eGovernment | Česko | Portál občana

Sněmovna schválila digitální ústavu. Budeme mít právo na elektronickou komunikaci a inteligentní formuláře

Poslanecká sněmovna dnes prakticky jednomyslně schválila návrh zákona o právu na digitální služby, kterému se občas přezdívá digitální ústava. Nyní putuje do Senátu.

Digitální ústava přináší (mimo jiné) dvě klíčové novinky, které by měly zlepšit komunikaci občanů s úřady. Tou první je právo na to, aby tato komunikace byla vedená elektronickou cestou.

Do jisté míry ji už dnes naplňuje systém Datových schránek nebo třeba Portál občana, napříště bychom ale měli skrze internet provést většinu agendy, pokud tomu nebudou bránit nějaké další okolnosti (zatím se například nepočítá s elektronickými volbami).

f73b7ba2-07bb-4bf1-a617-4831ee8e7e89
Portál občana má ambici integrovat všechny aplikace státní správy týkající se občana do jednoho bodu a pod jeden uživatelský účet. Mělo by to být takové státní GTD. 

Druhou novinkou bude efektivnější nakládání s informacemi, které o nás už stát vede. To znamená, že když už s ním budeme komunikovat elektronicky a budeme potřebovat vyplnit nějaký formulář, stát bude mít povinnost doplnit všechny údaje, které už má ve svých registrech, aniž bychom je museli vypisovat stále dokola.

To by mohlo časem zcela proměnit ergonomii komunikace se státem. Komplikovaný formulář by se s trochou UX mohl proměnit do jednoduché aplikace s několika málo potvrzovacími tlačítky apod.

ff437ee8-7eaf-44e8-bebe-a522a20984c8
Datové schránky umožňují bezplatně komunikovat s úřady. Pokud si ji zřídí fyzická osoba, úřady mají povinnost preferovat tento komunikační kanál. Už žádné obálky s pruhy.

Zákonná úprava je nicméně pouhý začátek. V případě úspěšného schválení v Senátu je třeba ještě připravit hromadu prováděcích vyhlášek, a nakonec vybudovat rozhraní mezi státem a občanem, které elektronickou komunikaci vůbec umožní.

To je příležitost k dalšímu rozvoji ¨zmíněného portálu, systému datových schránek a dalších aplikací. O zákon se dlouho zasazovala zejména profesní iniciativa 202020.

Diskuze (36) Další článek: Čína představila plán lidské mise na Mars. Chce tam pátrat po stopách života

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,