» Poradna » Notebooky

Zvuk SSD disku při startu

Dobrý den,chtěl bych se zeptat zda je možné, že na mém notebooku při startu pc chroupe SSD disk?Děkuji za odpověď.Notebook Acer Aspire F15, SSD disk Samsung 850 EVO 250GB

Odpovědi na otázku

V SSD nemá co chroupat.

Právě proto mi to přijde divné, vždy slyším chroupání při startu pc nebo hry

A nedělá to mechanika?

Nejdrive jsem myslel, ze je to mechanika, ale neni.

Může tam šumět/chrastit/chroupat nějakej DC/DC měnič jak se mění proudová zátěž při čtení...

A to je normalni vlastnost ssd disku?Chroupani je celkem hlasite a neprijemne.

Pokud SSD skutečně vydává nějaké zvuky, tak ho reklamuj nebo vyměň.

Ne, některé SSD to opravdu dělají. Při provádění secure erase hrály staré OCZ Vertex 2 se SandForce 1200 jako orchestr. Ovšem u novějších jsem se s tím prakticky nesetkal.

Ne SSD disku, ale DC/DC měnič někde na základovce. V SSD není DC/DC měnič.

V SSD jsou DC/DC měniče. Jeden z nich napájí jádro řadiče - okolo 1,1 V a pak je tam jeden velmi rychlý na změnu napětí při programování (=zápisu - obvykle 5 V nebo 12 V), protože to pracuje s jiným napětím než je čtení. Pak je tam ještě pro i/o flashe, který dělá referenci 1,8 V (původní SDR NAD flash měly i/o 3,3 V).Viz třeba:http://images.anandtech.com/doci/7864/DSC_5269.jpg-- vpravo nahoře jsou dva s integrovaným FETem a u nich operák a hromada kondíků a pak je tam ještě malá dioda nebo tranzistor v SOT23-- dole je další pro napájení řadiče, dva operáky a SPI ROM s firmwarem

*SDR NAND

A jak přišels na to, že to dělá zrovna SSD a ne jiný komponent v notebooku? Ne, v SSD nemá co chroupat, takže to na 100% jde z něčeho jiného.

Kupoval jsem 10 disků (120GB, více na OS nepotřebuji - data nemám na systémovém disku) a nemám problém ani s jedním.> Odpoj ho, zkušebně připoj jiný (i HDD) a zjistíš zda to bylo SSD, pokud i nadále zvuk uslyšíš, nebylo to ním.

Dobry den aj vam