» Poradna » TV, audio a video

Zvuk

Zdravím, potřeboval bych radu. Chtěl bych vylepši akustiku pro nahrávání na mikrofon. Chci nahrávat normální mluvenou řeč a rap. Vím, že není nejlepší řešení akustická pěna, ale našel jsem ji nejlevněji na bazaru. Mám docela veliký pokoj a nechci ho celej polepit. Udělal bych to takhle, tak bych chtěl vědět, co si o tom myslíte. Jestli by to šlo? Naproti sobě bych dal na stěnu nad stůl. Pak bych udělal nějak posuvnou stěnu z pěn za sebe. A na strop a do stran bych dal pak taky. Byl bych jakoby prostě obklopenej, jen nevím, jestli by byl to vyšlo dobře? Jsou strany a strop potřebné? Jestli by jste měl někdo řešení, jak bych to mohl udělat lépe?

Odpovědi na otázku

Cesky rep smad nikto nepocuva kaslal by som nato.

Anglicky umim dobře, budu zkoušet obojí. Ale česká scéna má cenu taky. Já to chci ale hlavně dělat, protože mě to baví. Myslim, že nejsem tak mimo a zvládnu napsat dobrej text. Je těžký v Česku najít dobrý rappery, ale jsou tu a jsou fakt dobrý, jen je tu víc těch horších

Začínáš od konce, z toho nevykvete nic užitečného. Prvně si odpověz, CO chceš snímat mikrofonem (zdroj, ak. tlaky, kmit. a dyn. rozsah,…). Pak se rozhlédni po nahrávací místnosti pohledem akustika; hledej velké rovnoběžné plochy, tvrdé povrchy, chvějící se zdroje dodatečného rušení. Pak si změř, libovolným free nástrojem, úroveň pozadí a kmitočtovou odezvu místnosti. A teprve potom přemýšlej, jak potlačit nežádoucí jevy. A protože podle charakteru dotazu odhaduji, že ti to přijde složité a ty chceš snadné a okamžité ŘEŠENÍ, vykašli se na vše výše a zvol proximity mikrofon, to kterého budeš mluvit ze vzdálenosti max. několika má desítek milimetrů. Třeba náhlavní sadu. A můžeš i zvolit nějakou extrémně drahou, abys měl dobrý pocit, žes' pro to udělal maximum.

Nechci to rychle vyřešit. Jen se v tom nevyznám. Zkusím najít nějaký ten program a přenést do něj pokoj. Fakt mi chyběj tyhle znalosti, ale jdu si o tom přečíst něco. Mikrofon jsem už sehnal. A zas nepotřebuju profi studio, nechci odpad, ale prostě takový amatérský. Zas tak se mi tam nic neozývá zpátky, mikrofon už mám a jsou tam tak trochu slyšet ty zpětné zvuky. To by nestačilo vyřešit pěnou přede mnou a za mnou? Viděl jsem pár videí na to. A u většiny to stačí prý pokrýt takhle

Znovu. Jaký tlumící materiál (a kolik) je potřeba, ti napoví analýza prostoru: okem, uchem, měřením. Jinak budeš pokus-omyl mnohokrát opakovat. Ale můžeš to zkusit, nenech se odradit množstvím omylů při hledání. A taky to bude něco stát. Jo, jestli v nahrávce slyšíš nějaké nepatřičné zvuky (=rušivé pozadí), máš výchozí pozici dost obtížnou. Představa, že nějaký materiál pohltí existující nežádoucí zvuk (jako odsavač nad sporákem), je naprosto nesprávná. Zásadně, nežádoucí zvuk NESMÍ v nahrávací místnosti vzniknout nebo proniknout z okolí. Akustické úpravy řeší výhradně deformaci užitečného zvuku (slovo, zpěv) zapříčiněnou místností. Opět, prvně akustická analýza prostoru. Jak jsem zmiňoval, jdi spíš cestou odstranění nejhorších aspektů (rovnoběžné plochy, tvrdé povrchy, rezonující kusy nábytku) a mnohonásobně kratší vzdáleností zdroje od mikrofonu, než je dozvuková vzdálenost místnosti (máš ji změřenou?). Pokud už chceš experimentovat s „pěnou“ (jak říkáš), zjisti si její charakteristiku útlumu a pokryj všechny velké plochy téměř celé a ve velké tloušťce.

Jestli mi doporučíš nějakej článek/video o tom?

Bohužel nedoporučím. Já mám tuny knih a skript, známky v indexu, profi nástroje a sw (i když zrovna tomuto se roky věnuji jen neprofesionálně, ze zájmu). Netuším, zda je na netu „kuchařka“, kde by to bylo shrnuto do pár stránek textu a kde jsou free nástroje – měřící mikrofon a placený sw asi k takové jednorázovce kupovat nebudeš. Takže opakovaně choď po místnosti a nahrávej přes svůj mikrofon různé nežádoucí zvuky v místnosti, odstraňuj jejich zdroje a zatlumuj, až se z tebe bude kouřit. Až se unavíš, prohlaš to za cílový stav.

Zkusím se přidat. Jak už zaznělo, rušivé zvuky z okolí, ale i z věcí přímo v místnosti, se neřeší akustickou pěnou, ale tím že se zabrání aby se do pokoje dostaly. To se sice dost těžko dělá v běžném bytě, ale při troše štěstí se dá docílit toho, aby se v nahrávce pohybovaly s hlasitostí pod úrovní kdy si toho někdo všimne. to se dá třeba právě blízkostí mikrofonu k ústům. Každopádně je dobré alespoň z místnosti vystěhovat všechno co by mohlo vyrobit rušivý zvuk, když už se těžko zbavuje zvuků z vnějšku. Třeba počítač s větráčkem by měl jít za stěnu. Použít místnost daleko od hlučné ulice, strojovny výtahu, bytového jádra, vrzajících dveří... no prostě ty zastrčené sklepní prostory mají svoje kouzlo, pokud v nich není vlhko.Ohledně samotného dozvuku, s dozvukem místnosti se dá buď pracovat, docílit přirozeného dozvuku místnosti a tím přirozeně znějícího hlasu, nebo se dá co nejvíc eliminovat a pak je potřeba si jej vyrábět elektronicky. Eliminovat se dá jednak onou krabicí z akustické pěny, ale protože pěna nefunguje v celém slyšitelném spektru stejně, bude pravděpodobně výsledek ještě o něco méně přirozený a pak zmíněným mikrofonem blízko k ústům, kdy bude dozvuk i všechny rušivé zvuky, se svojí hlasitostí hluboko pod užitečným signálem, tedy tím rapem. Tady je potřeba použít vhodný mikrofon a jeho vhodnou polohu, aby nevznikl nežádoucí proximity efekt, kdy se nepřirozeně zdůrazňují hluboké kmitočky a taky může být problém s retnicemi (hlásky jako "P" a "B"). Nebo se dá s dozvukem místnosti nějak pracovat a i když je to komplexní obor, jak už tu zaznělo, přecejen existují nějaké základy, co se dá udělat ze začátku a hodně si tím pomoct. Samozřejmé je nenechat rovnoběžné stěny a plochy holé, když už tam jsou, a třeba i zkusit místnost něčím přehradit, pokud by měla nevhodný poměr stran. Něco se píše třeba tady:https://www.audiozone.cz/ruzne/vystavba-domaciho-s... ale materiálů ke studiu Ukázat celý příspěvek