Pořádný dárek pod stromeček: našlapaná sestava

Blázen do počítačů si na Vánoce nepředstaví hezčí dárek, než novou sestavu. Nabízíme spoustu tipů, jak neprohloupit.

V období Vánoc se hodně nakupuje. Vědí to výrobci, prodejci i zákazníci a na poslední chvíli před Štědrým dnem už nejspíš slušný počítač nikde nesplašíte. Je tedy nejvyšší čas naplnit košíčky v internetových obchodech a uzavřít objednávky, nebo navštívit oblíbeného místního prodejce, který už bude mít nejspíš pěkný frmol.

Na doby, kdy bylo nakupovávání počítačových komponent před Vánoci cenově nevýhodné, můžeme klidně zapomenout. Není to ani tak zásluha obchodníků, ale konkurenčního boje a klesajícího dolaru. Současná doba nákupům přeje.

Než se pustíme do výběru samotných počítačových sestav, podíváme se na souhrn nejvýznamnějších novinek a aktualit ze světa počítačových komponent, abychom byli pěkně v obraze.

Procesory

V oblasti procesorů se od minula neudálo nic co by se nás významně dotklo. Ceny klesají jen díky oslabujícímu dolaru. Nových cenově dostupných modelů se letos nedočkáme.

Samozřejmě jsou tu dvě významné listopadové novinky, na naše sestavy ale budou mít dopad jen minimální. Intel uvedl své vylepšené 45nm procesory jen v podobě „extrémních“ čtyřjádrových procesorů. Přínos oproti současnému 65nm jádru je ve většině aplikací v řádech jednotek procent, pokud to není aplikace využívající instrukce SSE4.1. Nesporným přínosem je alespoň nižší spotřeba. Většinu 45nm procesorů Intel na trh uvede až v příštím půl roce. Pokud se někteří těšili, že si v dohledné době pořídí cenově dostupný čtyřjádrový procesor, tak se s největší pravděpodobností těšili zbytečně. Konkurenční AMD uvedlo očekávané čtyřjádrové procesory AMD Phenom, které bohužel zatím neplní očekávání do nich vkládaná, protože AMD se nepodařilo uvést rychlejší modely než 2,2GHz. Navíc mizerná dostupnost, která nejspíše čeká i další postupně uváděné modely s architekturou K10 situaci na poli procesorů asi jen tak nezlepší. Na cenovou válku, kterou známe z průběhu letošního roku, můžeme s klidem zapomenout. V oblasti procesorů tedy bohužel klid.

Základní desky

Tady už se ledacos děje. Na trhu se nám usazují desky vybavené několika novými čipovými sadami. AMD uvedlo na trh platformu Spider, která zahrnuje procesory, základní desky a grafické karty - základní stavební prvky každého osobního počítače. Pro platformu AMD byly oficiálně uvedeny nové AMD770, AMD790X a špičková AMD790FX. Pro Intel se objevily nové Nvidia 780i, 630i a Intel G35 s integrovaným DX10 grafickým akcelerátorem GMA3500. Zanedlouho, ale až po Vánocích, se objeví čipová sada X48, která má oproti očekávání podporovat i starší a hlavně levnější paměti typu DDR2. Rozdíly proti X38 však budou kosmetické.

 

DSC08784.jpg

Grafické karty

Zde je vývoj asi nejbouřlivější. Nové modely AMD-ATI i Nvidia jsou na trhu. Horší je to s jejich fyzickou přítomností v obchodech. Asi nemá cenu zdůrazňovat, že nový ATI Radeon HD 3850 a 3870 a Nvidia GeForce 8800 GT podává v tomto segmentu nevídaný výkon za nevídané ceny. Vynikající poměr výkon/cena má ATI Radeon HD 3850 se 256 MB paměti, který se v cenících objevuje již za částky okolo čtyř tisíc korun s DPH!

3850_DSC09461.jpg

Na záda mu v poměru cena-výkon šlape Nvidia GeForce 8800 GT 512 MB. Ta je zhruba o třetinu výkonnější, ale také o necelé dva tisíce korun dražší. Někde mezi je ATI Radeon HD 3870 s 512 MB paměti, který je na tom s poměrem výkon/cena jen o trošičku hůře, než obě jmenované karty. Navíc do obchodů ještě vůbec nedorazily GeForce 8800 GT se 256 MB paměti, které by měly být cenově velmi přijatelné. V současnosti nemá valný význam kupovat jinou, než výše uvedenou grafickou kartu.

DSC01442.jpg

Rozumný High-end zkrátka neexistuje. Nvidia nám ale co nevidět předvede GeForce 8800 GTS se stejným jádrem G92, které využívají karty GeForce 8800 GT, čímž by se na krátko měla stát nejvýkonnější grafikou současnosti. Pak štafetu přeberou dvouprocesorové modely obou společností a někdy v průběhu prvního pololetí možná obě společnosti vyrukují s novou generací svých grafik založených na jádře ATI R700 a Nvidia G100.

Z dalších novinek stojí za pozornost snad jen softwarová záležitost v podobě blížícího se vydání velkých servisních balíčků pro operační systémy firmy Microsoft. Za nějaký čas se dočkáme Service Packu 1 pro Windows Vista. Ta stále získává na síle a v současnosti se již usadila ve skoro desetině všech stolních počítačů na světě. A to hlavně na úkor starších Windows XP, které si stále drží více než 75 %, ale postupně klesá. Ty se ale také dočkají updatu v podobě SP 3.

Přejděme k samotným počítačovým sestavám. Pro ty, kteří náš přehled čtou poprvé, jen připomínáme, čím se dále uvedené konfigurace a doporučení řídí. Jedná se o ideální počítačové sestavy, které mají sloužit zejména jako odrazový můstek pro sestavy uzpůsobené vašim potřebám. Vše je kombinováno s ohledem na kvalitu, cenu a vzájemnou kompatibilitu komponent. Sestavy jsou výkonově vyvážené, silnému procesoru sekundují odpovídající grafické karty a naopak. V textu pod tabulkou najdete další tipy. Ceny jednotlivých komponent nejsou nejlepší na trhu, ale odpovídají běžnému průměru v levnějších internetových obchodech, a uvádíme ceny pro běžného koncového zákazníka s DPH.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,