Pojďme programovat elektroniku | Články z Computeru

Programování elektroniky: Exotické Memory LCD je hybrid mezi e-inkem a LCD

  • Elektronický inkoust vypadá jako papír a má nízkou spotřebu
  • Jenže je šíleně pomalý a nehodí se na animace
  • Memory LCD propojuje výhody obou světů a my si ho dnes oživíme

Na podzim roku 2018 jsme si v našem seriálu o programování elektroniky vyzkoušeli práci s několika typy displejů, přičemž k těm zdaleka nejexotičtějším patřil dnes už mnohem rozšířenější elektronický inkoust.

Pro lepší představu jsem na něj tehdy vykreslil grafické rozhraní fiktivního GPS přijímače, který by tak měl velmi nízkou spotřebu elektrické energie. Na e-inkový displej by se totiž údaje o poloze, rychlosti, vzdálenosti, nadmořské výšce a aktuálním času z atomových hodin satelitního systému vykreslovaly třeba jen jednou za deset sekund.

E-ink kreslí díky elektroforéze

Základem elektronického inkoustu je elektroforéza – separační technika, která využívá k oddělení látek jejich odlišnou pohyblivost ve stejnojmenném elektrickém poli. Když tedy dáme e-inkovému displeji povel, aby na pozici 10;10 zobrazil černý pixel, elektroforéza se postará o to, aby se v jeho buňce působením elektřiny přesunuly do popředí tmavé částice, čímž buňka zčerná.

d8224e7f-c28a-4c66-897e-623e92e4bd5e
Základní princip elektroforézy

Když nyní displej odpojíme od napájení, částice zůstanou tam, kde jsou a displej bude zobrazovat už navždy naposledy zkonstruovaný obrazec.

Slovíčko „navždy“ berte s rezervou, trvanlivost ale může hravě překonat životnost samotného modulu. Když jsem tedy e-inkový displej letos v květnu vytáhl z krabice, stále na něm svítil tentýž obrazec jako před třemi lety. Zub času, občasné přenášení a gravitace se na něm nijak nepodepsaly.

Přeskupování částic potřebuje čas

Displeje jsou zpravidla ti největší jedlíci elektrické energie, takže kdybychom u naší hypotetické gépéesky skutečně použili e-ink namísto obvyklého barevného LCD s podsvícením, celková spotřeba dramaticky klesne a my bychom získali satelitní přijímač s výdrží třeba i v řádu desítek hodin při zapnuté obrazovce.

93061e86-bd46-4ed4-9724-e03aab04e12c6887e084-52dd-4064-b2ae-d8eecb4a629e2fcb613a-99e1-4004-852b-93d264a25335
E-inkový displej i po třech letech drží obraz, ačkoliv od té doby nebyl připojený k elektřině

Elektronický inkoust má však i své slabiny. Tou principiální a zdaleka nejbolavější je velmi nízká rychlost překreslování. Mechanické přeskupení drobných částeček v buňkách pixelů prostě nějaký čas zabere, přičemž tato doba úměrně roste s rozlišením obrazovky a složitostí obrazce.

Moderní e-inkové moduly už sice podporují lokální překreslení, takže není třeba jako dříve při jakékoliv změně resetovat celou obrazovku (takové to ošklivé probliknutí, které znáte třeba z knižních čteček), nicméně i tak to jsou displeje, u kterých se počítá s opravdu velmi nízkou frekvencí obnovy.

Paměťové LCD

Existuje na trhu technologie, která nabízí to nejlepší z obou světů? Tedy velmi nízkou spotřebu elektrické energie v řádu mikrowattů, ale zároveň vysokou obnovovací frekvenci pro jemné animace, pokud je to zrovna potřeba?

764dfbbc-d5ba-405c-a6a6-fe36bd5ba4a9
Nabídka MLCD se omezuje jen na malé rozměry

Ano, existuje a prsty v tom mají inženýři z laboratoři SDE – Sharp Devices Europe. Evropská dceřiná společnost japonské korporace se vývoji displejů věnuje odjakživa, přičemž relativně novou oblastí jsou tzv. Memory LCD. Je to přesně ten předěl mezi jednoduchých reflexním černobílým LCD a e-inkem.

S jakými typy displejů se dnes kutilové setkávají nejčastěji a Memory LCD, o kterém se dodnes příliš moc neví:

Dnes jeden takový paměťový LCD od Sharpu oživíme pomocí čipu ESP32-S2. Kompletní zdrojové kódy najdete v závěru a na GitHubu seriálu Pojďme programovat elektroniku. V článku si tuto technologii vysvětlíme a porovnáme ji právě s e-inkem.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele

Chci Premium a Živě.cz bez reklam Od 41 Kč měsíčně

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,