Red Pitaya: univerzální měřící krabička pro elektrotechniky i laboratoře

Pro počítačové fandy se v poslední době objevilo několik různých miniaturních počítačů v čele s Raspberry Pi, které lze využívat dle potřeby i s možností připojeních dalších zařízení. Postavit si tak lze různé roboty a stroje, to vše velmi levně.

Red Pitaya jde podobným směrem, je ale určen především pro elektrotechniky a nenáročné vědce v laboratořích. Základním smyslem zařízení Red Pitaya je nahrazení některých drahých a velkých přístrojů a posunutí snímačů směrem k softwarové platformě.

 2013-07-29 v 18.06.16.png
Univerzální miniaturní zařízení dokáže nahradit několik měřících přístrojů, navíc má obchod s aplikacemi

Red Pitaya dokáže za cenu 300 dolarů (přibližně 7 500 Kč s DPH) sloužit už z výroby jako osciloskop, spektrometr, generátor signálu a FRA (Frequency Response Analyzer). Zařízení je založeno na dvoujádrovém čipu ARM Cortex s 1 GB paměti, má dva analogové vstupy a výstupy, čtyři pomalejší I/O porty, USB, ethernet, slot pro microSD kartu a další rozhraní.

8beb9eaa31ae91fbcb15ef18ce7f4084_large.jpg
Přehled dostupných rozhraní a výbavy

Zařízení sází na open source komunitu, k dispozici tak bude s vlastním obchodem s aplikacemi, které mohou vytvářet programátoři z celého světě. Red Pitaya je coby projekt na Kickstarteru a už 52 dní před ukončením překonal stanovený cíl v podobě 50 000 dolarů.

Zařízení je samozřejmě lákavé i pro různé laboratoře po celém světě, stejně tak pro různé technické školy a podobně, kde může mít relativně levné a univerzální zařízení velký význam ve výuce a zkoumání. V rámci softwaru se navíc bude určitě dále rozvíjet.

 

Diskuze (9) Další článek: V Číně se obchoduje s pořadníkem do fronty na opravu produktů Applu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,