I ty jsou však dostupné v prostředí Windows, na obrazovce se při stisku objeví grafické zobrazení dané funkce, stejně jako u většiny klasických notebooků.

apple-mbp2010-13-keyboard-sm.jpg

Velký touchpad patří svou kvalitou a přesností mezi nejlepší na trhu, a nejinak je tomu i pod operačním systémem Windows, kdy je v možnostech i rozšířené nastavení.

Testy

MacBook Pro byl srovnáván s notebooky Gateway ID49C, Asus N82Jv, Toshiba T235D, Toshiba A660D, Asus U30Jc, Acer 1810T, MSIWind U230, ALienware M11x R2 a netbookem Asus Eee PC 1201N. Velkou předností je kvalitní displej s rozlišením 1 280 × 800, který nabízí nejvyšší kontrast a také nejlepší podání barev v rámci AdobeRGB:

33144.png 33145.png 33148.png
 

Co se týče výkonu, i přes poměrně starou platformu podává MacBook Pro nadstandardní výkon, konkurenční notebooky vybavené modernějším procesorem i grafickou kartou však samozřejmě poskytují vyšší výkon, jejich náskok však není tak markantní:

  33130.png 33150.png 33154.png33158.png

 Jak je vidět, v některých případech je grafická karta GeForce 320M v Macbooku Pro výkonnější než kombinace procesoru Core i5-430M s grafickou kartou AMD Radeon HD 5470.

S Windows téměř poloviční výdrž

V případě použití operačního systému Mac OS X se Apple pyšní desetihodinovou výdrží na baterie, přičemž dřívější testy tyto hodnoty více méně prokázaly. V případě operačního systému Windows 7 se však ukazuje i nutnost optimalizace na straně systému, protože MacBook vydržel při běžném používání s Windows kolem pěti hodin a zařadil se tak mezi střed:

33140.png 33141.png 33142.png
 

Anandtech již dříve testoval rozdíl ve výdrži oproti Windows Vista na notebooku Macbooku Air, rozdíly byly skutečně téměř dvojnásobné a jak je vidět, nezměnilo se to ani v případě Windows 7:

1.PNG 2.PNG 3.PNG
 

Jaká je příčina vyšší spotřeby u systému Windows stále není jasné, ale Mac OS X ve stejných případech spotřebuje dvakrát méně energii.

Výhody pouze s Mac OS X

Třináctipalcový MacBook Pro jistě patří po stránce designu i kvality mezi velmi povedené notebooky a pokud na něm budete provozovat operační systém Windows, stále nabídne kvalitní hardware i zpracování. Připravte se ale na určité omezení v podobě klávesnice a také nižší spotřebu, která je bohužel prokazatelně způsobena systémem Windows.

Vzhledem k tomu, že s MacBookem Pro získáte i originální Mac OS X, můžete si bez problému zkoušet nové prostředí a nakonec možná i zjistíte, že vám vyhovuje ještě více, než klasické Windows. Ale pokud z jakéhokoli důvodu preferujete Windows a přitom chcete kvalitní notebook, je MacBook Pro i přes některé související nevýhody zajímavou volbou.

Diskuze (58) Další článek: Nové Mapy.cz: podívejte se, co budou umět

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,