Živý duel na téma OOXML: Microsoft vs. open source

Microsoft prosadil Office Open XML. Zástupy nespokojených ale nesouhlasí. Zeptejte se těch nejpovolanějších.

Kancelářský formát Office Open XML, který používá pro ukládání dokumentů třeba Microsoft Office 2007, získal minulý týden mezinárodní standard ISO. Průběh zrychleného řízení byl celé měsíce neúnavně kritizován zejména zastánci open source, kteří prosazují odlišný formát OpenDocument. Tzv. ODF používá konkurenční kancelářský balík OpenOffice.org.

Stal se OOXML ISO standardem po právu? Nebo je to snad chyba, která se uživatelům vymstí? Tyto i jiné dotazy vám zodpoví odborníci z obou stran našeho duelu. 

Společnost pro výzkum a podporu Open Source (OSS Alliance) má jednoznačně negativní názor na standardizaci Office Open XML. Zastupuje ji předseda Filip Molčan. Nový ISO standard pak nemůže hájit nikdo jiný než Aleš Růžička z Microsoftu, manažer divize Information Worker, který je zodpovědný za prodej, lokalizaci a marketing technologií a řešení Microsoft Office System v České republice.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Filip Molčan (předseda OSS Alliance) • Aleš Růžička (manažer divize Infromation Worker)

Dotazy můžete pokládat již nyní. Odpovědi zde najdete ve 14:00. Dotazy můžete pokládat jak adresně pro každého zvlášť, tak obecně.

Další článek: Infobox titulní strana

Témata článku: Microsoft, Open source

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší