Web 2.0: Bezpečnost vs. nekončící pohoda

Moderní technologie Webu 2.0 se jako hodně viditelná tenká nit prošívají dříve velice nudnými službami. Vdechnou jim život, často ale přispějí i ke smrti. Je třeba bát se jejich nasazení?

Ve větších či menších společnostech se postupem času přechází nebo již přešlo na Web 2.0, tedy samozřejmě pokud to má v daném prostředí význam. Čas po úvodních spekulacích ukázal, že se nejedná jen o velice často propíraný buzzword, a tak je důvodem přechodu i snaha o udržení kroku s konkurencí, případně působení moderním trendem. Aplikace s tolik ceněnou jmenovkou Web 2.0 s sebou však mohou přinášet i zvýšení nebezpečí, právě na tuto oblast se zaměřila nedávná studie společnosti McAfee.

Průzkum mezi více než 1 000 manažery s rozhodovací pravomocí v 17 zemích ukázal, že 50 % firem se obává bezpečnosti aplikací Web 2.0 a 60 % se bojí možné ztráty reputace společnosti v důsledku zneužití těchto technologií. 70 % firem z průzkumu loni utrpělo finanční ztráty v souvislosti s bezpečností IT, průměrná výše škody byla dva miliony dolarů a celková částka u firem zúčastněných v průzkumu přesáhla 1,1 miliardy dolarů. Technologie Web 2.0 jsou pro podporu podnikání využívány nejvíce v Brazílii, Španělsku a Indii, nejmenší je jejich adopce v Kanadě, Austrálii, Velké Británii a ve Spojených státech. Studii s názvem Web 2.0: A Complex Balancing Act – The First Global Study on Web 2.0 Usage, Risks and Best Practices na objednávku společnosti McAfee provedlo centrum CERIAS na Purdue University.

Evoluce místo revoluce

Web 2.0 u řady webových vývojářů představuje jednu z cest, jak oslovit klienty v rámci zdokonalení nebo nahrazení jejich stávajících webových stránek. Samozřejmě vždy záleží na tom, komu která společnost případnou realizaci svěří, avšak zvýšené riziko oproti klasickým, dnes bohužel často fádním a nudným webovým stránkám je bezesporu o něco vyšší. Jedná se o klasický lavinový efekt, jemuž není těžké podlehnout, vábení moderní inovace ponechá zabezpečení až na posledních místech rozhodovacího schématu. Ve statistikách to potvrzuje i citovaná studie, podle níž 75 % dotazovaných organizací uvedlo, že rozšířené využívání technologií Web 2.0 vytvoří nové zdroje příjmů, zatímco 40 % se domnívá, že tyto nástroje zvýší produktivitu práce. Jedná se bezesporu o velice lákavé a podmanivé výsledky.

V kontrastu s uvedenými pozitivními názory však polovina respondentů jmenovala bezpečnost jako hlavní problém, který zvažují v souvislosti s technologiemi Web 2.0. Třetina pak přímo uvedla, že právě obavy ze zabezpečení jsou hlavním důvodem, proč v rámci svého podnikání nevyužívají technologie Web 2.0 ve větší míře. Mezi hlavními hrozbami, které mohou způsobit zaměstnanci používající aplikace Web 2.0, uváděli respondenti malware (35 %), viry (15 %), přehlcení informacemi (11 %) a spyware (10 %).

mca.png
Kompletní zprávu ve formátu PDF najdete na domácích stránkách McAfee

Zároveň také 60 % dotazovaných firem v rámci průzkumu uvedlo, že jako nejvýznamnější důsledek nevhodného použití aplikací Web 2.0 a sociálních médií vnímají možnou ztrátu reputace, hodnoty značky, ztrátu zákazníků nebo i celkové důvěryhodnosti. Na přetřes se zde tedy dostává klasický souboj přechodu na modernější technologie, často jde totiž jen o vynucenou změnu. Pokud má menší nebo i větší společnost fungující, avšak „morálně zastaralý“ web a vnitřní infrastrukturu pro zaměstnance, měla by přejít na jeho novou verzi s tunami cukrlátek kolem a ruku v ruce přidruženou složitější správou jen v rámci vynucené evoluce? Ne vždy je to pravda, pokud jsou tvůrci uživatelé i konzumenti obsahu a služeb spokojeni, nemusí být radikální změny lámáním přes koleno automaticky k lepšímu.

Další povyk pro nic, nebo skutečné riziko?

Technologie Web 2.0 se podle původní v rámci studie chápou v širokém smyslu jako sociální média určená pro koncové uživatele (aplikace typu Facebook, Twitter a YouTube) i speciální řešení pro firmy. Jde tedy o klasické komunikační kanály, které se staly lákadlem na nespočtu webových stránek, stejně jako (samozřejmě s trochou nadsázky) interaktivní omalovánky, jež nalákají zbloudilé ovečky na tu skoro správnou cestu. Větší uživatelské pohodlí a širší nabídka funkcí může přinést zatím netušené skuliny v oblasti bezpečnosti. Nebo jde jen o přespříliš nafouknutou bublinu? Podělte se o svůj názor v diskuzi pod článkem!

Diskuze (2) Další článek: Gmail nově nabízí možnost vypnout seskupování pošty do diskuzí

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,