Proč by měl Steve Ballmer odejít z Microsoftu

Steve Ballmer příští rok oslaví 10 let v čele největší softwarové firmy světa. Své výročí by však podle mnohých příliš slavit neměl, pokazil toho totiž více než dost.

Jedna z nejvýraznějších postav počítačového byznysu v historii, američan Steve Ballmer, v lednu 2010 oslaví 10 let od svého jmenování do křesla výkonného šéfa největší softwarové firmy světa. Na to okamžitě zaregoval populární americký list Newsweek, který v 10 předpovědích pro další rok uvedl i to, že se Microsoft kontroverzního šéfa bude chtít zbavit. Proč?

Důvod první: Propad akcií

Od Ballmerova nástupu do funkce se akcie Microsoftu propadly o závratných 50 procent. Propad samozřejmě reflektuje i kymácení jiných velikých technologických firem, Microsoft je však poměrně značný extrém. Za posledních několik let navíc akcie firmy stagnují a nezaznamenávají žádné výrazné výkyvy, což odrazuje zejména drobné akcionáře a investory. Od vydání Windows 7 vzrostla hodnota z 24 dolarů za akcii na 30,5 dolaru, podle historických údajů se však dá předpokládat, že i toto číslo postupně klesne. Bude záležet především na tom, jak se bude dařit prodejům nového systému.

Důvod druhý: Zmeškání technologických trendů

Zatímco Gates byl do určité míry vizionář, tedy minimálně v odhadování trendů a jejich zužitkování v obchodní činnosti, Ballmer na nic objevného za celou dobu nepřišel, nechal si uniknout zlaté doly pod rukama a nyní se je snaží všemožnými a neuvěřitelně nákladnými prostředky získat zpět.

Nejprve to byl Google, který přišel se zcela novým způsobem vyhledávání na internetu a než se Ballmer stačil rozkoukat a přijít na to, že to je ten správný směr pro dalších X let, Sergey a Larry byli už dávno úplně někde jinde. Definovali trh s internetovou reklamou, obsadili ho všude, kde to jen šlo a díky ohromným příjmům a flexibilitě okamžitě začali inovovat a zkoušet další nové věci. Microsoft až po mnoha letech spustil technologicky sice slibný Bing, je to však tak moc pozdě, že Google nikdy nemá šanci dohnat. A případný úspěch v oblasti webových aplikací bude tvořit pouze malinké procento na celkovém internetovém trhu.1apple_ipod_classic_1.jpg

Další velikou ukázkou Ballmerovy neprozíravosti je trh s digitální hudbou. Microsoft opět pěkně pospával, kdežto Apple s Jobsem v čele budoval fenomén jménem iPod a iTunes Store. iTunes je nyní největším prodejcem hudby na světě a iPody jsou jednoznačně nejprodávanější multimediální přehrávače. Apple si navíc brousí zuby na streamování hudby po internetu, což je další logický krok, kdežto Microsoft dohání to, co už nikdy dohnat nemůže. Ano, jsou zde sice vyspělé přehrávače Zune a obchod Marketplace, ale na to vše už je dávno pozdě a zbytečně se tak čerpá prostředky. Řešení od Applu je bráno jako definovaný standard, navíc s tradicí a ohromným obsahem.

Důvod třetí: Propadák jménem Vista

Je jedno, kolik kusů Windows Vista Microsoft nakonec prodal, to chtěné číslo to ale určitě nebylo. Ono by tak ani nešlo o konečné prodeje, ale spíše o náladu, která se kolem Visty nashromáždila, což ve výsledku Microsoft ohromně poškodilo. Redmondská firma nezvládla uvedení na trh v tom smyslu, že mnohým uživatelům nefungoval hardware, systém padal a byl na mnohých počítačích pomalý. Ztracená důvěra se v průběhu tří let obnovovala jenom těžko až nakonec přišly Windows 7. Zde už Microsoft vyléčen z předchozího fiaska předvádí zcela jinou hru, finanční ztráty a ztráty určitého dobrého jména jsou však stálým strašákem.

Důvod čtvrtý: Zakrnělá Windows Mobilewindows-mobile.jpg

Podíl mezi operačními systémy pro mobilní telefony má sice Microsoft stále velice dobrý, měsíc od měsíce však klesá na úkor konkurence. Ať už je to Apple, BlackBerry nebo třeba Android. Microsoft zde naprosto zaspal a mnoho let starý systém prakticky nikam neposunul. Zůstal stejný, jako byl v prvních PDA přístrojích. Naprostou bezradnost firma předvedla v poslední verzi 6.5 a veškerou práci za Microsoft odvádí výrobci třetích stran (HTC se Sense atp.). Údajně revoluční Windows Mobile 7 navíc nepřijdou dříve než za rok, což je hodně dlouhá doba a procenta budou ještě více ubývat. Vždyť právě rok 2010 je označován jako za rok, kdy mobilní přístroje s přístupem na internet ke všem službám zažijí největší rozmach. A který vysoce postavený manažer se kdysi tolik smál Applu, když uváděl „zaostalý“ iPhone na trh?

A tak dále

Důvodů, proč by prognóza Newsweek mohla v příštím roce vyjít, by se samozřejmě našlo mnohem více. Pokud se například podíváte do vod podnikové informatiky, nelze nevzpomenout na opomenutí trhu serverové virtualizace, kde si mnoho let spokojeně generovaly tučné zisky firmy jako VMware a Citrix a redmondští se to nyní snaží s Hyper-V vehementně dohnat. Avšak ani tržně, ani technologicky jim to prozatím příliš nejde.

Ukazuje se jedno – i když Steve Ballmer může být relativně dobrým manažerem na určité věci, určitě to není vizionář, který by hnal technologickou společnost dále. Nedokáže vystihnout směr, kam se svět techniky bude v budoucnu posouvat. A jak tvrdí Newsweek, pokud by Ballmer působil v jiné společnosti, než je Microsoft, už by byl dávno z funkce pryč. Microsoft je totiž pořád natolik silný a s tolika produkty na různých frontách, že dokáže ustát mnohé a i ohromné a do nebe volající neúspěchy se mohou na první pohled vytratit.

Diskuze (242) Další článek: Twitter bude ještě tento rok ziskový, pomohly Google a Microsoft

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,