Nvidia | Grafické karty | Hacking

Tak nám hacknuli Nvidii. Útočníci vyhrožují a na internet unikají tajné materiály o grafikách i DLSS

  • Hackeři zaútočili na Nvidii
  • Získali tajná data i zdrojové kódy
  • Na internetu se začínají objevovat plány budoucích grafických karet

Hackeři z celého světa neustále útočí na různé firmy, avšak tentokrát se skupina s označením Lapsus zaměřila na obra v oblasti grafických karet a dalších řešení – Nvidii. K odhalení skupiny vedly informace od spolku Vx-underground, který se zaměřuje na analýzu malwaru a virů.

Nvidia se totiž stala 23. února terčem útoku pomocí ransomwaru a napadené byly interní servery s důležitými a tajnými informacemi.

Přes 1 TB dat a protiútok Nvidie

Dle informací se útočníkům podařilo ze serverů Nvidie stáhnout více než 1 TB dat, což by mohlo znamenat opravdu velké množství důležitých materiálů. Útok byl postaven na získání přístupu k e-mailovým účtům zaměstnanců Nvidie.

I když se jedná o neověřenou informaci, Nvidia však nejspíše na takovou situaci byla připravena a provedla protiútok se snahou „hacknout hackery“ a opětovně zašifrovat ukradená data na počítačích hackerů. To se však nakonec minulo účinkem, protože prý hackeři tato data měli ve virtualizovaných počítačích, u kterých už měli zálohu, takže se snadno dostanou i do doby, kdy ještě data nebyla opět zašifrována.

Nvidia už potvrdila, že se útok vyšetřuje a podrobnosti o něm zveřejnil i web Bloomberg, který získal další informace od vlastních nejmenovaných zdrojů. Nvidia dle tvrzení funguje normálně a útok nezasáhl běžné provozní aktivity.

Vyhrožování hackerů

Vzhledem k tomu, že se hackerům podařilo získat přístup k různým systémům v síti, začala skupina krátce po útoku vyhrožovat zveřejněním klíčových informací. Mezi nimi mají být zdrojové kódy k ovladačům, schémata, firmwary a další.

Pro těžaře je zajímavá i výhružka, že už hackeři nabízí k prodeji algoritmus a potřebné informace k odstranění blokace těžebního výkonu na grafických kartách LHR (Limited Hash Rate) a to pro řadu modelů s čipy GA102 a GA104. Je jasné, že taková nabídka by byla rozhodně finančně zajímavá pro velké těžaře, kteří těží kryptoměny pomocí tisíců grafických karet a vzhledem k omezenému výkonu se jim v současnosti nevyplatí kupovat tyto grafiky a musí složitě získávat dražší nebo starší modely.

Skupina vyhrožuje, že bude postupně zveřejňovat získané informace volně na internet, ale samozřejmě záleží, o jaká data přesně jde a zda vlastně mají nějakou hodnotu. Zatím to vypadá, že některá data jsou poměrně tajná.

První uniklá data

Hackeři už se zveřejňováním začali, ale začneme zajímavým informacemi. Například jedna z chystaných generacích grafických karet má být pojmenována po matematikovi Davidu Haroldovi Blackwellovi – Blackwell. Chystané čipy mají mít označení Blackwell GB100 a GB102. Tato generace má být určená pro datacentra a superpočítače. Pro stejnou oblast mají být připravené i výpočetní grafické karty „Hopper“ s čipy GH100 a GH202, avšak může jít i o profesionální grafiky. Produktové detaily nejsou k dispozici, takže se jedná stále o spekulace.

Klasické herní grafické karty budou mít architekturu s označením „Ada“ a prodávat se budou dle předpokladů jako GeForce RTX 4000 nebo podobně. V nabídce čipů se zatím počítá s AD102, AD103, AD104, AD106, AD107 a AD10B. Objevily se i první bližší informace v podobě počtu cuda jader, přičemž nejvyšší model s čipem AD102 má mít 144 jader cuda. To je poměrně velký skok, když vezmeme v potaz, že nejvyšší Ampere v podobě GA102 jich má jen 84.

FMz89d2UYAQhvdX.jpeg

Grafické karty nové generace mají přijít i s mnohem větší L2 cache pamětí (až 96 MB), což má být jakási forma konkurence proti Infinity Cache, kterou má v grafických čipech AMD. Současná řada GeForce RTX 3000 s architekturou „Ampere“ má L2 cache pouze o velikosti jednotek MB (GA102 má 6 MB).

Zveřejněné kódy k DLSS

Vývoj populární technologie DLSS znamenal jistě několik let náročné práce a stál Nvidia nejspíše hodně peněz. Nelze se tak moc diviti tomu, že když Nvidia přišla jako první s podobným řešením pro optimalizaci obrazu zvýšení výkonu, udělala z něho uzavřenou věc. Naopak AMD už s FSR a Intel s XeSS museli přistoupit na otevřené řešení.

HFoRTgUz8JlMKQ5j.jpg

Podle informací webu TechPowerUp ale nyní hackeři zveřejnili zdrojové kódy k DLSS, které už tak není uzavřeným řešením, respektive „všichni“ se teď mohou podívat, jak vlastně funguje. Je ale nutné upozornit na to, že jakákoli manipulace s těmito daty je nelegální, takže se raději nesnažte nic stahovat a zkoumat.

Uniklé zdrojové by měly přitom být k nejnovější verzi DLSS 2.2 i s podrobnou dokumentací pro vývojáře. Díky tomu by mohlo dojít k následné optimalizaci ovladačů pro Linux, na který Nvidia tak trochu kašle.

Co bude dál?

Lze předpokládat, že toto ještě není vše a postupně se ještě budou objevovat další informace. Pro nás to může znamenat to, že budou informace o budoucích produktech unikat o něco dříve a možná i s bližšími detaily, než tomu bylo dříve.

Zda se ale objeví něco tak zásadního jako zveřejněné kódy k DLSS, zatím není jasné. Záleží, co vše bylo v ukradeném balíku dat. Jak se k tomu Nvidia postaví a zda bude DLSS například nakonec open source, to teprve uvidíme.

Diskuze (5) Další článek: Nejdřív kybernetická, pak skutečná válka. Malware FoxBlade zaútočil na Ukrajinu několik hodin před invazí

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,