» Poradna » Ostatní

Zvýšení výkonu TV antény

Zvýším výkon TV antény zapojením druhé antény za sebou?

Odpovědi na otázku

Ne, nic nezvýšíš. Aby anténa měla nějaký "výkon" musela by být vysílací a ten výkon by pak byl hlavně taky závislý na koncovém VF zesilovači.Jinak dvě přijímací antény ti příjem nezlepší. Na to musíš použít buď jiný typ antény a/nebo anténní zesilovač. Vše závisí na lokalitě, síle signálu...

Tvé tvrzení je na určitou diskuzi, nicméně nějaké spojování antén není nic pro laika, který by dosáhl jenom podstatného zhoršení. Těžko by dosáhl vhodného sfázování antén a také výběr vhodného místa pro antény je kritický - obě antény musí být umístěny v místech s přibližně stejnou sílou signálu.

Vlastně máš pravdu, v podstatě toho principu využívá i propojení např. astronomických teleskopů.

výkon obou antén je přesně 0 takže těžko, klidně jich můžeš zapojit 100 a stále budeš mít 0

Ne. Máš dvě možnosti: Buď ji přemístíš někam, kde je lepší signál, nebo si koupíš jinou s větším ziskem.

Anténa NEMÁ ZISK (zesílení) požadovaného signálu. Obecně "zisk" je vyjádření, jak dokáží konstrukčně potlačit neužitečný signál. Přijatý užitečný signál je stále stejný.

Samozřejmě se dají vytvářet anténní soustavy. Dvě antény spojit je ještě jednoduché (nutné dodržet impedanční přizpůsobení), ale více už bez spec. přístrojů laicky nemožné, zpravidla výsledek u 4 a více prvkových soustav horší než z jedné.

Zde je něco o složitosti spojování antén (fázování, rozteče)http://www.qsl.net/ok1mkq/technika/anteny_sp...

Zisk je parametr, který udává, o kolik dB je daná anténa citlivější, než jednoduchý dipól, pro který se zisk uvažuje 0 dB. (6 DB znamená, že výstupní signál má dvojnásobné napětí, 20 dB je desetinásobek, 40 dB stonásobek a t. d.)