Už i stůl může být chytrý a mít vlastní umělou „inteligenci“

Zapomeňte na hloupé stoly, které jen stojí a nereagují. Přichází konfigurovatelný Autonomous Desk, který má vlastní umělou inteligenci a dokáže se s vámi i bavit.

Každý jistě zná stůl. Je to produkt, který je s námi už od nepaměti nejen doma, ale i v práci a na spoustě dalších místech. V poslední době přichází vlna informací, že celodenní sezení není příliš zdravé a ideální je tak střídání s polohou práce ve stoje.

Objevily se tak první stoly, u kterých lze měnit během chvilky výšku pomocí automaticky nastavitelných nohou. Autonomous Desk jde ale na Kickstarteru ještě mnohem dále a přidává i umělou inteligenci, která má být v následujícím desetiletí takřka ve všech věcech.

Chytrá a nastavitelná konstrukce

Začneme samotnou základní konstrukcí, která je díky dvěma elektromotorkům v nohou nastavitelná dle potřeby a během chvilky. Deska je dřevěná s výřezem pro tělo pro pohodlné stání a může být z různých barev (bílá, černá, šedá, hnědá, bambus). Rozměry desky jsou 135 × 76 cm.

bb51e8cfe1cb2c1645129182e04e5523_original.png
Pohled na stůl v nastavení na výšku

Výška nohou je nastavitelná pomocí ovladače pod deskou, v rámci kterého lze uložit až čtyři oblíbená nastavení. Výšku lze nastavit od 62 cm až do 119 cm. Železné nohy mohou být v bílém, černém a šedém provedení. Konstrukce unese 158 kg. Tím však fyzická výbava stolu nekončí.

4b7a81b66fdf50e6ea19c3de31146177_original.jpeg
Pro pohodlnější stání je na desce výřez

Na stole je k dispozici i bezdrátová nabíječka (zatím to vypadá na Qi, výrobce by měl nakonec nabízet volbu) pro bezdrátové nabíjení například mobilního telefonu a dalších kompatibilních zařízení.

9e9233eed970b4a9e48045abef42e5ee_original.jpgfbd751a4589ab1d3422110546226bc7c_original.png46cf9e045674962b28d37948cd4adc70_original.jpg

Pod deskou je schovaný i reproduktor se dvěma porty USB, které lze využít na klasické dobíjení zařízení pomocí kabelu. Reproduktor samozřejmě může přehrávat hudbu a jak si hned upřesníme, využívá se i pro další věci. Pod deskou je i malý a jednoduchý držák na tašku.

Inteligentní stůl, který vyřídí věci a hlídá vás

Možná to zní jako nějaká vystřižená scéna ze seriálu Červený trpaslík, ale tento stůl je v příplatkové verzi vybaven i vlastní umělou inteligencí, která se stará o dost věcí a interaguje s vámi.

cd8d6324957836ab304702a857d4b510_original.jpeg
Stůl je schopen reagovat na příkazy přímo při práci díky integrovanému mikrofonu

Pomocí interního systému, který tvůrci příliš neupřesnili, je možné se chytrého stolu ptát na různé otázky a ovládat ho pomocí příkazu. Snímání probíhá pomocí integrovaného mikrofonu a odpovědi pak říká robotický ženský hlas pomocí zmíněného reproduktoru. Uvnitř jde o upravený Android a k dispozici je i samostatný obchod s aplikacemi.

4a919e90a840531cc75d7a3fee7a90b2_original.png
Aplikační podpora umělé inteligence je poměrně bohatá, k dispozici je i specializovaný obchod s aplikacemi

Hlavním smyslem aplikací je rozšiřování možností umělé inteligence stolu pro provádění úkolů. Můžete tak „stůl“ propojit s Uberem („Zavolej mi taxi“), kalendářem („Nastav schůzku s Karlem na 18. hodinu“), Foursquare („Kde je dobrá pizza v New Yorku?“), Spotifiy („Pusť můj oblíbený playlist“), WolframAlpha („Kolik lidí žije v Praze?“) a spousty dalších.

Inteligence stolu zkrátka funguje podobně jako chytré asistentky typu Siri, Cortana nebo Google Now, ale navíc má dle tvrzení už funkční propojení právě s jednotlivými populárními aplikacemi.

 2015-05-06 v 11.40.13.jpg
Interakce probíhá pomocí reproduktoru pod stolem, který lze použít i pro přehrávání hudby

Výrobce se tak chlubí například hlasovou podporou ovládání Nestu (úprava teploty), světel (LIFX, Philips Hue), zámků (Lockitron) a dalších zařízení. Pro vývojáře je připravené i SDK, takže si mohou případně vytvořit i vlastní aplikace nebo rozšířit podporu pro stávající API jakékoli jiné služby.

Podobně jako třeba nové chytré hodinky Watch od Applu, i tento stůl umí hlídat čas, jak dlouho sedíte a automaticky vás upozorní, pokud už by bylo lepší zase nějakou dobu stát, čímž se trochu stará o vaše zdraví. Jak prezentuje video, dokáže i informovat o hodnotách z náramků a různých senzorů. Podpora konkrétních modelů nebyla upřesněna, ale vzhledem k použité platformě jistě nebude problém nové propojení doprogramovat.

Chcete hloupý nebo chytrý stůl?

Autonomous Desk je na Kickstarteru teprve pár dní a už se mu podařilo překonat cíl, který byl nastavený na nízkých 50 000 dolarů. Na výběr je několik konfigurací. Nejlevnější nastavitelná verze vyjde na 499 dolarů, ale je potřeba počítat i s drahým poštovným kvůli vysoké hmotnosti (54 kg), která je v USA 99 dolarů a celosvětově pak vysokých 299 dolarů. Pokud byste si ho chtěli objednat s doručením do ČR, počítejte s cenou kolem 22 000 Kč s DPH.

Pokud ale chcete verzi i s umělou inteligencí, připlatíte si dalších sto dolarů (navíc přibližně 2 800 Kč s DPH). Kompletně vybavený model i se všemi zmíněnými komponenty vyjde na 699 dolarů + poštovné (přibližně 28 000 Kč s DPH). Nabídka zahrnuje i prodej samotných robotických nohou bez horní desky, kterou si zajistíte sami. Díky tomu je nižší hmotnost a tím pádem i nižší cena dopravy (celkově asi 12 500 Kč s DPH).

Éra umělé inteligence, která bude integrovaná ve věcech, jež byly dříve jen hloupé, pomalu začíná. A jednou se jistě dočkáme i toho otravného švitořícího toustovače.

Diskuze (10) Další článek: Apple by rád zlikvidoval bezplatné Spotify a hudbu na YouTube

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,