Sirius: open source alternativa Siri, která bude sloužit uživatelům Linuxu

Apple do svých systémů integruje Siri, Microsoft Cortanu, Google své Google Now… a co uživatelé Linuxu? Pro ty už je rovněž vytvořen základ hlasové asistentky. Projekt pojmenovaný Sirius sice ještě není nějaký propracovaný software, který by dal Ubuntu inteligentní hlasovou asistenci, ale je hotový základ, který k tomuto cíli míří, upozornil PC World.

845071943 
Diagram zpracování informací

Sirius aktuálně umí to nejpodstatnější – rozpoznávat hlas, strukturu textu a dokonce i objekty v obrázcích. Základní otázky dokáže pochopit, analyzovat a poskytnout například adekvátní odkaz na Wikipedii. Právě funkce, inteligence a výstupy jsou dalším stupněm vývoje. Ten táhne tým z Michiganské univerzity a je financován z různých zdrojů, přispívají kupodivu i Google nebo agentura DARPA. Kód projektu je každopádně otevřený (pod licencí BSD) a leží na Githubu, do vývoje se tak může pustit kdokoli. A kdo má Linux, může si Sirius ve stávající fázi alespoň stáhnout a vyzkoušet.

Že se do financování pustil i Google dává tušit, že tento projekt není jen semestrálním projektem, který skončí v šuplíku. Nemalý vývoj už má za sebou a integruje v sobě technologie vyvinuté v jiných akademických projektech, například pro rozpoznávání hlasu či objektů.

Cílem je vyvinout univerzální nástroj, který rozpozná libovolná vstupní data, pochopí je a nabídne odpověď či jinou adekvátní akci. Pokud se cesta univerzitních vědců ukáže jako nadějná, je dost pravděpodobné, že si technologie převezme Google i pro své Google Now. To má stejné cíle, stejně tak jako konkurenční Siri nebo Cortana. Máme tu tedy aktuálně čtyři silné vývojové větve s různým vývojovým zázemím a přístupem, všechny ale míří ke stejnému záměru – nabídnout inteligentní asistenci pro vyhledávání dat a ovládání počítače. 

Váš názor Další článek: William Shockley: muž, který změnil tranzistor i jedno údolí

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,