Technologie otisku prstu: (ne)bezpečné zabezpečení

Ke snímání otisku prstu lze použít různé formy snímačů založených na odlišných technologií. Jak se liší a jaký druh má iPhone 5S? Lze se spolehnout na biometrii?
Kapitoly článku

Apple minulý měsíc zveřejnil novou generaci chytrého telefonu iPhone 5S, který kromě jiného představil poprvé v historii možnost rychlého snímání otisku pro opravdu velké množství lidí. I když se v minulosti objevily podobné pokusy a často lze snímače otisku prstu vidět tu některých řad notebooků, jejich technologie se značně liší.

V článku se podíváme na konkrétní technologie snímání otisku prstů, jejich výhody i nevýhody a také reálnou bezpečnost. Podobně jako například u dotykových vrstev na displeji, i zde se používají podobné vlastnosti a typy.

Unikátní otisk prstu

Každý člověk má na ruce unikátní třecí hřbety (odborně kožní papilární linie), které byly evolucí vyvinuty pro větší přilnavost k povrchu třeba i ve vodě. I když existují i nemoci (Adermatoglyphia), při kterých se kožní papilární linie u jedince nevytvoří a některé přípravky na léčbu rakoviny mohou způsobit jejich ztrátu, u běžného člověka jsou po celý život neměnné. Ve starším věku může docházet ke snížení hloubky linií a tedy špatné možnosti identifikaci.

800px-Fingerprint_detail_on_male_finger.jpg
Každý člověk má unikátní rozvržení kožních papilárních linií (Zdroj: Wikipedia)

Problémem pro použití coby hesla je, že otisk se celý život nemění a zůstává stejný. Asi málokdo by v dnešní době používal stejné heslo na celý život, obzvláště pokud pravidelně dochází k jejich únikům.

Optická technologie

Asi nejjednodušší technologií pro snímání otisku prstu je samozřejmě optická technologie. Snímač velmi podobný tomu například ve fotoaparátu zkrátka nasnímá předem nasvícený otisk s daným rozlišením.

Tato technologie je sice jednoduchá, ale také problémová a nepříliš bezpečná. Při poškození vrstvy skla může dojít k poškození snímání a nutnost přesnímat prsty znovu. Snímání nepříliš kvalitních otisků je problémové především u starších osob a také u špinavých prstů.

800px-Fingerprint_scanner_identification.jpg
Optická technologie snímání otisku prstu (Zdroj: Wikipedia)

Senzor lze velmi snadno ošálit pomocí fotografie otisku, ale na druhou stranu nabízí i výhodu bezdotykového snímání. Novinkou jsou tak i 3D optické snímače otisku prstu, kterých se není nutné ani dotýkat. To se může hodit například v nemocnicích a podobných místech, kde je dotýkání prstů velkého množství osob na jedno místo nežádoucí.

Poznávacím znamením optické technologie jsou průhledná plastové nebo skleněné plošky, které jsou obvykle i podsvícené.

Kapacitní technologie

Pro snímání otisků prstů pomocí kapacitní technologie se používá podobných technik jako u kapacitních displejů. V tomto případě je ale měření kapacitního odporu (prst coby vodič narušuje elektrostatické pole) velmi přesné a opět zde hraje roli rozlišení, které dokáže rozlišit jednotlivé papilární linie.

authentec-tcs1-module-gold-coating-fips201-gold-coating-fips201-5v.jpg EikonSol.jpg
Aktivní kapacitní technologii používají i swipovací (rolovací) verze snímačů v některých noteboocích

Kapacitní technologie se ještě dělí na dva druhy – aktivní a pasivní. Aktivní kapacitní snímač poznáte podle kovových plátků, které dodávají do kůže napětí a snímáním rozdílů při následném měření (dle kapacitního odporu v rámci jednotlivých „pixelů“ se spočítá tvar) pak dochází k načtení otisku. Tato technologie má často problémy u suchých rukou, což je rovněž problém u některých starších lidí.

Ultrazvuková technologie

Jak napovídá název, pomocí ultrazvukových vln vysílaných do vrstev kůže se dosahuje měření otisku, Jednou z výhod této technologie je možnost snímání i špinavých nebo poškozených prstů a nevadí ani špinavý povrch snímače.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,