» Poradna » Počítačové sítě

Zvýšení dosahu Wi-Fi

Dobrý večer,Mám dotaz ohledně toho jak správně nastavit access point, aby fungovala Wi-Fi v celém domě. Vysvětlím situaci: Bydlíme ve starém domě, kde jsou tlusté zdi. Tudíž Wi-Fi připojení ve spodním patře slabé/žádné. Předchozí majitel, měl internet natažený ze střechy do routeru v jedné místnosti nahoře a do spodního patra pouze jeden kabel na 1 PC.Momentálně mám internet od Starnet a k tomu jejich vlastní Wi-Fi router. Chtěl bych mít pokrytí jak po přízemí, tak v prvním patře. Než se rozhodnu něco kupovat, půjčil jsem si z práce od našeho IT: access point TP-LINK TL-WA1201 . Nastavil jsem ho podle návodu, nicméně teď funguje Wi-Fi v přízemí, ale v prvním patře kde je ten od Starnetu, tak na něm Wi-Fi nefunguje, poradíte mi co s tím? Zda teda koupit rovnou 2 AP nebo koupit jen do zásuvek tzv. Extendery? Díky Hezký večerPetr

Odpovědi na otázku

Extenderů a wifi mesh zařízení bys potřeboval moc, s nejistým výledkem.Tlusté zdi = provrtat, natahat kabely od routeru (switche) a rozmístit zásuvky a access pointy podle potřeby pokrytí kabelem a wifi.

Bydlím v něčem podobném, zdi 0,5m. Ale podlahy jsou v takových domech většinou dřevěné, mezi patry to jde podlahami. Taky mi nedosáhl signál všude.Dům 3 patra, jeden wifi ap mám v 3.patře u internet routeru, další wifi ap mám v 2.patře (propojen přes lan, fungující jako mesh wifi). Hodil by se WIFI AP z druhého patra dát do prvního, ale nemám tam LAN rozvody. Každopádně ten z druhého patra dosáhne v pohodě až do přízemí kde je wifi kamera, signál nic extra, ale kamera funguje, odhaduji že to jde právě podlahami a chodbou, různými odrazy.

Málo informací. Ten půjčený router jste nastavil jak? V jaké režimu, router nebo AP? A jak jste ho zapojil?Ten půjčený jste měl nakonfigurovat jako access point a zapojit do LAN portu toho routeru od Starnetu.

Ten jsem nastavil jako AP v nastavení jsem zvolil Access Point (transformuje kabelovou síť na bezdrátovou)
Je připojen následovně:

Z Wi-Fi routeru od starnetu vede kabel přímo do toho AP.

Zajímavé je, že jsem v AP sítě přejmenoval. Název naši Sítě je: PetrDoma a na AP je teď název PetrDoma1 a funguje to. Jsem z toho zmaten.

oprava: už to nefungue

a LAN zdířky vede kabel do LAN a nebo do WAN ?

LAN Kabel je zapojen v routeru v LAN portu a v tom access pointu je pouze jeden LAN port, kde je připojen. Takže připojení je LAN - LAN

tplink DECO, potrebny pocet rozostavit po budove a idealne poslajat kablami do centralneho switchu.

https://www.czc.cz/tp-link-deco-m4-3-jednotk... doporučuju MESH řešení. Sám to používám a signál na Wifi je teď parádní.

Shit od TPlinku tomu bych se vyhnul obloukem, možná zo zvládne fungovat ve 2leté záruce... a podpora nových FW o tom radši nemluvit...

Naši mají Deco v baráku už několik let, funguje super od začátku Aktualizace FW chodí stále nové a nové

To je kolik těch několik let, 3roky?

Je pravda, že aktualizace na TP-Linky jsou bída. Například Asus je v tomto daleko lepší.
Já to s TP-Linkem, co mám doma, vyřešil OpenWRT a šlape to dobře.
Na Deco asi OpenWRT nedá ??

Koupit 2x TpLink DECO. Pak vypnout wifi na tom routeru od Starnet, postavit vedle něj první DECO a propojit k routeru kabelem. Z toho prvního DECO vést kabel dolů do přízemí a tam postavit a zapojit druhé DECO.Pokud by pak pokrytí nebylo dostatečné, je možno dokupovat další DECO a rozmístit podle potřeby.Extendery nepořizovat.

Nefunguje náhodou ten Deco taky jako router? Že by se mohl ten původní úplně odpojit.

Ano, v základním nastavení po vybalení z krabice funguje DECO jako router (proto píšu že kabel k druhému DECO má vést z toho prvního a ne z toho Starnetu). Je otázkou co přesně ten "Starnet router" dělá, jestli třeba nevytáčí VPN spojení, není to blokováno na mac adresu, jak si získává IP adresu atd. Možná to bude fungovat i bez něj, možná ne.

Ok, tak má dvě varianty. Pokud to bude fungovat, může i bez původního routeru a pokud ne, tak za něj.

ked velmi chces, aj na bycikli mozes nosit vrecia cementu. Tak asi taky to je router.

bicykli

Dobrý večer děkuji všem za rady. Toto téma se může uzamknout.

Este skus mesh TP-link Deco P9 (ak ozelies wi-fi 6), ten ide aj po elektr.vedeni. Mam ho (3 kusy) a funguje perfektne, pokryje v poho 3-podlazny rodinny dom.

Neposlouchej, PowerLine je nespolehlivý krám omezeně fungující.

Hovoris z vlastnej skusenosti? Ja ho mam a "omezene" funguje tak, ze cez clenity dom s hrubymi stenami a dvermi na vsetkych poschodiach mam signal 300Mb/120Mb.

Řekl bych, že MiK se vyjadřuje k powerline, ne k Deco. Powerline opravdu je jen nouzové řešení, když nejde natáhnout klasický datový kabel (který jde v podstatě vždycky). Někdy to fungovat může, ale někdy to dělá velké problémy a nestabilitu. Určitě to není univerzální řešení, to je právě klasický datový kabel, ten funguje vždy a všude naplno.

Powerline funguje tak jak kvalitní jsou rozvody elektriky. Podle toho to pak funguje někde líp, někde hůř, ale určitě ho nejde vyloučit jenom proto že to je powerline.

Bohužel to kromě kvality rozvodů ovlivňují také spotřebiče, které jsou na tom vedení zapojené. Některé dokáží dost silně rušit. Ono to může jet delší dobu v pohodě a pak najednou "záhadně" začít blbnout. Není to prostě jistota stabilních výsledků, stačí nějaké spotřebiče vyměnit a je problém. Takže já powerline určitě nedoporučuji jako první volbu, naopak až jako poslední v případě, že opravdu nejde natáhnout datový kabel.

Právě proto jsem se ozval. Když něco dělám, tak to má předvídatelně fungovat. PowerLine je schopná zarušit lampa s regulací, nebo neznačková nabíječka. Ještě jsem nezažil, že bych nedokázal vymyslet trasu pro kabel.

Asi tak. Kabel jde natáhnout vždycky. A když už je to opravdu problém vymyslet interiérem, tak se to dá vyřešit tak, že se z jedné místnosti provrtá kabel ven a v cílové místnosti zase dovnitř.

Aktuálně je v Black Friday tohle:https://www.czc.cz/tp-link-deco-s7-3ks/35171... Za tu cenu je to více než zajímavé. Ideálně pospojovat kabelem, ale jde to i přes wifi nebo powerline, ale kabel je kabel.

Zdravím pánové, mám dotaz, doma mám router archer ax23 který podporuje mesh a je umístěn ve sklepě, a chtěl bych rozšířit wifi do dalších pater domu. Dá se k tomuto routeru dokoupit nějaké zařízení, kromě extenderu, které mi stávající wifi signál rozšíří? o deco vím, jedno jsem si koupil ale ty fungují samostatně a k mému routeru nejdou spárovat v jeden mesh. Do každého patra mám natahle utp takže bych každé zařízení chtěl připojit na kabel, ale jen bych chtěl aby všechny byly na jeden systém mesh. Díky.

TP-Link má dva vzájemně nekompatibilní MESH systémy - DECO (které funguje v pohodě) a OneMesh (který není až tak v pohodě). AX23 umí jenom OneMesh takže potřebuješ prvky z tohoto systému