Tesla Energy: chytré baterie pro domácnosti i podniky

Elon Musk pokračuje ve svém plánu na posunu naší civilizace na pokročilejší úroveň a v rámci Tesla Energy představuje první produkty – chytré velkokapacitní baterie Powerwall a Powerpack.

Po PayPalu, SolarCity, SpaceX a elektromobilu Tesla pokračuje Elon Musk ve svém plánu na posunutí fungování základních kamenů naší civilizace na další úroveň. Mezi základní parametry pokročilosti patří způsob a efektivita, jakou se vyrábí energie, která je potřeba pro vše.

 2015-05-02 v 13.08.13.jpg

Jak se Elon Musk zmínil, dostat naší civilizaci na další planetu jako „zálohu“, je nutnost pro případ nějaké katastrofy. Využití obnovitelných zdrojů a snížení oxidu uhličitého na naší zatím jediné použitelné planetě je kritické pro lokální přežití.

 2015-05-02 v 11.47.12.jpg
Nebezepečný růst oxidu uhličitého

Solární články už jsou dnes poměrně efektivní a cenově dostupné a jak Musk říká, „byla by hloupost nevyužívat ten fúzní reaktor zdarma, který máme na obloze (Slunce) a který generuje neuvěřitelné množství energie“.

 2015-05-02 v 13.01.11.jpg
Průběh potřeby energie vs. dostupnost Slunce

Slunce ale nesvítí pořád, takže se nelze spolehnout pouze na přímou elektrickou energii ze solárních článků v reálném čase, je potřeba energii efektivně ukládat na později.

Problém s ukládáním energie ze Slunce

Elon Musk v prezentaci ukázal, jaké je současné rozložení obnovitelných zdrojů v USA a jak je vidět, energie ze Slunce tvoří zatím bohužel stále malou část.

 2015-05-02 v 11.48.08.jpg
Podíl různých obnovitelných zdrojů energie v USA

Na pokrytí veškeré energetické potřeby USA by přitom stačila jen velmi malá plocha z celého území USA, která navíc nemusí být nově zastavěná. Solární panely totiž mohou být na střechách již současných domů, takže nezaberou další plochu jako jiné systémy a nevyžadují rozsáhlé územní konstrukce.

 2015-05-02 v 11.50.09.jpg
Plocha nutná pro solární články, které obstarají veškerou potřebnou energii pro USA

Množství energie ze Slunce se ale mění v průběhu dne a v noci samozřejmě není vůbec. Vzhledem k tomu, že existují konkrétní špičky ve spotřebě a pochopitelně i nutnost fungovat v noci či při špatném počasí, je to problém, který je nutné vyřešit.

 2015-05-02 v 11.58.08.jpg
Podíl plochy, kterou by potřebovaly baterie

Řešením jsou samozřejmě vyrovnávací baterie, které budou efektivně ukládat energii ze solárních článků na pozdější použití, když Slunce nesvítí nebo je špatné počasí. V prezentaci ukazuje, jak malé množství plochy pro baterie by bylo potřeba vůči ploše solárních panelů. V rámci mapy je to takřka pouhý pixel. Hodnoty se týkají pouze USA. Tolik by stačilo, abychom nepotřebovali energii z fosilních paliv.

Harness-Store-Power.jpg
Získat, uložit a využít - takový je jednoduchý princip využití energie ze Slunce

Současné baterie jsou ale hrozné, drahé, neefektivní, zkrátka nepříliš použitelné ve velkém měřítku. A právě proto Tesla Energy uvádí Powerwall.

Tesla Energy: Powerwall

Něco jako iPhone mezi domácími bateriemi – to je Powerwall. Elegantní design, který je dostupný v několika barvách. Powerwall lze umístit na zeď, takže nezabere další místo v domě a funguje jednoduše a rovnou z krabice.

models-powerwall.jpg

K dispozici jsou zatím dvě verze – s kapacitou 7 kWh (3 000 dolarů) a větší 10 kWh, která stojí 3 500 dolarů (přibližně 90 000 Kč s DPH). Jedná se o „domácí“ modely, kterých lze ale paralelně spojit až devět najednou a získat tak možnost uložení až 90 kWh.

Parametry Powerwall

  • Technologie baterie: Li-Ion
  • Chlazení: kapalné s kontrolou teploty (jako u vozidel Tesla), -20 až 43 stupňů Celsia
  • Kapacita: 7 kWh nebo 10 kWh
  • Efektivita: 92 % (DC)
  • Výkon: 2 kW, špičkově 3,3 kW
  • Napětí: 350 V až 450 V
  • Proud: 5,8 A, špičkově 8,6 A
  • Rozměry, hmotnost: 130 × 86 × 18 cm, 100 kg
  • Kompatibilita: jednofázová i třífázová síť, vnitřní i venkovní instalace
  • Záruka: 10 let
  • Cena: 3 000 dolarů (7 kWh), 3 500 dolarů (10 kWh)

Powerwal umožňuje ve spojení se solárními články být i zcela odstřižen mimo hlavní powerwall_front_angle.jpgenergetickou síť a být tak soběstačný. To se hodí i pro oblasti, kde přípojka není dostupná. Podle vyjádření trvá samotná instalaci přibližně hodinu odborným pracovníkem.

Tesla Energy dává na baterii velmi slušnou záruku deseti let a objednávat lze už dnes. První dodávky budou realizované do tří měsíců. Množství bude omezené do doby, než Tesla dostaví první GigaFactory v Nevadě.

Co ale podniky, továrny, datacentra a další formy, které potřebují více energie? Pro ty je připraven větší PowerPack

Tesla Energy: Powerpack

Odlišný design s většími rozměry a nekonečné škálování kapacity – to je Powerpack se základní kapacitou 100 kWh. S tímto systémem není problém se dostat i do řešení s kapacitou v oblasti GWh a výše.

 2015-05-02 v 12.23.12.jpg
Tesla Energy Powerpack s kapacitou 100 kWh

Už v této chvíli má Tesla Energy domluvenou instalaci Powerpacku pro několik velkých zákazníků (včetně Amazonu), dokonce už implementuje řešení s kapacitou 250 MWh.

teslaenergy_utility1.jpgteslaenergy_utility2.jpg

Překvapením bylo, že celá budova a vše v ní na prezentaci bylo napájeno z baterií Powerpack. A jak Elon Musk skvěle dodal – veškerá energie v této budově je uložené „Slunce“.

Realizovatelný přechod

Jaké by byly potřeby v rámci škálování tohoto řešení? Pro celé USA (16 000 GWh) by bylo zapotřebí 160 milionů Powerpacků. 900 milionů Powerpacků obstará 90 000 GWh a všechna elektrická energie na planetě Zemi tak může být z energie Slunce (solární články).

 2015-05-02 v 12.23.40.jpg

Pokud bychom chtěli veškerou energii i veškerou dopravu a ohřev přepnout na energii ze solárních článků, bylo by nutné 200 000 GWh a tedy dvě miliardy Powerpacků.

I když to vypadá jako velké číslo, není tomu tak. Momentálně je dle vyjádření na silnicích přibližně dvě miliardy vozidel a kamionů a každých 20 let dojde k jejich obnově – každý rok se prodá sto milionů nových dopravních prostředků. Je to tedy realizovatelný plán s rozmachem „produktu“ v rámci celé planety.

tesla_gigafactory_rendering_800px.jpg
Tesla GigaFactory na výrobu baterií

Tesla má v plánu stavět další GigaFactory a doufá, že se do podobné výstavby pustí i další. Elon Musk se to snaží podpořit i tím, že postupně uvolňuje patenty na baterie i samotnou GigaFactory jako open source. První GigaFactory v Nevadě by měla zvládnout vyrábět každý rok baterie s kapacitou 50 GWh. To stačí třeba pro 500 000 elektromobilů Tesla a navíc je celá továrna provozována efektivně i ze solárních panelů a baterií. GigaFactory je tak sám o sobě produkt.

 2015-05-02 v 12.35.41.jpg
Elon Musk chce společně zvrátit budoucnost

Hlavním cílem je zvrátit budoucnost a zastavit růst oxidu uhličitého a jak Elon Musk dodal, tohle je jediné funkční a realizovatelné řešení, o kterém ví.

Video

Diskuze (183) Další článek: Zprávy Živě: Microsoft Build a rekordní Apple

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,