Web | Fotky | Grafický editor

To budou fotomontáže! Web Remove.bg automaticky odstraní pozadí z fotek

Pokud jste někdy zkoušeli „vyříznout“ postavu z pořízené fotografie, patrně jste potřebovali tři věci: dobrý grafický editor, čas a trpělivost. Jde to ale jednodušeji a rychleji. Webová stránka Remove.bg dokáže vypreparovat člověka v popředí během několika sekund. Výsledky jsou většinou uspokojivé.

Za webem, který jistě přijde vhod například při vytváření fotomontáží a koláží, stojí webový konzultant a vývojář Benjamin Groessing. Spuštění stránky oznámil v pondělí 17. prosince na svém Twitteru.

Automatické vyříznutí

Celý projekt je napsaný v programovacích jazycích Python a Ruby. K detekci osob na fotkách využívá strojové učení. Tím je dáno jedno omezení: software dokáže odstranit pozadí pouze z fotek, na kterých se nachází člověk nebo více lidí.

Benjamin Groessing oznámil spuštění stránky v pondělí
Benjamin Groessing oznámil spuštění stránky v pondělí

Služba je k dispozici zdarma funguje zcela automaticky. Není tedy nutné jakýmkoli způsobem označovat objekt, který má být z obrázku vyjmut. Snímky lze nahrávat v libovolném rozlišení, výstupní soubor má zatím maximálně 500 × 500 obrazových bodů. V budoucnu se ale chystá podpora vyšších rozlišení.

Výstupní obrázek, obsahující vyříznutou postavu nebo postavy, je ve formátu PNG s průhledným pozadím. Lze ho tak snadno použít k fotomontážím, kdy osoby umístíte do zcela jiného prostředí, než v jakém byly vyfoceny.

Ne vždy je výsledek ideální
Ne vždy je výsledek ideální

Umělá inteligence a chytré algoritmy

Na pozadí běží řada sofistikovaných algoritmů, jejichž úkolem je „vychytat“ i ty nejjemnější detaily. Groessing k tomu říká: „Je to vlastní algoritmus, skládající se z několika kroků. V zásadě první s pomocí umělé inteligence určujeme oblasti kolem osob. Poté optimalizujeme výsledek vylepšováním okrajů. Možná o tom v budoucnu napíšeme víc, pokud bude zájem.“

Potenciál projektu je obrovský. Groessing nyní připravuje API, které budou moci používat vývojáři dalších služeb a aplikací. Ti se již nyní mohou přihlásit do testovacího programu, nebo se nechat informovat e-mailem v okamžiku, kdy bude tato funkce spuštěna v ostré verzi.

Uživatelé se nemusí obávat o své soukromí. Kromě toho, že je celá komunikace zabezpečena pomocí SSL a TLS, jsou všechny nahrané obrázky po hodině smazány. „Snímky nesdílíme ani je nepoužíváme k jinému účelu než k odstranění pozadí a umožnění stažení výsledku,“ uvádí web.

Podobnou technologii již dříve použil Google ve své aplikaci Fotografie. Jejím cílem bylo zjednodušit úpravy a sdílení obrázků, což je opět důkazem toho, jak mocná umělá inteligence může být.

Diskuze (2) Další článek: Před 50 lety se člověk vydal k Měsíci. Podívejte se, jak probíhal vánoční let Apolla 8

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,