Právě teď je nejvyšší čas začít řešit přechod na nový operační systém

Právě teď je nejvyšší čas začít řešit přechod na nový operační systém

V minulém roce se systém Windows 7 stal nejpoužívanějším operačním systémem na světě, když počet jeho instalací překonal Windows XP. Přesto stále velmi vysoké procento firem, organizací a koncových uživatelů používá Windows XP a Office 2003. V souvislosti s plánovaným ukončením podpory pro Windows XP a Microsoft Office 2003, ke kterému dojde přesně za rok, tedy 8. dubna 2014, se tak velký počet organizací a koncových uživatelů vystavuje značnému riziku. S ukončením podpory je nutné řešit několik otázek, jak se správně na tento okamžik připravit. Microsoft odpovídá na nejdůležitější otázky spojené s plánováním migrace z Windows XP a Office 2003.

„Používané technologie a zařízení se za posledních deset let zásadně změnily. Dnes vedle sebe najdeme nejen klasické počítače a notebooky, ale také ultrabooky, all-in-one počítače nebo tablety. Ukládání dat na CD a podobná média nahrazují cloudová úložiště jako SkyDrive a čím dál tím více se stírají hranice mezi pracovním a soukromým životem. Tato evoluce se plně odráží v nových verzích operačního systému Windows a produktech a řešeních Microsoft Office, ale také v nástrojích na jejich nasazení a správu,“říká Lukáš Křovák, manažer divize Windows Client ve společnosti Microsoft.

Co znamená ukončení podpory produktů společnosti Microsoft pro zákazníky a uživatele?

Společnost Microsoft nebude od 8. dubna 2014 vydávat bezpečnostní aktualizace pro systém Windows XP a sadu Microsoft Office 2003. V případě, že dojde k objevení bezpečnostní chyby v těchto produktech, potenciální útočníci budou moci zneužít této chyby. Zákazníci již neobdrží bezpečnostní aktualizaci prostřednictvím služby Microsoft Update a vystavují se značným rizikům, jako je:

  • neoprávněný přístup k datům,
  • krádež důvěrných informací a jejich zveřejnění (negativní publicita),
  • počítačová špionáž,
  • sabotáž (například útok za účelem vyřazení systémů z provozu).

Vedle přímých dopadů plynoucích z ukončení podpory ze strany Microsoftu jsou zde ještě další, které souvisejí s hardwarem a softwarem. Mnoho dodavatelů softwarových a hardwarových řešení přizpůsobuje podporu svých produktů a řešení životnímu cyklu produktů Microsoft. Zákazníci pak v mnoha případech nebudou mít k dispozici ani podporu k těmto produktům. Může se jednat o ovladače zařízení, bezpečnostní aktualizace softwaru určeného pro Windows XP nebo dostupnost nových verzí programů. To významně zvyšuje celkové náklady na podporu a provoz počítačů.

S přechodem na nové verze získávají zákazníci především přístup k mnoha novým technologiím a funkcím, které mohou významně přispět k produktivitě, snížit bezpečnostní rizika a umožnit nové způsoby práce. Další podrobné informace o ukončení podpory lze nalézt na www.microsoft.cz/ukoncenipodpory nebo lze kontaktovat partnery společnosti Microsoft prostřednictvím stránek www.katalogpartneru.cz.

Přechod na nové verze

Pro zjednodušení přechodu na nové verze produktů připravil Microsoft několik výhodných nabídek:

  • Do 20. června 2013 mohou malé a střední organizace využít výhodné nabídky přechodu na nové verze Windows a Office s až 15% slevou. Více informací k této nabídce mohou zákazníci získat u svého dodavatele IT či na stránkách www.microsoft.cz/ukoncenipodpory.
     
  • Do 30. dubna 2013 mají čeští uživatelé možnost získat k nákupu licence Office 2010 nový Office 2013 zdarma. Zejména podnikatelé a malé firmy tak mají jedinečnou příležitost obnovit kancelářský software za velmi příznivou cenu. Další informace o této nabídce je možné získat zejména na stránkách www.officedoprace.cz, případně na www.office.com/offer.

Nejčastěji kladené otázky týkající se ukončení podpory Windows XP a Office 2013:

Při plánování přechodu na nový operační systém budou mít správci IT ve firmách ke zvážení několik zásadních otázek:

Jak bude vypadat podpora aplikací, které potřebujeme pro práci?

S postupným útlumem využívání Windows XP budou růst náklady na podporu aplikací, které byly napsány pro tento operační systém. Řada vývojářů softwaru navíc nepodporuje používání svých novějších aplikací pod Windows XP. Podle analytiků z IDC budou investice firem do podpory aplikací pro Windows XP růst úměrně k tomu, jak dlouho budou čekat s přechodem na Windows 8.

Jaká zařízení budou zaměstnanci ke své práci potřebovat?

Díky stále se rozšiřující nabídce různých zařízení s operačním systémem Windows 8 budete moci vaše zaměstnance vždy vybavit takovým hardwarem, který bude nejlépe vyhovovat jejich aktuálním potřebám na efektivní práci. Ať už půjde o notebook, tablet nebo počítač typu all-in-one ovládaný dotykem.

Jak chcete spravovat všechna zařízení ve vaší firemní síti?

Organizace dnes cítí velký tlak na aktuálnost používaných technologií, společně s rostoucí potřebou ochrany dat a snadné správy všech svých zařízení – to vše při zachování nejvyšší úrovně zabezpečení a shody s předpisy. Používání neaktuálního operačního systému správu značně komplikuje.

Kdy dojde k ukončení podpory Windows XP?

Od 8. dubna 2014 již nebudou uživatelé Windows XP dostávat nové bezpečnostní aktualizace, ani opravy funkcí operačního systému. Zároveň bude ukončena služba bezplatné i placené technické podpory a dále nebudou aktualizovány on-line zdroje technických informací.

Co znamená ukončení technické podpory pro zákazníky?

Provozování Windows XP po ukončení jeho podpory společností Microsoft může pro firmy představovat značné riziko. Nebudou ošetřovány nové bezpečnostní hrozby a firmy a organizace proto nebudou schopny dostát požadavkům na certifikace a bezpečnou správu dat. Rovněž lze očekávat rostoucí náklady na provoz dále nepodporovaného softwaru.

Proč bude podpora Windows XP ukončena?

Operační systém Windows XP byl s velkým úspěchem uveden na trh před více než deseti lety. Během tak dlouhé doby se značně změnily požadavky a očekávání uživatelů, stejně jako zařízení, která ke své práci používají. Organizace, které doposud využívají Windows XP, se tím připravují o výhody modernějšího a bezpečnějšího prostředí IT i možnost volby z široké nabídky nových zařízení, včetně těch mobilních. Včasnou komunikací ukončení podpory pro Windows XP se Microsoft snaží poskytnout dostatek času na přípravu a provedení úspěšné migrace na nové verze Windows a Office.

Další článek: Nový Xbox od Microsoftu bude odhalen až v květnu

Témata článku: Software co to je, Office.com, Nové zařízení, Výhodný software, Přechod, Podpora, Bezpečnostní riziko, Malé úložiště, Nová aktualizace, Co je software, Nový produkt, Microsoft Office 2010, Microsoft Windows, Nový systém, Co je hardware a software, Microsoft Office 2013, Riziko, Microsoft Office 365, Velká aktualizace, Nový notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně