Průměrný český ajťák si aktuálně vydělá 42 237 Kč

Stále málo žen, ale nadějně rostoucí počet studentek. K tomu i rostoucí platy a rozšiřování internetu do všech domácností. Být ajťákem v Česku vypadá slibně. Alespoň podle statistik.

Český statistický úřad opět vydal výroční zprávu o pracovnících a studentech v IT oboru. Můžete se díky tomu dozvědět, jak se žije IT pracovníkům v Česku a jak je tento obor perspektivní do budoucna.

Žen málo a ještě jich ubývá

Podíl zaměstnanců v IT na celkové zaměstnanosti v ČR roste ročně o desetinu procenta a již se téměř blíží 3 % - v absolutních číslech jde o 132 tisíc ajtíků. Ač se to feministkám asi nebude líbit, je IT stále hlavně mužský obor, ženy tvoří minimum, konkrétně 10 %. Jejich podíl přitom meziročně stále klesá, v roce 1993 tvořily celou třetinu IT pracovníků, v roce 2000 pak jen čtvrtinu.

stat1.png
Počet IT odborníků v ČR roste. Na grafu jde vidět splasknutí dot.com bubliny po roce 2000 (Zdroj: ČSÚ)

Mzda českých informatiků je nadprůměrná oproti běžné populaci, přičemž IT specialisté mají v průměru o necelých 7 tisíc více než IT technici. Průměrná hrubá mzda v oboru je 42 237 Kč, nejvíce berou analytici a vývojáři softwaru, nejméně technici v oblasti telekomunikací. O něco lépe vypovídající medián mezd IT pracovníků činí 35 867 Kč, ten eliminuje zkreslení průměrné hodnoty několika špičkovými hodnotami.

Za rok 2012průměrná mzdamedián mezd
IT odborníci celkem42 237 Kč35 867 Kč
IT specialisté46 668 Kč39 729 Kč
IT technici35 929 Kč31 619 Kč

Vysokoškoláci vedou

Lidé v podnikatelské sféře berou výrazně více než prostí zaměstnanci. Největší mzdy pak pobírají ajtíci v Praze a také „v českém Silicon Valley“ na jižní Moravě, tedy v Brně.

stat3.png
Mzda v IT je nadprůměrná oproti běžné populaci (Zdroj: ČSÚ)

V českém IT také stoupá počet vysokoškolsky vzdělaných pracovníků, v roce 2012 již tvořili nadpoloviční většinu pracovníků, od roku 2000 tak podíl stoupnul o téměř 20 procentních bodů na úkor maturantů.

stat4.png
Vysokoškoláci tvoří většinu pracovníků v informačních technologiích (Zdroj: ČSÚ) 

Počet studentů informatiky rostl až do roku 2010, kdy se zastavil na 22 tisících a na této hodnotě od té doby setrvává. Od roku 2001 počet studentů informatiky výrazně vzrostl - zatímco v roce 2001 tvořili ajťáci jen necelé půlprocento v populaci 20-29 let, do dnešních dnů se tato hodnota zečtyřnásobila. Část studentů, přesněji 16 %, také tvoří cizinci.

Budoucnost: více žen a přípojek

Dobrou zprávou také je, že stoupá počet studentek informačních technologií. Vtipy o sociálních interakcích ajťáků sice budou i nadále pokračovat, nicméně je zde statisticky o něco větší šance, že více informatiků nalezne ženu, která jim bude rozumět i při profesní konverzaci.

stat5.png
Zájem o IT mezi mladými stoupá (Zdroj: ČTÚ)

Ruku v ruce se zájmem o informační technologie roste také připojení domácností k internetu. Podíl domácností s internetem prodělal v posledních 7 letech rychlý nárůst – z 20% podílu domácností s připojením v roce 2005 toto číslo narostlo na 65% podíl v roce 2012. Česká republika tak má velký potenciál k dalšímu růstu IT sektoru.

stat6.png
Za 7 let se zvýšil podíl domácností s internetem o 50 procentních bodů (Zdroj: ČTÚ)
Diskuze (199) Další článek: Los Angeles chce nabídnout svým obyvatelům bezplatný internet

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,