V Česku konečně spuštěn první e-shop s nabídkou NFC technologií

V Česku konečně spuštěn první e-shop s nabídkou NFC technologií

Společnost Inmedity dnes spustila NFCmall.com, první elektronický obchod v Česku věnovaný prodeji speciálního vybavení pro podporu bezkontaktní technologie NFC (Near Field Communication). Je určen především pro drobné spotřebitele, domácnosti, malé a střední firmy. Primární nabídku tvoří tzv. NFC tagy, neboli štítky různých typů a tvarů, do kterých je možno naprogramovat požadované informace a kódy.

Zmíněné tagy lze využít v neplatebních transakcích, a to hlavně v tzv. pasivním režimu. Jejich načtením pomocí mobilního telefonu získá majitel telefonu požadované informace – vizitku, webový odkaz nebo třeba slevový kupón. V základní variantě je lze pořídit již kolem 20 korun. K nejdražším produktům e-shopu naopak patří nejnovější chytré telefony s podporou NFC technologie.

Kromě tagů a pestrého výběrů NFC telefonů nabízí e-shop jednu zásadní inovaci, a to službu vzdálené správy obsahu NFC tagů. Díky ní mohou uživatelé opakovaně používat stejné štítky pro další použití nebo aplikace, což může být zajímavé hlavně pro menší instituce, které se rozhodnou využívat NFC k marketingovým nebo obchodním účelům (např. k interakci se zákazníkem). Možnosti jejich využití jsou takřka neomezené – v domácnostech, restauracích, muzeích, reklamě, veřejné dopravě, apod.

Michal Kubáň, investor a partner společnosti Inmedity, vysvětluje: „Na českém trhu dlouho chyběla nabídka těchto komponent. Přitom stále roste nabídka mobilních telefonů, které jsou vybaveny touto technologií, ale lidé ji v praxi zatím minimálně využívají. Proto jsme se rozhodli tuto díru zaplnit. Věřím, že snazší dostupnost tohoto příslušenství zvýší zájem o NFC technologie nejen u marketingových firem a poskytovatelů IT řešení, ale hlavně u široké veřejnosti.“

Výhodou NFC technologií oproti Bluetooth, WiFi a optickým QR kódům je především rychlost získání informace a také jejich bezpečnost. Načtení NFC štítku probíhá během několika milisekund – stačí pouhé přiblížení telefonu na vzdálenost 2 cm. Není potřeba aktivovat spojení nebo spouštět konkrétní aplikaci. Jedná se tedy o velmi pohodlné a jednoduché řešení pro výměnu malého množství informací na krátkou vzdálenost.

„Zmíněné technologie mohou přinést uživatelům zcela nový zážitek, zejména při interakci s okolím. Jednoduchý billboard se stane inteligentní prezentací v mobilu, zastávka nabídne aktuální zprávy o dopravě, fotografie v rámečku umožní pouhým přiložením zavolat vašim blízkým, menu v restauraci odhalí tajemství pokrmu a jeho nutriční hodnoty,“ upřesňuje Michal Kubáň.

NFC technologie se dnes nejvíce využívají v Japonsku, Spojených státech amerických, Dánsku, Velké Británii nebo Irsku – zejména u platebních řešení, méně pak pro elektronické jízdenky, věrnostní programy nebo v mobilním marketingu. Firma sledovala tento trend necelé dva roky, loni pak investovala do vývoje e-shopu a nového informačního systému pro obsluhu a komunikaci s NFC prostředím (ekosystém SenseNG) nemalé prostředky. V současnosti ho již nasazuje u prvních firemních klientů.

Ján Kačina, odborný garant a partner společnosti Inmedity, doplňuje: „V Česku zatím brzdí další vývoj nedostupnost společného prostoru pro využívání NFC v aktivním módu, ve kterém by banky, mobilní operátoři a poskytovatelé služeb sdíleli identitu a údaje uživatele. Data by zabezpečil tzv. Secure Element přímo v mobilu. Ten je však zatím poskytovatelům služeb a výrobcům mobilního softwaru obtížně přístupný. Řešením by mohlo být sjednocení elektronických peněženek pro jednotlivé lokální trhy, ať už v České republice, nebo v rámci celé Evropy. Věřím, že tento koncept bude brzy nasazen pro platební styk a následně se rozšíří i na neplatební transakce.“

Podle portálu NFCworld.com tvořily NFC telefony v loňském roce pouze 5 % ze všech prodaných mobilních telefonů. Z průzkumu ABI Research vyplývá, že v roce 2013 stoupne jejich počet až na trojnásobek. Do roku 2015 pak může dosáhnout až 75 % ze všech prodaných telefonů!

Společnost Inmedity již nyní připravuje spuštění svého e-shopu na Slovensku, v Maďarsku a Polsku. V hledáčku je také brzké nasazení v Rakousku a Německu.

Další článek: CZ.NIC chce vytvořit „Android“ pro domácí routery

Témata článku: Požadovaná vzdálenost, Malá informace, Mobilní telefony element, Billboard, Platební peněženka, Krátká vzdálenost, Střední vzdálenost, Jednoduchý tvar, Mobilní muzeum, Field

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů