IKEA | Ekologie | Hackathon

V Praze se sešli zelení hackeři. Greenhack vyhrál program na prodloužení života nábytku z IKEA

V sobotu 12. června se v Praze (ale z pochopitelných důvodů online přes MS Teams) uskutečnilo finále hackathonu Greenhack, největší zelené inovační akce v Evropě. Dvě stě hackerů se během 36 hodin pokusilo vyřešit výzvy spojené s udržitelným rozvojem a chováním spotřebitelů i globálních firem. Úkolem bylo vyřešit jednu z 11 výzev týkajících se celosvětových problémů, jako je změna klimatu, nadměrná spotřeba, nezodpovědná výroba a neefektivní řízení zdrojů. Na tvorbu prototypu řešení dostali 36 hodin.

Vítězem soutěže se stal projekt Re-pair + Re-use + Re-sell, který přichází s kreativními nápady na jednoduchou opravu, druhotné použití a přeprodej použitého nábytku IKEA. „Naše aplikace umožní pomocí QR kódu identifikovat nábytek IKEA a zákazník poté může jednoduše objednat nebo si nechat vyrobit chybějící náhradní díly, načerpat nápady k vylepšení nábytku nebo nepotřebný nábytek prodat. Chceme zákazníky přirozeně naučit chovat se ekologicky zodpovědně, inspirovat k opravám nábytku a motivovat k prodloužení jeho trvanlivosti,“ říká Tobiáš Vybíral z vítězného týmu Unicorn Hackers, který za vítězství v hackatonu získal 2 500 euro.

Jak by mohl projekt Re-pair + Re-use + Re-sell fungovat v praxi:

Životaschopnost myšlenek vítězného projektu naznačuje Daniel Frühauf, Innovation and Co-creation leader IKEA pro Česko, Slovensko a Maďarsko: „Překvapilo mě, jak v krátkém čase dokázali Unicorn Hackers přinést tak inovativní řešení, které má potenciál k použití v praxi. Sice nemůžeme řešení ihned plně implementovat, ale dává nám skvělou inspiraci, jak více zapojit našeho zákazníka do inovativních řešení v rámci IKEA.“

Porota ocenila tři další hackerské týmy, které obdržely finanční odměnu. Další týmy získaly partnerské ceny. Informace o projektu hledejte na www.GreenHack.eu.

  • 2. místo: projekt BASF in your pocket týmu Best_BASF_app, který přišel s univerzálním řešením označování chemických sloučenin.
  • 3. a 4. místo: aplikace Nature Catcher - Vysočina týmu SUDs, která řeší problém nelegálních skládek a pomáhá zvyšovat počet turistů v kraji Vysočina.  Projekt Second life for bottles týmu Balance is Motion, který přišel s návrhy reklamních materiálů a tvárnic z pivních lahví.
Diskuze (4) Další článek: Nový teleskop na obzoru: NASA chce postavit „lovce“ potenciálně nebezpečných asteroidů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,