Sony | Rozšířená realita | Kamera

Sony chce být už letos klíčovým výrobcem 3D kamer pro mobily i drony

Mnozí z vás si možná dali 1. ledna nějaké to předsevzetí a nejinak tomu bylo v Sony, které před pár lety koupilo belgický startup SoftKinetic, loni jej proměnilo v Sony Depthsensing Solutions a na sklonku prosince v rozhovoru pro Bloomberg prohlásilo, že se stane v roce 2019 klíčovým dodavatelem 3D kamer.

Tedy, 3D kamer – tím máme na mysli hloubkových snímačů, které si osahají scénu a lze je použít jak pro aplikace AR, tak třeba pro přihlašování prostým pohledem za libovolných světelných podmínek, neboť pracujů v oboru IR. Přesně tak funguje dnes už stařičký Kinect, kamery pro Windows Hello nebo třeba Apple Face ID.

Technik, jak získat samotná hloubková data, je mnoho. Může to být třeba promítnutí matice infračervených bodů a jejich následné snímání. Když byste je promítli na rovinu, bude matice vypadat stejně. Když však rovinu nahradíte třeba lidskou tváří, matice se zdeformuje. A právě zaznamenáním této deformace můžeme identifikovat osobu, protože bude pokaždé jiná.

00439b00-82e6-44fa-a0b7-4f6d43cdff6f
Laciný prototypovací modul s ToF dálkoměrem VL53L0X, který měří vzdálenost na základě doby, po kterou letí světelný paprsek k překážce a zpět. Sony tuto technologii dle svých slov výrazně vylepšilo a nabídne v mobilech, dronech aj.

Sony šlo naopak cestou laserových dálkoměrů – ToF (Time-of-Flight). Tuto techniku jsme si nedávno vyzkoušeli v našem seriálu o programování elektroniky. Kdy jsme pomocí drobného čidla VL53L0X a jeho infračerveného laseru VCSEL měřili vzdálenost do dvou metrů s přesností na nějaký ten milimetr.

V případě Sony jde v podstatě o to samé, jen s tím rozdílem, že dosah může být mnohem vyšší a na drobný čip se vejde celé pole takových snímačů. Zařízení tedy podle doby letu laserového paprsku k překážce a zpět nespočítá vzdálenost jen v jednom konkrétním místě, ale hned z několika s vysokou přesností, takže si může vytvářet 3D model překážky před ním.

Bude-li to lidská tvář, může poté data srovnat se svoji databází naučených tváří a třeba vás zrovna přihlásit k mobilu.

O technologii už mají zájem výrobci telefonů, Sony ji však chce nabízet prakticky ve všech možných segmentech jako hlavní dodavatel. Pokud se tak letos opravdu stane – technologie má být komerčně dostupná v druhé polovině roku, snad by se mohla více rozšířit i na laptopech s Windows 10, neboť nabídka počítačů s kamerami Windows Hello (RealSense atp.) není ani po letech nikterak ohromující a omezuje se především na dražší modely.

Váš názor Další článek: Jak se staví Tesla Model 3: Za hodinu a půl je hotovo

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,