Bezpečnost | IoT | Avast | Antivirus

Smart Life od Avastu ochrání IoT před malwarem. Pomůže mu A.I.

Avast zprvu před malwarem chránil počítače, pak přibral chytré telefony a nyní se pokusí dohlédnout i na malou firemní a domácí síť s chytrými krabičkami IoT. Novou bezpečnostní platformu pojmenoval Smart Life.

Jak to bude fungovat v praxi? Vedle běžné detekce malwaru bude platforma pracovat i s prvky strojového učení a odhalování podezřelé aktivity. Když se tedy třeba chytrý termostat zapne v netradiční dobu, která neodpovídá dosavadnímu charakteru používání, a zároveň začne komunikovat s podezřelými IP adresami, Smart Life aktivitu vyhodnotí jako útok, zabrání pokračování a upozorní správce domácí sítě.

Podobným způsobem by měl bezpečnostní systém odhalit třeba podezřelou aktivitu chytrých televizorů, webkamer, všemožných přehrávačů a dalších prvků v domácím LANu, nebo v síti malé firmy. Ostatně jak upozorňuje sám Avast, hromadu podobných zařízení lze zneužít útočníkem třeba k těžbě kryptoměny Monero, kterou lze při větším množství napadených krabiček smysluplně těžit i na slabších armových čipsetech.

Smart Life je nicméně pouze software, takže aby mohl neustále skenovat vaši síť, musí běžet na nějakém železe. Tím bude buď přímo výkonnější Wi-Fi router některého ze smluvních partnerů, anebo dedikovaná krabička – sniffer – připojená do LANu. „Sniffer je v podstatě takové lepší Raspberry Pi postavené přímo pro nás,“ řekl nám bezpečnostní expert Avastu Filip Chytrý.

Internet věcí

Domácí IoT může vypadat všelijak počínaje komerčními krabičkami a konče DIY. Třeba takto, když si jej složíte a naprogramujete sami. Bezpečnostní a meteorologický systém autora článku obsahuje kameru s rybím okem, infračervený a mikrovlnný detektor pohybu, teploměr, vlhkoměr, tlakoměr, luxmetr, síť vnitřních i venkovních dálkových bezdrátových sond (868 MHz, LoRa), senzor CO2 a nakonec automatické spínání světel v bytě. Vše je postavené na Raspberry Pi Zero W, které může být také napadnutelné útočníky.

4c172a89-fe44-431a-8578-3ec0116540cd
Bezpečnostní a meteorologická centrála postavená na Raspberry Pi Zero W

Samozřejmě jsme se Avastu zeptali i na to, jestli bude moci zkušenější uživatel nahodit celý systém i na některou z otevřených platforem – třeba na router s OpenWrt, kam patří i populární český router Turris. Ačkoliv se tomu Avast výhledově nebrání, zatím se bude soustředit pouze na železo od partnerů.

Pro Avast není Smart Life úplnou novinkou, podle Chytrého se totiž v podstatě jedná o evoluci platformy Chime, kterou vyvíjí AVG. No a AVG dnes patří pod křídla Avastu.

Diskuze (4) Další článek: Jak na sociální sítě

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,