Windows | Operační systémy

Windows 10 dostanou Sandbox – bezpečnou zónu pro spouštění aplikací

Microsoft již brzy začne veřejně testovat novou funkcionalitu – Windows Sandbox. Hlavním úkolem Windows Sandbox bude nabídnout bezpečnější, resp. izolovanější prostředí pro spouštění aplikací, například stažených z internetu. Na chystanou novinku upozorňují Liliputing.com či Windowslatest.com .

Základem je virtualizace

Windows Sandbox z pohledu svého fungování nebude představovat žádný průlom ve světě techniky či bezpečnosti. V principu totiž půjde o základní virtualizační nástroj, který nám tak umožní spouštět programy v prostředí izolovaném od klíčových souborů našeho operačního systému.

Podobných nástrojů najdeme samozřejmě už dnes několik, nové řešení od Microsoftu však bude mít svá specifika. Funkcionalita bude dostupná již v dalším velkém vydání Windows 10, která by měla být uvolněna někdy v březnu nebo dubnu příštího roku.

6479b137-794b-4510-b6f2-6f6aa9326a8c

Windows Sandbox však nemá být pro každého. Microsoft předběžně jen oficiálně potvrdil, že plánuje funkci nabídnout pouze uživatelům využívajícím Windows 10 Pro a Windows 10 Enterprise. Domácí spotřebitelé s Windows 10 Home by tak měli mít smůlu. Pokud se tedy neobjeví nějaká možnost jak Sandbox i do základní edice Windows 10 přidat.

Specialitou Windows Sandbox bude především to, že jako zdroj pro virtuální stroj bude používat licenci Windows 10, kterou už máme nainstalovanou přímo na našem zařízení, což v případě virtualizačních nástrojů třetích stran není možné.

Microsoft zároveň deklaruje, že virtualizační řešení Windows Sandbox má být maximálně „odlehčené“, aby vyžadovalo jen co nejméně systémových prostředků, což bývá častým problémem při virtualizaci na slabších zařízeních.

Primárně na testování

Na druhé straně, Windows Sandbox by neměl sloužit jako stabilní „druhá kopie“ systému na našem zařízení. Po každém startu bychom totiž měli začínat s novým a čistým prostředím - zároveň po dokončení práce nebudou ukládat žádná data ani nastavení, čili fungování Windows Sandbox nemá mít žádný vliv na samotný počítač.

aa6f5dff-be63-4cdb-a8ac-be1d096f5967

I proto se primárně očekává, že Windows Sandbox bude sloužit především k otestování plné funkčnosti určitých aplikací bez nutnosti jejich přímé instalace na daném zařízení. Zároveň to znamená, že nemá sloužit ani na pravidelné spouštění programů.

Microsoft zároveň zveřejnil i minimální systémové požadavky, které bude Sandbox vyžadovat. Podmínkou je podpora virtualizace na zařízení (v BIOSu), 64bitová architektura procesoru, minimálně 4 GB RAM a 1 GB volného prostoru na disku. Procesor by měl mít alespoň dvě jádra, doporučují se ale čtyři. V rámci virtuálního stroje budeme moci podle využít i hardwarově akcelerovanou grafiku, rozpoznávat se bude stav baterie počítače (s cílem řídit spotřebu) a optimalizovat se má také sdílení systémové paměti s operačním systémem.

Novinka bude dostupná ve Windows 10 Build 18305, který má být v rámci programu Insider uvolněn ještě tento týden.

Diskuze (44) Další článek: První dítě na světě dostalo vakcínu doručenou dronem

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,