VirtuaWin: Virtuální plochy pro Windows

To, co uživatelé jiných operačních systémů považují již dlouhou dobu za samozřejmost, si můžete dopřát i ve Windows pomocí jednoduchého freewaru.

Operační paměti mají současné počítače zpravidla dostatek, a tak je naprosto běžné spouštět řadu programů zároveň a rychle se přepínat mezi nimi. Pro lepší pořádek se často hodí více prostoru, než co poskytne standardní pracovní plocha operačního systému, hodit se může více pracovních ploch. Řešením je buď přikoupení dalšího monitoru, nebo využití virtuálních ploch. V druhém případě vám pomůže zdarma dostupná aplikace VirtuaWin.

Malá ikonka, obrovský prostor

Po nainstalování a spuštění programu VirtuaWin do Windows (všech od 9x až po Vista) se vám v systémové liště zobrazí malinká ikonka představující čtverec rozdělený na čtyři díly, přičemž vždy jeden z nich je barevně odlišen od ostatních. Takto jsou znázorněné oddělení čtyř pracovních ploch a plocha právě aktivní. Vaše první kroky poté budou směřovat k nastavení aplikace.

sshot-1.png 
Jednoduchá ikona zobrazuje vše důležité.

To je důležité k pochopení fungování, zjištění ovládání a nastavení chování VirtuaWinu. Do nastavení se dostanete dvojklikem levým tlačítkem myši, nebo zvolením v kontextové nabídce po kliknutí pravým. Kromě obecných vzhledových úprav je pro vás na úvod důležité především nastavení přepínání ploch. To můžete provádět jak pomocí definovatelných klávesových zkratek, tak i s použitím myši.

sshot-2.png sshot-2a.png
Nastavení programů po kartách.

Z okna do okna

Pokud jste již přepínání ploch zvládli, je třeba si osvojit také používání a pohybování jednotlivých programů v nich. Po kliknutí levým tlačítkem myši na ikonu aplikace v liště se zobrazí na první pohled dost nepřehledná kontextová nabídka. V ní se po chvilce cviku a zkoušení naučíte zobrazovat chtěná okna, přetahovat konkrétní programy mezi plochami i nastavit zvolené aplikace tak, aby se vždy zobrazovaly na všech plochách.

sshot-3a.png 
Na přesouvání programů z plochy na plochu si je třeba nejprve zvyknout. 

Jakkoli budete zpočátku tvůrce aplikace proklínat za takto zbytečně nepřehledný systém, postupem času zjistíte, že toto organizační menu je velice užitečné a znatelně vám ulehčuje a zrychluje práci. Okna programů lze také po nastavení přetahovat přímo myší z plochy na plochu. VirtuaWin dále nabízí i určení atributů pro zvolené programy. Budete tak moc např. mít Winamp při spuštění přítomný na každé ploše atd.

Moduly k doinstalování

Tomu, komu by stávající funkce nestačily, nabízejí autoři na dvacet doplňkových modulů, které do značné míry rozšíří seznam dovedností programu. Některé moduly slouží ke grafickému vylepšení programu, jiné k doplnění a zlepšení orientace a přepínání mezi plochami, další zase ke zvýšení míry konkrétního nastavení pro každou plochu zvlášť. V každém virtuálním prostředí tak lze mít různou tapetu, jinak zobrazené ikony atd.

sshot-4.png sshot-4a.png
Aktivování modulu pro lepší výběr ploch.

Instalace modulů je velice jednoduchá. V podstatě jej stačí stáhnout a rozbalit do příslušného adresáře v programu. Při startu si jej už aplikace sama vyhledá a zapne. Navzdory vysoké funkčnosti se nemusíte bát, že by VirtuaWin zabíral nějaké značné místo v operační paměti. Naopak, aplikace je i v tomto směru skutečně miniaturní. 

stáhnout program VirtuaWin 4.2 Licence: freeware, 409 kB
Autor: Johan Piculell
Web programu:


fsc.jpg

Diskuze (22) Další článek: Linus Torvalds: Linux je nyní nabubřelý, obrovský a děsivý

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,