Historie | SpaceX | Bulvár a vtípky | Raketa

Smáli jste se mu. Teď byl jeden z těch, kdo vyslal Teslu do vesmíru

Ten obrázek už viděl snad každý, zpravidla s posměšným popiskem „brutální pařba informatiků“. Čtveřice hochů sedících ve staromódních svetrech u stolu s kostkovaným ubrusem a občerstvením ve formě kelímků s čajem k tomu prostě sváděla. Přispěly i výrazy zúčastněných a že tři z nich nosili brýle. Prostě šprti, vysmíval se kdekdo. Jenže snímek už je přes dvacet let starý a teď jim mnozí budou naopak závidět. Jeden z nich se dokonce podílel na vypuštění Falconu Heavy.

Snímek pochází z polské matematické olympiády ročníku 1997. Nejedná se tedy o žádnou párty, ale prostě jen občerstvení účastníků, které někdo z pořadatelů v rámci akce zdokumentoval. Když se podíváte na další dvě dostupné fotografie, tam už kompozice tolik neprovokuje a mladíci působí jako normální studenti. A móda v devadesátkách holt byla taková.

Všimněte si mladíka v modré mikině vzadu, který jediný nemá brýle. Je to Tomasz Czajka, který na oné matematické olympiádě skončil druhý. Můžete se podívat na jeho LinkedIn a zjistíte, že se mu dařilo i nadále. Vyhrál další matematické soutěže a začal studovat na Fakultě matematiky, informatiky a mechaniky na Varšavské univerzitě.

Později uspěl i v programátorské soutěži TopCoder a odjel studovat do USA, kde v roce 2007 navázal prací softwarového inženýra u Googlu a usadil se v Kalifornii.

Od roku 2014 přešel Tomasz Czajka do SpaceX, kde nyní pracuje jako letový softwarový inženýr a specializuje se na vývoj řídících letových systémů, upozornil polský Business Insider. Je tedy jedním z těch, na kterém závisí úspěch raketových misí a který má de facto zodpovědnost za jejich let. Rakety SpaceX totiž po započetí startovní procedury řídí výhradně počítač.

Pokud jste tedy před pár dny obdivovali to, jak se Falcon Heavy vznesl k nebi, jak jeho boostery synchronizovaně přistály zpátky na Zemi a jak raketa vynesla Teslu Roadster do vesmíru, koukali jste i na práci tohoto dříve vysmívaného Poláka.

A co ostatní tři? Pokud se spolehneme na informace polského webu Fakt.pl, tak jeden z nich pracuje u Googlu a dva zbývající jsou na vysokých univerzitních pozicích, rovněž mimo Polsko.

Diskuze (33) Další článek: Customvision.ai: Vytvořte si vlastní umělou inteligenci, aniž byste rozuměli, jak vlastně funguje

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,