Umělá inteligence | Web | Fotografování

WhichFaceIsReal.com: Otestujte si, jestli poznáte fiktivní tvář od té pravé

Tero Karras z Nvidia Labs a jeho tým na začátku roku publikovali zdrojové kódy technologie StyleGEN, o které už dříve napsali několik vědeckých studií. Širší veřejnost ji zná díky webu thispersondoesnotexist.com, který se stále dokola plní novými a novými fotografiemi osob, které nikdy neexistovaly, vytvořila je totiž neuronová síť.

O webu jsme už na Živě.cz psali, nyní se ale na scéně objevil ještě jeden. Jeho účel je trošku jiný a možná ještě zábavnější (nebo hrozivější?). Jmenuje se whichfaceisreal.com, a jak už doména napovídá, jedná se o test, ve kterém vám autoři předloží vždy jednu umělou fotografii vytvořenou programem a skutečnou z fotoaparátu.

5c501a9d-9071-414d-886a-7d50d0935866
Která z nich je skutečná?

Vy máte za úkol rozpoznat, která je ta správná, což je rok od roku stále složitější. Za stránkou tentokrát stojí Jevin West a Carl Bergenstrom z Washingtonské univerzity v Seattlu, kteří zde vedou seminář s přiléhavým názvem Calling Bullshit.

714313a0-f063-4b1f-8add-48f5ae46e094
Skutečné je děvče vlevo. Software stále trpí drobnými chybami, díky kterým rozpoznáme skutečnost od fikce. třeba pomocí nesrovnalostí v pozadí za ženou.

Jeho účelem je snaha naučit studenty odhalovat faktické bullshits na internetu počínaje fake news a hoaxy a konče podobnými technologiemi jako StyleGEN, které mohou být jednou zneužity k tvorbě fiktivní reality.

Například takoví boti na sociálních sítích mohou snímky z A.I. generátorů používat jako své profilové fotografie, které nelze reverzně dohledat v žádné komerční galerii, protože se opravdu jedná o unikátní snímky. Budou tedy o to věrohodnější.

Diskuze (2) Další článek: Raspberry Pi slaví 7 let. Miniaturních a levných počítačů se už prodalo 25 milionů kusů

Témata článku: , , , , , , , , , , ,