Před patnácti lety vypustil Bill Clinton GPS z řetězů

Satelitní navigační systém GPS je dnes součástí prakticky každého mobilního telefonu, využívají jej záchranáři, piloti i námořní kapitáni. Vděčíme za to Billu Clintonovi.
Kapitoly článku

Člověk si na fungující výdobytky 21. století zvykne velmi rychle. Vezměte do ruky svůj mobilní telefon, spusťte některé z mnoha dostupných map a za pár okamžiků se na obrazovce rozsvítí modrý puntík s vaší aktuální polohou a odchylkou několika málo metrů.

888891668
Modrý puntík vás lokalizuje v mapách od Seznamu i v těch od Googlu

Dnes něco podobného každý z nás považuje za naprostou samozřejmost, co si nezaslouží žádný hlubší komentář. A přitom to vlastně není tak dávno, kdy nic z výše zmíněného nebylo možné.

V sobotu úderem půlnoci tisíce fanoušků hry Geocaching (kesky.czgeocaching.cz) oslavily patnácté výročí rozhodnutí někdejšího amerického prezidenta Billa Clintona, který v polovině devadesátých let nařízením NSTC-6 započal proces, na jehož konci federální úřady počínaje 2. květnem 2000 provedly malou revoluci, vypnuly totiž mechanizmus, který záměrně degradoval civilní používání satelitního navigačního systému GPS.

 

„Today, I am pleased to announce that the United States will stop the intentional degradation of the Global Positioning System signals available to the public beginning at midnight tonight.“ – Bill Clinton, 1. května 2000

 

Komerční civilní přijímače signálu GPS byly pochopitelně dostupné už dříve – v lednu 1999 jsme dokonce psali o chytrých hodinkách Casio s GPS, nicméně podobná zařízení byla relativně nepřesná s odchylkou až sto metrů. GPS se totiž skládal (a skládá dodnes) ze dvou částí – vojenské s přesností v řádu jednotek centimetrů, kterou měl k dispozici Pentagon a spojenci z NATO, a civilní, kterou mohl používat zbytek světa. Aby však nemohli případní nepřátelé využít civilní část k přesné navigaci ve svých zbraňových systémech, byl veřejný signál záměrně poškozený.

8241124
Síť satelitů Navstar GPS

Dodnes zároveň platí, že civilní komerční GPS přijímače vyrobené v USA nesmějí fungovat při rychlostech nad 515 m/s a ve výškách nad 18 kilometrů. V opačném případě je budou úřady považovat za zbraňové systémy, které lze použít zejména k navádění raket, a proto se na ně vztahují přísná exportní pravidla.

Záměrné chybě se odborně říkalo Selective Availability (SA) a jak se období studené války stávalo minulostí, postupně ztrácela smysl. Rusko budovalo svůj Glonass, profesionální civilní sféra budovala tzv. diferenciální GPS (DGPS) a tedy korekční systémy, které dokázaly původně nepřesný signál významně opravit, no a nakonec se v Evropě čas od času ozval i nějaký ten vizionář, který snil o vlastním kontinentálním satelitním systému.

Kdyby tedy Amerika v roce 1996 nezačala proces demokratizace GPS a systém by zůstal ryze vojenský, reálně by ji hrozilo, že by se mohl iniciativy chopit někdo jiný. Troufám si tvrdit, že bychom už dnes roky používali evropské Galileo.

415101922
Po uvolnění pravidel došlo k boomu GPS a na trhu se objevila hromada lacinějších turistických přijímačů – třeba populární řada eTrex od Garminu. Dnes i tyto specializované krabičky drtí univerzální mobilní telefon.

Spojené státy ale chytře usoudily, že když systém otevřou veřejnosti a postupně odstraní i chybu SA, čímž se odchylka civilního signálu sníží pod třicet metrů (a postupným budováním korekčních satelitních systémů WAAS/EGNOS až na jednotky metrů), budou moci kontrolovat technologii, která se časem dostane do miliard telefonů, tabletů, navigací a dnes znovu i hodinek.

Klíčový světový systém pod plnou nadvládou USA

GPS je dnes opravdu klíčovou světovou infrastrukturou, bez které by to dnes už nešlo. Nejde jen o ten modrý puntík ve vašem mobilním telefonu a stárnoucí navigaci v automobilu, ale také (a především) o záchranné systémy, systémy používané v námořní a letecké dopravě a tak dále.

Když si uvědomíte, že toto všechno mohou americké úřady jedním softwarovým příkazem kdykoliv vypnout, musí každého zamrazit na zádech. Naštěstí se to nikdy nestalo, i když o tom mnozí spekulovali třeba po událostech okolo 11. září 2001. Ovšem pokaždé zvítězil zdravý rozum a pragmatismus globalizovaného světa, kdyby totiž USA ze dne na den opět omezily, nebo rovnou vypnuly civilní signál GPS, poškodily by především své vlastní hospodářství, které s GPS počítá stejné jako to evropské a další.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,