Raid

Přečtěte si o tématu Raid. Abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam článků souvisejících s tématem Raid, které hledáte. Najdete zde články, fotografie i videa k tématu Raid.
Sledujte Živě.cz na Facebooku
Profesionální systémy RAID za hubičku - měření

Profesionální systémy RAID za hubičku - měření

O levných deskách a řadičích podporujících sestavování výkonných / bezpečných diskových polí typu RAID jsme toho na PCtuningu psali opravdu hodně. Teorie říká, že v případě polí RAID Level 0 získáme až dvojnásobnou propustnost a případě RAID Level 1 zase větší zabezpečení dat. Vše je krásné, problémem je akorát ono slůvko "až". Proto jsme se rozhodli, že se za vás na tuto problematiku podíváme a vyzkoušeli jsme čtyři identické 20GB disky Seagate Barracuda III, v šesti možných konfiguracích (od jednoho, dvou až po čtyři disky - včetně odpojení "živého" disku) pomocí tří testovacích programů na dvou operačních systémech. Řadičem RAID byl tentokráte poměrně rozšířený typ HPT 370 (obecné poznatky platí i pro obdobné kontroléry firmy Promise).

Jiří Kwolek | 3

Microstar MSI 815EP Pro-R

Microstar MSI 815EP Pro-R

Doplněno: Pané, že vy rád procesory Intel? Já to poznal na první pohled! Mám totiž pro Vás moc fajnový zbožíčko. Podívejte - eňo, ňuňo bordík pro Pentia III. Umí to frekvence 133, 100 i 66MHz - můžete tam prdnout i Celerónka, jak si budou přát. Chcete vy dobrý bordík, ne? Ten má snad všecko: 6x PCI, CNR, AGP Pro (odběr až 50W) - pche, jasně že to umí AGP 4X. A má to čtyři porty USB a jeden z nich umí i síť PC2PC. Jo, a co byste řekl na rejdy... rád rejdy? Kromě UltraATA/100 je tu totiž pánečku ještě dvoukanálovej řadič disků RAID FastTrak 100. O integrované zvukovce vám ani nepovídám, nojo tu už má každej... Ale co například diagnostické diody D-LED, monitorování napětí, otáček větráků a teplot včetně dálkového měření sondou? A chtějí, jen tak pro jistotu, mít možnost zvýšit napětí procesoru a čipsetu nebo zvyšovat frekvenci sběrnice po 1MHz? Jó pane, to Vám řeknu - není to sice objev Ameriky, ale kdyby u Intelu nevymýšleli a takové věcičky měli před rokem a půl (+ například 100MHz Celerony), samo - za dobrou cenu, tak by se nějaké AMD na ně chytalo těžko... 

Jiří Kwolek | 2

MSI připravuje Socket A desku s USB 2.0

MSI připravuje Socket A desku s USB 2.0

Firma MSI připravuje základní desku pro procesory AMD, která bude podporovat USB 2.0. Absenci tohoto rozhraní v čipové sadě výrobce vyřešil osazením dalšího čipu. Standardem se pomalu stává přídavný IDE RAID řadič.

Patrik Veselík | 1

Základovka s oběma typy RAM a IDE RAID

Základovka s oběma typy RAM a IDE RAID

Firma MSI uvedla základní desku Pro266 Master-R, která je určena pro procesory v Socketu 370. Kombinuje současné paměťové moduly 168pin DIMM s novými DDR SDRAM moduly 184pin DDR DIMM. Výkon desky navíc podtrhuje osazený IDE RAID řadič.

Patrik Veselík

Pracovní stanice za babku

Pracovní stanice za babku

Actebis Computer, distributor výrobků společnosti Chaintech v České republice, uvádí na trh RAID řadič ATA100R za neuvěřitelně nízkou cenu. Výkon a spolehlivost dostupné zatím pouze pro pracovní stanice tak mohou vstoupit i do českých domácností a malých kanceláří.

tisková zpráva

RAID řadič pod tisícovku

RAID řadič pod tisícovku

Firma Actebis Computer uvedla na náš trh IDE RAID řadič taiwanské firmy Chaintech s obvodem High Point HPT370.

Patrik Veselík

Duální Pentium III s DDR pamětí od Iwill

Duální Pentium III s DDR pamětí od Iwill

Firma Iwill představila první desku, která kombinuje dvě patice Socket 370 a paměť DDR SDRAM. Její název zní DVD266-R.

Patrik Veselík

První pohled: SuperTrak66

První pohled: SuperTrak66

Touto minirecenzi diskového řadiče Promise SuperTrak66 zahajujeme naši sérii "první pohled". Tyto krátké články si do budoucna budou klást za cíl informovat o horkých novinkách či zajímavých technologiích v případě, že k dispozici bude kratší časový rámec či pouze předprodejní verze daného zařízení. Dnes se telegraficky podívejme na světový unikát - řadič, který na HW úrovní nabízí plnou funkčnost diskového pole RAID 5, které je sestaveno z "obyčejných" (a levných!) disků IDE.

A proč je nějaký "RAID 5" tak zajímavý? No protože pouze toto pole (sestavené minimálně ze tří disků) zajistí, že v případě havárie jednoho z disků nedojde ke ztrátě dat - ty se totiž "za letu" dopočítávají v řadiči z paritních informací uložených na ostatních discích. V případě konfigurace Hot Swap je možno vadný disk nahradit novým a na ten se postupně "vrací" odpovídající data - toto pole je se schopno rekonstruovat a to za plného chodu celého systému! Nyní tedy můžete mít tuto technologii i u vás - ve výkonném PC nebo levném serveru - od toho je zde například zmiňovaný kontrolér SuperTrak66.

PC Tuning

Po úspěchu na Invexu se Snap Server začíná prodávat i v ČR

Po úspěchu na Invexu se Snap Server začíná prodávat i v ČR

Divize DLT and Storage Systems Group společnosti Quantum začala na český trh dodávat síťová zařízení pro ukládání dat s názvem Snap Server, i když na tato zařízení zatím nelze ukládat soubory a adresáře obsahující ve svém názvu české znaky.

tisková zpráva

Hardware pro trochu znalé – díl XV. – RAID pole

Hardware pro trochu znalé – díl XV. – RAID pole

Série článků s titulem Hardware pro trochu znalé je určena všem, kteří se hardwarové problematice nevěnují naplno, nebo těm, kterým něco uniklo či některé věci zapomněli. Patnáctý díl je věnován paměťovým zařízením zvaným RAID pole.

Patrik Veselík | 4

RAID - jak instalovat jednoduché diskové pole

RAID - jak instalovat jednoduché diskové pole

Řadiče IDE / ATA umožňující sestavení výkonného diskového pole RAID jsou dnes již poměrně běžnou záležitostí. Můžete je nalézt integrované na mnoha základních deskách pro různé platformy (udělal jsem malý průzkum a napočítal jich skoro 12). K tomu připočítejte ještě externí PCI karty (těch je asi 6 typů), které se prodávají za 2-4 tisíce, a uvidíte, že se nejedná o ojedinělého výrobce či technologii... Pokud se skutečně pro instalaci RAIDu rozhodnete, budete muset nejspíše experimentovat a hledat optimální nastavení. Našim návodem Vám chceme ušetřit tak 50% času a několik možných omylů...

PC Tuning | 4

ABIT vs. ASUS - dvě hvězdy v testech

ABIT vs. ASUS - dvě hvězdy v testech

Techbox/Cooler: Mnozí z vás možná právě v tomto období uvažují o koupi nového počítače. Není tajemstvím, že pro dobrou cenu a vynikající výkon získávají stále větší oblibu procesory AMD Duron a Thunderbird. Otestovali jsme proto kandidáty na nejlepší základní desky pro tyto procesory (patformu - Socket A), které jsou u nás dostupné na trhu, tedy ABIT KT7 RAID a ASUS A7V. Obě desky jsou výborné, ale která z nich je lepší?

PC Tuning

Soyo SY-6BA+100

Soyo SY-6BA+100

Co se týče dnešních základních desek pro platformu Intel, není situace zdaleka tak jasná jako dříve. Proti minulému šampiónu - čipové sadě i440 BX, se postavila nová Intelácká sada i815 (včetně variant "E" s řadičem Ultra ATA 100), navíc i čipová sada VIA Apollo Pro 133A (s Northbridge čipy řady 694X) postupem času ukazuje své zoubky - mnozí výrobci dokáží již vyladit desky s těmito (dříve pomíjenými) čipsety k nevídaným výkonům. Přesto, či právě proto panuje v této oblasti patová situace - nikdo jasně nevítězí. Ke každému řešení totiž můžeme říci: "je dobré... ale..."

V případě čipsetu BX je tím "ale" zejména neexistence podpory novějších standardů - a to zejména chybějící podpora AGP x4 a standardní podpora pouze Ultra ATA /33. N druhé straně je zde ověřená "bezproblémovost" a vynikající stabilita i v těch náročnějších kombinacích (a to jsou vlastnosti, které se mezi hardweráři cení nejvíce). V této situaci je jen krůček k myšlence vylepšení BX-ka. První krok pak učinila firma Abit svým modelem BE6 s integrovaným řadičem Ultra ATA /66. Někomu by se mohlo zdát, že přes velký úspěch těchto řešení se bude jednat o takovou malou tečku za velmi kvalitním čipsetem... Anebo ne? Čtěte!

PC Tuning

Šestikanálové Hot Swap RAID pole z levných IDE disků

Šestikanálové Hot Swap RAID pole z levných IDE disků

Firma Promise představila první šestikanálové RAID řadič pro IDE pevné disky s celkovou kapacitou až 768 GB.

Patrik Veselík | 4

Systémy s Duronem - tipy a triky

Systémy s Duronem - tipy a triky

Tento článek vás provede hlavními úskalími, na které můžete narazit při stavbě systému s novými procesory AMD - Durony a Thunderbirdy. Snažili jsme se v něm obsáhnout všechny specialitky a "zákysy", na které můžete při stavbě / upgrade počítače "Duron Inside" narazit. Celý průvodce je psán pro ty, kteří již mají s hardware (například s Celerony, deskami BX...) jisté zkušeností.

PC Tuning | 1

První motherboard s podporou DDR SDRAM

První motherboard s podporou DDR SDRAM

Firma IWILL oznámila první základní desku s podporou DDR SDRAM pamětí. Motherboard má označení IWILL KA266-R a je určen pro procesory AMD Athlon a AMD Duron v pouzdrech pro Socket A.

Patrik Veselík | 8

Základní deska s ATA/100 RAID polem

Základní deska s ATA/100 RAID polem

Firma ABIT představila svou poslední základní desku s čipovou sadou Intel i440BX. Motherboard má označení ABIT BX133-RAID a jak již označení napovídá, je implementováno jednoduché hardwarové RAID pole.

Patrik Veselík | 8

M.I.A. posílená servery Dell

M.I.A. posílená servery Dell

Ve firmě M.I.A. tvoří základ počítačového vybavení produkty společnosti Dell.

tisková zpráva

Seagate má disk s Ultra ATA/100

Seagate má disk s Ultra ATA/100

Společnost Seagate dodává první pevný disk s rozhraním Ultra ATA/100; spojuje se se společností Promise Technology, aby demonstrovala výhody ATA Raid

tisková zpráva

Seagate a Mylex nabízejí distributorům sestavu vnějších pamětí Ultra2 SCSI Raid

Seagate a Mylex nabízejí distributorům sestavu vnějších pamětí Ultra2 SCSI Raid

Vedoucí světový prodejce komerčních řadičů typu RAID, společnost Mylex, a největší nezávislý výrobce diskových mechanik, společnost Seagate Technology, oznámily, že zahájí spolupráci, v rámci které svým reselerům poskytnou kompletní a snadno použitelnou stavebnici ukládání dat pro sestavení diskových systémů - Ultra2 SCSI RAID.

tisková zpráva

Lepší než ATA66? - levné RAID diskové pole

Lepší než ATA66? - levné RAID diskové pole


Nemáte nikdy dost? Jste rozpínaví? Chcete větší rychlost? Rádi byste vlastnosti SCSI disků za cenu UltraATA? Existuje na to meducína - takové malé domácí* (firemní*) RAID pole. A navíc "to" vypadá jako obyčejný řadič UltraATA66. Whoops! Gimme more!

Jiří Kwolek | 2

Servery – tichá síla v pozadí

Servery – tichá síla v pozadí

Laický úvod do světa počítačových serverů.

redakce | 1

Computer Associates ohlašuje ARCserveIT Advanced Edition

Computer Associates ohlašuje ARCserveIT Advanced Edition

Řešení pro správu ukládání dat je dostupné prostřednictvím nepřímých prodejních kanálů CA

tisková zpráva


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize