Sbohem panelu úloh aneb budoucnost ovládání Windows

Již Windows Vista měla převrátit ovládání systému. Co se nestihlo pro Windows 6, plánuje se možná pro Windows 7.
Kapitoly článku

Základní koncept ovládání operačního systému Windows se za posledních bez pár dní dvanáct let nezměnil. Již od Windows 95 se setkáváme s panelem úloh, jeho věrným obyvatelem tlačítkem Start a oznamovací oblastí s hodinami. V prvotních plánech pro Windows Vista bylo mimo jiné i opuštění této koncepce ve prospěch něčeho modernějšího, pokrokovějšího a snad i ergonomičtějšího.

sshot-2007-07-25-[12].png
Hlavní panel Windows 95
sshot-2007-07-25-[2].png
Windows 98
sshot-2007-07-25-[3].png
Windows 2000
sshot-2007-07-25-[4].png
Windows Millennium Edition
sshot-2007-07-25-[5].png
Windows XP
sshot-2007-07-25-[6].png
Windows Server 2003
sshot-2007-07-25-[7].png
a Windows Vista

V Redmondu však brzy zjistili, že naprogramovat tak zásadní změnu do operačního systému (mění se způsob přepínání aplikací, významná část interakce s uživatelem) není něčím, co by se dalo v napjatém závodě o datum vydání Windows Vista stihnout. Změna ovládání systému tak spolu s ostatními propagovanými vlastnostmi zapadla hluboko do archivních složek vývojových týmů.

Tajemství jménem Windows 7

Vzhledem k poprasku, který si Microsoft vychutnával při ořezání novinek z Windows Vista, není se čemu divit, že vývoj nadcházející verze Windows 7 (Seven) je držen pod pokličkou. Neznáme příliš mnoho očekávatelných vlastností, neznáme prakticky žádné bližší informace.

Jedinou v tuto chvíli potvrzenou informací o tomto systému je předpokládané datum vydání. Microsoft jej stanovil na rok 2010. V praxi ale počítejme raději s koncem tohoto roku, spíše však s rokem 2011. Nic totiž zatím nenasvědčuje tomu, že týmy vyvíjející Windows zvládnou dodržet závazek produkovat nová Windows každé dva roky, který si daly po vydání Windows Vista.

Vienna3.jpg wr1prv1fx9.jpg vienna_wm.jpg
Několik „představ“ (čti falešných snímků obrazovky) o možné budoucí podobě Windows 7
(zleva: CyberNetNews, PuntoDiVista, Sykey.net)

Vedle jedné osamocené potvrzené informace se okolo nadcházejících Windows šíří i řada spekulací. Tou nejčastěji připomínanou je právě změna koncepce ovládání systému - odstranění panelu úloh, jak je zmíněno v úvodu článku.

Trocha inspirace

V polovině tohoto měsíce přijal americký patentový úřad návrh na zaregistrování patentu „metody pro správu oken v zobrazení“ podaný již v únoru společností Microsoft. Nový přístup k přepínání aplikací kombinuje několik nápadů, s nimiž návrháři Microsoftu koketují již delší dobu.

Základem této představy je umístění náhrady současného hlavního panelu na stranu obrazovky podobně, jako je dnes umístěn postranní panel ve Windows Vista. Přirovnání s postranním panelem není zcela od věci, neboť právě postranní panel měl být původně jako pruh úloh využíván. Skladiště miniaplikací z něj udělalo až ořezávání vlastností při vývoji Windows Vista.

sshot-2007-07-25-[8].png
Postranní panel Windows Vista

Druhým nápadem, z něhož čerstvě patentovaná koncepce pravděpodobně vychází, je projekt GroupBar, který je v podobě technologického dema ke stažení z webu Microsoft Research VIBE. GroupBar je vylepšením (přesněji náhradou) panelu úloh Windows XP. Může být umístěn podél všech čtyř stran obrazovky a může být dokonce spuštěn vícekrát.

sshot-2007-07-25-[9].png
GroupBar

Mezi jeho hlavní přednosti patří uživateli po léta poptávaná možnost přesouvání a seskupování jednotlivých tlačítek na panelu. Na vyvolání seskupených aplikací z minimalizace odpovídají samozřejmě všechny aplikace v dané skupině; Obnoví se z minimalizace naráz. Méně zkušené čtenáře toužící GroupBar vyzkoušet musíme upozornit, že se jedná spíše o funkční ukázku možností této technologie, než v profesionálním použití uplatnitelnou aplikaci.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,