Windows 95 slaví patnácté výročí

Včera to bylo právě patnáct let, kdy Bill Gates slavnostně oznámil příchod nového systému. Stal se legendou a jeho uživatelské rozhraní se stalo základem pro celou řadu dalších Windows.

Je to právě patnáct let (a několik hodin k tomu), kdy se newyorský symbol Empire State Building převlékl do barev Windows. Trávníky v kampusu Microsoftu zastavěly obří bílé stany na celkové ploše bezmála pěti hektarů a slova Billa Gatese kamery přenášely do dalších 43 míst po celém světě. O událost se nakonec zajímaly i televizní společnosti, takže si další tisíce diváků naladily satelit.

A oč se vlastně jednalo? Koncem srpna 1995, tedy přesně 24., Bill Gates světu oznámil, že Microsoft dokončil práce na Windows 95. Nebylo to úplné terno, betaverze totiž byla dostupná už dříve, v každém případě tehdy Microsoft zažil cosi podobného, co o více než deset let později poznal Apple se svými iPhony. Windows 95 šel na dračku.

 

Systém pro kancelář i domácnosti

Windows 95 je dnes už definitivní minulostí, nabídl ale kousky, které tehdejší systémy neuměly, a s příchodem balíčku s Internet Explorerem se velkou měrou podílel i na popularizaci komerčního internetu.

Práce na Windows 95 s kódovým označením Chicago začaly bezprostředně po vydání Windows 3.1 v roce 1992. Microsoft tehdy vyvíjel svůj NT systém pod kódovým označením Cairo, potřeboval ale i nějaký spotřební operační systém. Systém, který by podporoval 32-bitové aplikace, multitasking a nevyžadoval by nijak náročný hardware. A tak se zrodily legendární „pětadevadesátky“. Z dnešního pohledu, kdy jsou všechny Windows postavené na NT jádře, má stará větev spíše než ve svém nitru význam v revolučním uživatelském rozhraní. Microsoft opustil původní koncept Windows 3.11 a přišel s vylepšenými okny, hlavním panelem a nabídkou Start – tedy s elementy, které se dochovaly dodnes.

 

Dodnes svým způsobem nepřekonaný

Když se zamyslíte, žádná podobná GUI revoluce dodnes nepřišla, Windows Luna (GUI Windows XP) a Windows Aero (GUI Windows Vista/7) totiž z vizuální stránky upravují jen detaily. Tehdy to ale bylo snadnější. Spotřebních počítačů bylo méně a byl to natolik nový a stále dynamický obor, že si lidé rychle zvykali na nové kousky. Takto výrazná změna koncepce by ovšem dnes už tak jednoduchá a stravitelná nebyla, na základní koncept uživatelského rozhraní Windows si totiž v průběhu let zvykla celá generace nových uživatelů. Pouto je dokonce natolik silné, že se i četné linuxové distribuce bojí experimentů a své rozhraní co možná nejvíce přizpůsobují potenciálním zákazníkům, které by přetáhly ze světa Windows. Z velkých operačních systémů je tak vedle Windows designově konzervativní už jen Apple a jeho řada Mac OS a současný Mac OS X. Ale zpět do roku 1995.

windows 95.png  windows 95.png windows 95.png
Pro ty, kteří už pomalu zapomínají... Zase se toho moc nezměnilo, že? (Zdroj: Paul Thurrott)

V příštích letech se objevila hromada servisních balíčků, která ovšem při srovnání s Windows XP skončila celkem brzy. Windows 95 OEM Service Release 2.5 vyšel na podzim roku 1997 a tehdy si Windows 95 už rozuměl s FAT32, IR přenosem, USB a AGP technologiemi. Před vydáním Windows 98 ovládaly „pětadevadesátky“ skoro tři čtvrtiny trhu. Doplňovaly je NT Workstation, staré 3.11, Mac OS, DOS a další.

A na závěr – a jako srovnání se současnými systémy – Windows 95 vyžadoval procesor Intel 80386 DX, 4 MB RAM (minimum) a alespoň 120MB pevný disk.

Diskuze (80) Další článek: Netradiční ikonková mapa nejnavštěvovanějších webů světa

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,