Hardware | USB-C

USB-C je konektor, který by chtěl vládnout všem

  • USB-C se tváří jako nejuniverzálnější konektor všech dob
  • Pravda je to však jen z části
  • Při výběru příslušenství s USB-C dobře studujte parametry

USB-C je označováno jako nejuniverzálnější konektor. Postupně se rozšiřuje mezi notebooky, telefony i běžné periferie jako jsou externí disky, myši a klidně i monitory. Na trhu najdeme mnohé dokovací stanice s tímto konektorem, nespočet redukcí na jiná rozhraní, a ještě větší počet kabelů.

Zádrhel však tkví v tom, že konektor USB-C není ani zdaleka tak univerzální, jak by se mohlo zdát.

USB-C je jen tvar konektoru

Hned na začátek si ujasněme pojmy. Za označením USB-C (nebo úplně přesně USB typu C), se skrývají pouze fyzické charakteristiky konektoru. Má 24 pinů, tvar podobný jako microUSB a možnost převrátit jej při zapojování.

Jenže USB-C nijak nehovoří o samotném rozhraní, které je pro komunikaci použito; za ním už se může skrývat USB 3.1, Thunderbolt 3, ale klidně také starší USB 3.0 nebo dokonce 2.0. Je to zkrátka stejné jako u standardního a nejrozšířenějšího konektoru USB typu A, za kterým nejčastěji najdeme USB 2.0 nebo USB 3.0.

Problémem nového rozhraní je především to, jak široké možnosti nabízí a jak velký je zmatek v jejich implementaci či označování jednotlivými výrobci. Pokud proto u telefonu či notebooku najdete konektor USB-C ještě to automaticky neznamená, že k němu připojíte libovolné USB-C příslušenství.

Čtěte parametry, u USB-C na nich záleží

První informací, kterou si při koupi libovolného příslušenství s konektorem USB-C zjistěte, je použité rozhraní. Na tom bude záležet především rychlost přenosu dat. USB 3.1 Gen 1 nabídne maximum 5 Gb/s a nejnovější USB 3.1 Gen 2 potom dvojnásobek, tedy 10 Gb/s. Setkat se stále můžete i se zařízeními, které využívají USB-C konektor a velmi pomalé USB 2.0, těch je však naprosté minimum. Nové standardy jsou zpětně kompatibilní, jen bude komunikace probíhat vždy rychlostí staršího rozhraní.

PCE2U31AC_3.jpg
Pokud vám v počítači konektor USB-C chybí, pak můžete pořídit přídavnou kartu do PCI-e. U modelu od i-Tecu je k dispozici v nejrychlejší verzi USB 3.1 Gen 2. Vyjde na 600 korun

Až potud se vlastnosti nového konektoru neliší od předchozích, zmatek však nastává v podobě tzv. alternativních režimů, které mohou zařízení s USB-C využívat. Ty nabízí možnost vedle standardního USB protokolu přenášet i jiné, například DisplayPort, MHL, HDMI nebo Thunderbolt. A právě jejich integrace způsobuje případnou nekompatibilitu mezi zařízeními nebo nefunkčnost kabelů. Vždy si tedy pečlivě prostudujte parametry a najděte v nich podporované režimy.

Kapitolou samou pro sebe je potom Thunderbolt 3. To je protokol Intelu, který využívá totožný konektor USB-C, nicméně díky samostatnému řadiči nabízí rychlost až 40 Gb/s. Kromě něj však vyžaduje také například speciální kabely, které se mohou na první pohled zdát totožné, nicméně jejich vlastnosti jsou rozdílné.

Vybíráme kabely pro USB-C

Při výběru vhodného kabelu se kromě správných konektorů musíte řídit také dalšími parametry, které by měly odpovídat použití. Ty opět vycházejí ze specifikací rozhraní a ve výsledku znamenají nejen pomalejší přenosy dat, ale třeba také rychlejší nabíjení.

Pokud tedy budete kupovat například kabel pro nabíjení notebooku, hledejte označení PD (Power Delivery). Ten umí přenášet až 100 W, kdežto mnohé kabely využívající běžné USB 3.0 přenesou pouze 15 W a pro nabíjení nebudou vůbec fungovat.

Naopak ušetřit můžete vhodným výběrem použitého rozhraní. Pokud chcete propojit starší zařízení s USB 2.0 (třeba tiskárnu s konektorem typu B) a nový notebook, nemusíte zbytečně utrácet za kabel s USB 3.1 Gen 2, které jsou nejdražší. Bude stačit kabel, který je označen jako USB typu C > USB 2.0 (B).

A nakonec opět musíme zmínit Thunderbolt 3, který vyžaduje speciální kabel, který dokáže přenést větší množství dat (40 Gb/s). Díky tomu tak lze připojit jedním kabelem například dva zřetězené monitory s rozlišením 4 096 × 2 160 při frekvenci 60 Hz. Tady už si ale pořádně připlatíte.

Adaptéry USB-C pro všechno

O něco jednodušší situace bude při výběru vhodného adaptéru či redukce, bát se nemusíte především v případě, kdy jde o přechod mezi konektory USB. V názvu vždy najdete verzi rozhraní (2.0, 3.0 či 3.1), z čehož pramení i případné rychlosti přenosu.

Podobně potom bude fungovat také většina ostatních adaptérů, kdy mezi nejpoužívanější budou patřit ty pro připojení monitoru. Zádrhel by neměl nastat u adaptérů z USB typu C na HDMI, kde je maximální možné rozlišení omezeno právě specifikací HDMI a stejně tak u starších konektorů DVI. Nejjednodušší situace je potom s rozhraním DisplayPort, kde si je třeba pohlídat snad jen případnou zmenšenou verzi mini DisplayPort.

89edd645-a392-4002-a6cd-c43d8f5a0f8f
Populárními se stávají USB-C doky. V notebooku stačí jeden USB a připojíte tím najednou všechny periferie včetně síťovky a monitoru. Některé doky umožňují i zpětné napájení, pokud to skrze USB-C umí i samotný notebook.

V případě pracovních notebooků, u nichž výrobci nepochopitelně začínají konektorovou nabídku omezovat právě na USB typu C, však bude třeba i dalších adaptérů. V nabídce tak najdete například čtečku paměťových karet, adaptér pro připojení běžné drátové sítě nebo starších disků s rozhraním FireWire.

Disky a flashky s USB-C

Stejně jako do standardního USB 2.0 či 3.0 s konektorem typu A, lze do USB-C zapojovat několik typů úložišť. Jejich jedinou výhodou oproti těm běžným je konektor USB-C, díky němuž lze flashku například zapojit snadněji. Teoretické maximální rychlosti však zůstávají stejné – 5 Gb/s. Drtivá většina flash disků totiž využívá rozhraní USB 3.1 Gen 1, kde je toto maximum totožné s předchozím standardem USB 3.0. To stejné potom bude platit u externích disků či boxů na disky.

Rozdílná situace však bude u úložišť využívající konektor USB-C s rozhraním Thunderbolt 3. Tady je maximální teoretická rychlost 40 Gb/s a otvírají se tím nové možnosti pro výrobce, jak z Thunderboltu toto maximum vymáčknout. V nabídce tak můžete narazit především na externí boxy, které umožní vložit jeden i více disků a pro maximální rychlost je provozovat v poli RAID. Tady už mnohdy budou přenosové rychlosti vyšší než při přesouvání dat v rámci interního úložiště.

Opět však musíme zopakovat, že pro využití takového zařízení je nutná také podpora Thunderboltu 3 na druhé straně, typicky tedy u notebooku nebo desktopu. Pokud box s tímto rozhraním připojíte k počítači s běžným USB-C (a pravděpodobně tedy USB 3.1 Gen 2), bude disk fungovat, ale s maximální propustností 10 Gb/s.

Není USB jako USB: Vyznejte se ve zmatku kolem konektorů a standardů

Diskuze (71) Další článek: Evropská komise rozdávala pokuty. Qulacomm má zaplatit miliardu eur za tanečky s Applem

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,