VIA Nano DC: dvoujádrový útok na Atom

VIA představila nadějného soupeře současné platformy Intel Atom, přináší vyšší výkon procesoru i grafické části, spotřeba je však stejná jako u starší jednojádrové varianty.

Nejpoužívanější platformou v oblasti levných netbooků a nettopů je bezesporu Atom od Intelu, která vlastně tento segment vytvořila. Nízká spotřeba, cena a malé rozměry, to všechno jsou hlavní přednosti tohoto trhu. Donedávna disponoval Atom velmi slabým grafickým čipem, který byl nejprve umístěn v čipsetu a posléze v samotném procesoru, i když pouze jako vedlejší čip, nikoli na jednom kusu křemíku.

Současný Atom má sice stále slabý výkon po grafické stránce, je však velmi často kombinován s výkonným grafickým čipem ION Next Generation od Nvidie, který nabízí nové technologie i relativně použitelný grafický výkon nejen pro hraní her, ale také pro akceleraci videa s vysokým rozlišením. Na vlně mírně vyššího výkonu se nachází i CULV procesory Intelu.

AMD v této oblasti značně zaspala, její velmi nadějná konkurence v podobě Ontario či Zacate se však objeví již příští rok a prvotní náznaky výkonu jsou více než slibné. Třetí hráč na trhu, který vlastní licenci na instrukční sadu x86, je ale také VIA (koupila Cyrix a S3), jež právě představila nástupce jednojádrového procesoru Nano.

VIA Nano DC a VN1000

Dvoujádrový procesor VIA Nano DC bude vyráběn 40nm technologií (TSMC), používá architekturu out-of-order (Atom sází na in-order), podporuje hardwarovou virtualizaci a nechybí ani efektivní algoritmy pro práci s plovoucí desetinnou čárkou či hardwarově akcelerované bezpečnostní a šifrovací funkce v rámci technologie Padlock, které svým výkonem překonají i velmi výkonné desktopové procesory.

,6-4-267196-3.jpg ,6-5-267197-3.jpg 02.jpg03.jpg

Maximální TDP 25 W by mělo být s frekvencí 1,8 GHz, tedy podobně jako u předchozí generace, která byla vybavena pouze jediným jádrem (65 nm). Samotný procesor však dnes tvoří jen polovinu platformy, neméně důležitým prvkem je i grafický čip, potažmo celý čipset.

,6-8-267200-3.jpg ,6-9-267201-3.jpg ,6-A-267202-3.jpgVIA-VN1000-BlockDiagram.jpg

Čipset VIA VN1000 je s procesorem spojen sběrnicí V4 o frekvenci 800 MHz, podporuje operační paměti DDR2 i DDR3 (800 MHz a 1 066 MHz), jednu PCI Express ×8 linku a čtyři pomalejší PCI Express ×1. Hlavní předností tohoto čipsetu je ale integrovaný grafický čip Chrome 520 s 32 plně programovatelnými shader procesory (využitelné pro GPGPU výpočty), který podporuje DirectX 10.1, OpenCL 1.0, OpenGL 2.0 a samozřejmě plnou akceleraci videa i ve vysokém rozlišení (MPEG-2, WMV-HD, VC-1, H.264) díky ChromotionHD 2.0.

,6-6-267198-3.jpg ,6-C-267204-3.jpg

Jižní můstek VT8261 pak zajišťuje podporu zvuku (VIA Viny HD Audio), IDE, SATA, USB 2.0 portů, gigabitovou síť a další sběrnice.

,6-7-267199-3.jpg

Míří do All-in One počítačů a HTPC

Jak už vás možná trklo u TDP, tato platforma míří tam, kde má Atom slabší místo – All-in-One počítače a HTPC (Home Theater PC), které jsou velmi často Atomem vybaveny, ale je to segment, kde lze vyšší výkon bez problému využít. Intel už dlouhodobě upřednostňuje v případě Atomu především nízkou spotřebu, v oblasti malých počítačů je ale jeho výkon spíše nedostatečný, proto Intel v tomto segmentu používá například výkonnější CULV procesory nebo rovnou Pentium či Core i3 procesory.

via_nano2_vt8591b.jpg 
Testovací platforma ještě s 65nm procesorem

VIA slibuje uvedení na trh začátkem roku 2011, v současnosti tak některé zahraniční redakce obdržely testovací platformu, která v případě procesoru ještě stále spoléhá na 65nm technologii, takže nelze brát údaje o spotřebě v potaz. Na výkon se ale podívat můžeme, alespoň tedy předběžně díky testům ze serverů TomsHardware, HotHardware, PC Watch nebo Bit-tech:

graph02.gif graph03.gifgraph06.gif image015.pngimage003.png image009.png 
 

Jak je vidět, v některých případech je VIA Nano DC rychlejší než dvoujádrový Intel Atom D510, grafický čip velmi často dosahuje výkonu Nvidia ION a najdou se i situace, kdy je dokonce výkonnější než novější ION Next Generation. V případě grafického čipu jsou ale stěžejní oblastí ovladače a jejich optimalizace. S tím má Nvidia již bohaté zkušenosti a lze si jen těžko představit, že by VIA dokázala v této oblasti významně ohrozit Nvidii a její platformu ION, necháme se ale rádi překvapit. I přes to se jedná o velmi slušný výkon. Oproti integrovanému čipu Intel si samozřejmě vede několikanásobně lépe, což předvádí nejen v oblasti syntetických testů, ale i her.

Uvidíme příští rok

Nová a výkonná platforma s relativně nízkou spotřebou se dle VIA objeví již začátkem příštího roku, tou dobou ale Intel představí novou generaci Atomů s opět vyšším výkonem a nižší spotřebou. AMD navíc konečně také nabídne své integrované řešení, u kterého bude největší předností především použitý grafický čip vycházející z Radeonu HD s podporou DirectX 11. AMD se navíc soustředí nejen na nízkou spotřebu, ale také dostatečný výkon.

big_nano-dc-3.jpg via_nano2_vt8591b_vn1000.jpg via_nano2_vt8591b_vt8261.jpg
 

Pokud tak půjde vše podle plánu, výrobci budou mít na výběr z několika platforem od třech výrobců. Jasného vítěze nelze předem odhadnout, VIA to však bude mít velmi těžké. Vysoká konkurence ale znamená hlavní výhodu pro nás, koncové zákazníky. Velká nabídka by totiž měla umožnit stlačit ceny dolů, což by se mělo podepsat i na koncové ceně za jednotlivá zařízení.

Diskuze (13) Další článek: Další online zátěžovka pro YouTube: živý přenos koncertu Bon Jovi

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,