Kryptoměny | Byznys | Bitcoin

Vrcholí bitcoinová občanská válka. Populární kryptoměně hrozí krize nebývalých rozměrů

  • Všichni chtějí rychlejší a lepší Bitcoin
  • Jenže každý má trošku jiné zájmy
  • Spor může už za pár dnů skončit velkou krizí

Zatímco ještě před pár lety neměla internetová měna bitcoin prakticky žádnou cenu, dnes se její tržní hodnota pohybuje okolo 40 miliard amerických dolarů. Po přepočtu na koruny to aktuálně dělá necelých 881 miliard Kč.

Leckdo by si tedy pomyslel, že komunitní Bitcoin za ty roky už překonal všechny dětské nemoci a krize a čeká na něj skvělá budoucnost alternativní měny a zároveň obchodovatelné komodity.

Bitcoin čeká možná přelomový srpen

Ve stínu rozmachu však v těchto dnech ve skutečnosti vrcholí krize, která může dopadnout všelijak. Může posunout Bitcoin ještě mnohem dál, může navýšit moc těžařů z Číny a stejně tak může dojít k bezprecedentnímu rozkolu a rozdělení kryptoměny na dvě různé verze. Následovalo by divoké období, které by bylo charakteristické ohromnou volatilitou – kolísáním a nestabilitou kurzu.

Bloomberg aktuální stav docela příznačně označil za občanskou válku

Na vině je přitom právě ohromný rozmach bitcoinu v posledních letech, který tak trochu paradoxně brzdí jeho potenciál. Celý systém je totiž uměle zpomalovaný vnitřní politikou – třeba počtem transakcí, které může celý systém zpracovat za jednotku času.

Těžba digitální ropy

Každou transakci – platbu v bitcoinech – autorizují tzv. těžaři. Na jejich výkonných počítačích totiž speciální software potvrzuje jednotlivé pohyby velmi náročnými matematickými výpočty, a když takovým způsobem ověří určitý objem plateb, obdrží těžař od systému automatickou odměnu opět v BTC. To je zároveň jediný způsob emise nových bitcoinů. Za transakce si nakonec mohou těžaři účtovat další poplatky.

Začalo velké zbrojení. Všichni se připravují na studenou i horkou kyberválku

Doby, kdy drobní těžaři potvrzovali transakce v bitcoinovém decentralizovaném P2P systému na domácích počítačích, jsou již dávno minulostí. Celá scéna se profesionalizovala, a tak dnes ti největší (třeba z Číny) provozují celé počítačové farmy složené ze specializovaných jednotek (ASIC) postavených přímo pro těžbu, nebo univerzálních GPGPU, jejichž souhrnný výpočetní výkon si nezadá se superpočítači.

coindesk-bpi-chart.jpegcoindesk-bpi-chart (1).jpegcoindesk-bpi-chart (2).jpeg
Vývoj kurzu BTC k dolaru za celou historii Bitcoinu, v posledním roce a konečně v posledním měsíci

Ostatně dle některých hypotéz to jsou právě těžaři kryptoměn, kteří výrazně ovlivňují i celosvětovou poptávku (a nabídku) po výkonných GPGPU kartách.

Velcí těžaři za své farmy utratili ohromné částky, a tak je přirozeně v jejich zájmu, aby padly jakékoliv provozní limity. Díky tomu by se měla dramaticky zvýšit rychlost bitcoinových transakcí a výhledově by se mohla přiblížit i platebním kartám (Visa, Mastercard aj.), kterým zatím kryptoměny nemohou konkurovat. Zvýšení rychlosti transakcí by zároveň podpořilo ještě větší tržní profesionalizaci bitcoinu jakožto investiční komodity. Mohlo by se jednoduše obchodovat v mnohem větších objemech a ještě flexibilněji.

Zní to skvěle, že? Tak kde je problém? Respektive, proč ty limity vůbec existují?

Limity mají své důvody, tvrdí tvrdé jádro

Z bezpečnostních důvodů. Bitcoin vznikl jako libertariánská alternativa starým ekonomikám. Jeho technologie je založená na decentralizované P2P síti. Není tu žádná ústřední banka, která by snad mohla řídit emisi a hodnotu bitcoinu. To vše by měl za ideálních podmínek řídit pouze trh, kde si jsou všichni rovní.

Problém spočívá v tom, že s tou rovností je to složitější. S profesionalizací Bitcoinu totiž přirozeně roste moc těch nejsilnějších těžařů, na jejichž počítačových farmách se realizují největší objemy transakcí.

Umělé nastavené limity, které tvoří samotné ideologické základy celé kryptoměny, tedy mají mimo jin zamezit tomu, aby do hry vstoupil některý ze států, který by svými fakticky neomezenými finančními prostředky mohl ovládnout celou těžbu. Tento přístup hájí zejména tvrdé jádro vývojářů.

Kdyby padly limity, taková Čína by se mohla z geopolitických důvodů pokusit ovládnout Bitcoin jednoduše tak, že by pro účely těžby vyhradila své výkonné superpočítače, se kterými by se malí hráči nemohli vůbec srovnávat.

Občanská válka

Všichni sice vědí, že se musí Bitcoin nějakým způsobem modernizovat, ale každá strana si to představuje trošku jinak. Mezi vlivnými těžaři, burzami, programátory a dalšími zainteresovanými stranami se proto během doby vyprofilovalo několik variant modernizace celého systému. Zatímco největší těžaři hájili plán Bitcoin Unlimited, jehož podstatou je zrušení všech kvót, tvrdé a ideologicky konzervativní jádro vývojářů přišlo s optimalizací Segregated Witness (zkráceně SegWit).

Jenže pokud by obě strany nasadily své systémy do ostrého provozu, hrozilo by rozdělení celého bitcoinového systému na dvě podoby – v podstatě na dvě různé a nekompatibilní měny. Tím by nejspíše došlo i k ohromnému snížení tržní hodnoty, pádu kurzu a znehodnocení úspor.

Obě strany tedy byly dlouhé měsíce tlačeny k tomu, aby se nějakým způsobem dohodly, pozice lídra by se totiž kvůli sporům mohla chopit některá z dalších kryptoměn.

Nakonec se zrodil plán SegWit2x, což je určité kompromisní řešení mezi oběma stranami, které umožní alespoň zdvojnásobení kvót.

Na přelomu července a srpna se rozhodne o všem

Dalo by se tedy říci, že požár byl uhašen a jedeme dál. Ovšem ne tak docela. Jednou z klíčových vlastností Bitcoinu je totiž ona decentralizace, a tak nikdo nemůže dát příkazem: Hele lidi, na sklonku července všichni do jednoho přejdeme na SegWit2x.

Namísto toho na internetu najdete různé listiny, která autorita slibuje nasazení kterého řešení, a teprve později uvidíme, k čemu opravdu dojde. Ani SegWit2x totiž zdaleka nevyhovuje všem, jeho tvůrci se ale dušují, že na jejich straně je nadpoloviční většina komunity těžařů a dalších dílů celé bitcoinové skládačky.

K postupnému nasazování SegWit2x bude docházet poslední červencový týden (od 21.7.). Počátkem srpna nicméně hodlají nasadit svůj systém i zastánci původního SegWitu. Nyní tedy záleží, kdo se ke komu přidá, pokud by však došlo k nějakému nejednoznačnému rozdělení, opravdu dojde ke vzniku dvou Bitcoinů, což by sebou neslo hromadu rizik.

Obě strany slibují, že nikdo o své bitcoiny rozhodně nepřijde, v onom přechodovém období nicméně zároveň všichni doporučují zvýšenou opatrnost a v kritickém čase (1. srpna ve 2:00) pak i zastavení transakcí.

Teprve pak se ukáže, co nastane. Jestli bude přechod naprosto bezproblémový, anebo skutečně dojde ke krizi, která může hodně zamávat kurzem a způsobit paniku, která by mohla na vrchol vynést třeba stále populárnější kryptoměnu Ethereum.

Jarní bitcoinové šílenství, kdy se cena 1 BTC přiblížila 3 000 USD:

Diskuze (74) Další článek: Týden Živě: Co předpověděl Bill Gates a vážně se to stalo

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,