VMware Fusion 3 pro Mac OS X s podporou hardwarové akcelerace

VMware dokončil vývoj virtualizačního nástroje Fusion 3 pro operační systém Mac OS X. Obdoba edice Workstation pro systémy Windows se dostane do prodeje už 27. října, v současné době je možné realizovat předobjednávky. Mezi hlavní novinky nové verze patří plná podpora Mac OS X 10.6 Snow Leopard a akcelerace 3D grafiky.

VMware Fusion bude plně spolupracovat se Snow Leopardem, konkrétně je zaručen běh na 64bitové technologii. Teoreticky tak bude možné dosáhnout vyššího výkonu při virtualizaci operačních systémů, Fusion totiž bude moci využít více prostředků jako množství RAM paměti, instrukce procesoru a další. Konkrétně je možné využít vícejádrové procesory Intel a až 16 GB operační paměti.

Podporována má být i akcelerace grafiky ve virtualizovaných systémech Windows. Konkrétně bude možné spouštět aplikace pod OpenGL 2.1 DirectX 9.0c s tím, že podporován má být i Shader Model 3.0. Z testů víme, že i když často výrobci podporu grafiky ve virtualizovaném prostředí nabízí, často má reálný chod k ideálnímu stavu daleko. Virtuální systém by měl plynuje přehrávat i video ve vyšším rozlišení.

Fusion 3 slibuje i plnou podporu Windows 7, kromě samotné instalace, která jde mimochodem realizovat i v současné verzi 2.0, bude možné využít podporu funkcí Aero a Flip 3D. Akcelerace prostředí a podpora 64 bitů by navíc měla urychlit chod.

fusion3_01.jpg fusion3_02.PNG
VMware slibuje plnou podporu akcelerace grafiky. Údajně byste si mohli zahrát pod Mac OS X i náročné hry z Windows. Aplikace mimo jiné půjdou spouštět v bezešvém Unity módu

Funkce Unity pro bezešvý mód

VMware nyní nabídne i funkci Unity známou z Workstation 6.5 pro Windows. Veškeré programy spuštěné ve virtuálním systému tak bude možné přetáhnout v samostatném okně do prostředí Mac OS X a spouštět je tak mimo virtuální plochu. Podobné funkce nyní nabízejí třeba Parallels Desktop 4.0 pro Mac či třeba Windows XP Mode ve Windows 7. Uživatelé Macu tak budou moci spouštět třeba AutoCAD, Outlook a další aplikace v prostředí svého systému. Zástupce virtualizovaných programů bude možné umisťovat do systémové lišty Mac OS X.

K pohodlné práci má přispět i jednoduchá výměna dat. Konkrétně bude kromě síťového napojení možné využít i drag and drop systém. Fusion 3 dokáže spolupracovat i s USB zařízeními tak, že si v rámci virtualizovaného systému nainstaluje vlastní ovladače. Navíc budete moci využívat i kameru iSight či další zabudované komponenty v počítačích Mac.

Z dalších funkcí zminím třeba podporu více monitorů, což Windows verze umí velice dobře, zabudovaný antivir pro ochranu virtualizovaných strojů, tvorbu screenshotů, mapování kláves a další. Kompletní popis novinek naleznete na stránkách VMware.

Kompletní licence VMware Fusion 3 pro jeden počítač přijde na 79,99 amerických dolarů, upgrade z předchozí verze stojí 39,99 dolarů. Zakoupit lze i multilicence pro 5 a 10 strojů. Podrobnější test tohoto virtualizačního nástroje později naleznete na Živě.cz a v časopise Computer.

Diskuze (228) Další článek: Amazon Kindle v ČR: bude i DX, známe způsob a ceny provozu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,