Ballot v praxi: Když úředníci vymyslí zbytečné lejstro

Ballot screen se už šíří aktualizační službou Windows a to včetně české verze. Pokud jej ale spustíte na počítači bez webového prohlížeče, žádný alterantivní si nevyberete.

V průběhu minulého týdne se po osmi měsících dohadů začal internetem šířit ballot screen – dialog pro výběr výchozího webového prohlížeče v evropských Windows XP, Vista a 7. Na Živě.cz jsme se celé problematice obšírně věnovali ze všech možných stran a úhlů, dnes tedy namísto teorie nabízíme surovou praxi, jak vlastně celý ballot funguje po technické stránce.

Na úvod ale jen zopakuji, že se s ballot screenem setkají všichni majitelé nových Windows 7 vyjma OEM licencí. U předinstalovaných Windows 7 na počítačích a noteboocích totiž může výchozí prohlížeč zvolit samotný výrobce.

Ballot screen skrze aktualizační službu Windows Update je spíše otravná formalita. Naštěstí vás ale nebude nijak obtěžovat. Drobný prográmek se chová jako důležitá aktualizace KB976002. Pokud tedy máte nastavenou automatickou instalaci, dříve či později na ploše objevíte novou ikonku – docela možná po nejbližším restartu Windows. Zástupce se jmenuje Výběr prohlížeče a je to náš starý dobrý známý, ballot screen.

ballot screen.png  ballot screen.png
Ale ale, copak to tu máme? Že by ten slavný ballot screen?

Krok 1: Deaktivace Internet Exploreru ve Windows 7

V rámci dohody s EU obsahují Windows 7 možnost deaktivace Internet Exploreru. V takovém případě se smažou jeho případní zástupci z plochy a nabídky Start a program iexplore.exe z adresáře Program Files\Internet Explorer se přesune do souboru systémové zálohy. Modré „éčko“ můžete zrušit ve správci instalací spuštěním dialogu Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows.

 deaktivace ie8.png  deaktivace ie8.png
Jednou z podmínek dohody s EU byla i možnost odstranění Internet Exploreru ze systému

Deaktivace bude trvat několik minut a neobejde se bez restartu systému. Představte si nyní modelovou situaci, kdy nebudete mít v počítači žádný jiný prohlížeč. Po restartu počítače tedy neotevřete žádnou webovou stránku.

Internet Explorer ale úplně nezrušíte, jelikož jeho zobrazovací komponentu používá celá plejáda programů včetně samotného systému. Adresář Internet Explorer tedy v Program Files i nadále najdete, pouze v něm bude chybět samotný prohlížeč iexplore.exe. Prakticky tedy nebudou fungovat pouze ty špatně napsané programy, které v sobě volají program iexplore.exe (typicky aplikace s volbou „spusť v Internet Exploreru“ aj.). Základ IE bude zároveň i nadále podléhat bezpečnostním aktualizacím. I s deaktivovaným Internet Explorerem tedy spustíte Mirandu s doplňkem IEView a další programy.

ie po deaktivaci.png  ie odblokovany.png 
Obsah adresáře Internet Explorer po deaktivaci a při opětovné aktivaci.

Pokud budete chtít Internet Explorer opět aktivovat, neobejdete se bez dalšího restartu, kdy se iexplore.exe nahraje ze zálohy zpět do svého adresáře a můžete jej nadále bez problému používat. Počítejte ale s tím, že při deaktivaci můžete přijít o část nastavení. Historie i výchozí stránka se sice zachovala, opět se ale zobrazil dialog pro nastavení Internet Exploreru 8.

Krok 2: Ballot screen

Dobrá, Windows 7 je spuštěný a připravený, Internet Explorer 8 je deaktivovaný, žádný jiný prohlížeč není nainstalovaný a na ploše se skví zástupce Výběr prohlížeče. Tak a co teď? Prohlížeč si nemohu stáhnout z webu, jelikož nemám žádný program, ve kterém bych mohl otevřít webovou stránku. DVD časopisu Computer, kde bych snad nějaký prohlížeč našel, nemohu najít, takže jedinou zbývající možností je ten slavný ballot. Poklepu na něj.

Chyba lávky! Program pro výběr výchozího prohlížeče nic nedělá. Asi nějaký problém – restart systému. Ale ani poté se program nespustí. Podíval jsem se tedy na binární zdroj EXE programu a co nevidím, ballot screen, který se šíří přes Windows Update, v sobě neobsahuje generický miniprohlížeč, který by načetl samotný webový výběr (jedná se o webovou stránku). Jediné, co aplikace umí, je to, že zavolá systémovou funkci pro otevření webu Microsoftu ve výchozím webovém prohlížeči. No jo, ale já přeci žádný webový prohlížeč nemám.

Je to spíše taková kosmetická chyba, předpokládá se totiž, že samozřejmě nějaký prohlížeč na počítači máte. Chování ballotu ale jasně napovídá, jak se vlastně bude chovat na čistém novém systému. Na stříbrné placce Windows 7 tedy nenajdete úplně čistý systém, který vyzbrojíte prohlížečem podle výběru v ballot screenu. Na Windows 7 bude zcela regulérně nainstalovaný Internet Explorer, aby se ballot screen vůbec mohl zobrazit. Internet Explorer 8 tedy ze systému zmizí pouze v případě, pokud jej ručně deaktivujete. Takto se tedy bude výběr prohlížeče chovat přinejmenším v tom případě, pokud se bude jednat o stejný program, který se šíří aktualizační službou. 

Krok 3: A teď už vážně ballot screen

No dobrá, teď už konečně k samotnému ballotu. Opět jsem aktivoval Internet Explorer a teď už výběr prohlížeče samozřejmě funguje, prostě se otevře zcela běžná webová stránka ve výchozím webovém prohlížeči. Naprostá banalita, která posledních osm měsíců spolehlivě plní internetová periodika, nemyslíte?

ballot screen1.png  ballot screen.png
Ballot screen odstraní ikonku s Internet Explorerem z hlavního panelu a zobrazí ballot screen ve výchozím webovém prohlížeči

A to je celé. Pokud jste si tedy aktualizaci KB976002 ještě nenainstalovali, vězte, že to ani nestojí za tu práci.
Takto to dopadá, když úřady čas od času vymyslí naprosto zbytečné lejstro.

Diskuze (169) Další článek: ČSSD chce úřad, který bude dohlížet na internet (oživeno)

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,