» Poradna » Počítačové sítě

Zyxel IP adresy

Zdravím, poslední dobou mám problém z Modemu Zyxel, má nastavený DHCP server aby rozdával IP adresy od 10.0.0.1, poměrně často se stane že novému zařízení najednou přiřadí 10.0.0.101+ a poté nefunguje připojení k internetu, je nutné nastavit IP adresu statickou, Pool IP adress byl nastaven na 24 dal jsem na více stejně nepomohlo at sem měnil jak sem chtěl. Je to jediný DHCP server v síti. Díky

Odpovědi na otázku

Udělej factory reset, příp. update firmwaru. Pokud nepomůže, kup nový.

Kolik je v té sítí připojeno maximálně klientů?

Me se jednou stalo, ze ten modem dodaval jen 16 klientum. a pool byl 10.0.0.1 takze po pripojeni vice nez 16 lidi prestalo fungovat. nastavil jsem na 100 a byl pokoj.

Asi je potreba nejdriv zjistit, proc pri IP adrese 10.0.0.101 a vyssi nefunguje pripojeni k Internetu. To je podstatnejsi, nez "spraveni" DHCP serveru.

Přesně tak, románový popis, ale výpisy IPCONFIG /all nikde, možná zjistíme, že v kombinaci s tou adresou .101+ chybí výchozí brána nebo tak něco.

"má nastavený DHCP server aby rozdával IP adresy od 10.0.0.1"Tak pokud nutis klienty, aby dostali IP adresu vychozi brany (routeru), tak se nediv, ze ti sem tam nejede internet -) Kazdopadne routery jsou dnes celkem "blbuvzdorne", takze by te nemely nechat nastavit do rozsahu DHCP IP adresu vychozi brany.Rikas, ze "Pool IP" - je to Mikrotik? Pokud ano, tak urcite muzes nastavit DNS servery pro dame pooly DHCP adres, ne? Zkus nastavit rucne treba 8.8.8.8 a pak napsat vysledek.

ADSL modemy mají adresu 10.0.0.138 ....

Brána je 138 jak už zde psal takže s tím problém není, je to Zyxel ne microtik ale pool tam má taky, jinak připojených zařízení by nemělo být ani těch 20, nejlepší by bylo reset případně upgrade firmware problém je že není to internet jen pro mě a nejsem si jist jak provideři mají nebo nemají ošetřený jaký modem se jim tam připojuje.

jinak problém není v DNS, nefunguje ani ping :) na 8.8.8.8

Jestli je to VDSL tak nemaji, bez problemu funguju s O2 Comtrendem (v bridge rezimu) na TMCZ VDSL.

Máme to od T-mobilu přes O2 takže by to teda neměl být problém.

V defaultu, ale samozřejmě se dá změnit.

je to brána na 138 ;)

Ano, v defaultu a dá se kdykoliv změnit :)

tuto si hlídám :) hlavně když se na to neustále připojuji a při problémech pinguji.

Tyhle románové popisy... Dej sem výpis ipconfig /all z počítače s tou automaticky přidělenou adresou 10.0.0.101+ (když nefunguje internet).

Nedodal jsi výpis ipconfig/all z předmětného PC:"přiřadí 10.0.0.101+"To je korektní IP adresa při standardní céčkové masce.=> evidentně jsi nastavil chybně masku.

"evidentně jsi nastavil chybně masku." - a proto mu na strojich s 10.0.0.1 apod. funguje Internet s branou 10.0.0.138?V masce bych ten problem nevidel. Spis tusim druhy router v siti....

Jiný router to být nemůže všechny mám pod kontrolou a pochybuji že by tam někdo připojil další co by dával podobné IP, TP link což doma máme a většina routerů co znám má 192... IP v defaultu až budu doma pošlu ten ipconfig /all ale co si pamatuji bylo tam vše. a dělá to až poslední dobou mě spíše napadlo malej pool ale ten se dal navýšit.

Takže je v síti více routerů?Pošli z toho stroje co dostane tu špatnou adresu ipconfig /allUvidíme od jakého DHCP serveru vlastně tu IP adresu dostane.

všechny jsou jako switch a jsou to tp linky ty by měli default 192... hned jak budu doma to pošlu.

>všechny jsou jako switch Tohle je velmi nešťastné řešení.Už hodněkrát jsem se setkal s tím, že někdo použil router s vypnutým DHCP serverem jako switch. Třeba několik let to běželo. Pak nastaly problémy.Vždy to bylo tím, že na tom "switchi", který byl někde zastrčený se zapnul DHCP server.Nedokážu říct jestli se ten router sám resetoval do továrního nastavení nebo se v tom někdo hrabal. Vždy to samozřejmě bylo "my nic".

to teda okouknu ale přístup tam mám jen já, a říkám tp linky hlavně ty co máme mají DHCP že by dávali 192.. i kabelově zapojení je dobře.

TP linky by nejspíš po resetu dávali 192... Ale to co popisuješ za problémy, odpovídá tomu, že tam máš víc DHCP serverů.

Ještě mne něco napadlo. Nemáš tam nějaký stroj co na něm může být zapnutý DHCP server?Klidně to může být nějaký stroj ve virtuálu. Nebo nějaké Raspbery. Nebo něco podobného.

to už je možné jeden člen rodiny tam dělá kdo ví jakou práci po síti. jestli tam nerozhazuje adresy z virtuálu.

Přesně tak, tohle bývá častá příčina problémů. Taky se mi jednou TP-LINK po výpadku napájení zresetoval do továrního nastavení, tedy zapnul by si mimo jiné i DHCP, kdybych ho měl vypnuté.

Všechny ty adresní rozsahy se u každého routeru dají změnit. Klidně u TP-LINKu můžeš nastavit 10.0.0.1-254 a nebo naopak u toho ZyXELu 192.168.0.1-254.

to ano ale nikdo by to ani nemohl měnit a já to určitě neměnil a to bylo hlavně na to když psali že se resetli do továrního a zaplo se DHCP.

A ja bych naschval ty tplinky slouzici jako Switche zmenil na 10.0.0139 a vyse, abys mel ze sve site pristup na mngmnt tech tplinku. Taky se mi jednou stalo, ze se zresetoval a mel DHCP,a le ve standardu jak pises 192.168.1.x ja bych zacal ze bych vsechny zarizeni ze site docasne odpojil, a vyzkousel net na tom co nejede, a az by se rozjel, pripojoval dalsi zarizeni postupne.