» Poradna » Ostatní

Zvláštnost ohledně vyjmutí a vložení souboru na flash disk

Dobrý den,chtěl bych se zeptat pří přesouvání souboru z pc na flash disk se mění datum vzniku o 1 nebo 2 vteřiny chtěl bych se zeptat vadí to něčemu nebo je tohle u přenášení souboru normální.Předem děkuji za odpověď

Odpovědi na otázku

Ona je hlavně naprostá blbost přenášet data na flash tímto způsobem. Je to nejlepší cesta, jak přijít o data. Na flashku se data zásadně kopírují, nikdy nepřesouvají. Data zkopiruješ a až si ověříš, že jsou na flash v pořádku, tak je můžeš smazat z původního umístění.

Nic ve zlém ale na to jsem se neptal, když přenáším soubory na flashku chci tam mít originál a ne kopii. Opravdu by mě zajímalo jestli s tím souborem dělám něco špatně nebo to tak má být.

I kopie je originál a originál kopie, krásko! Že je soubor větší a USB flash disk pomalejší?

Funkcí vyjmout vložit nikdy nepřesouváš originál z jednoho místa na druhé jako např. u vytištěného dokumentu, který přesuneš ze stolu do tašky. Zjednodušeně řečeno funkce vyjmout vložit znamená, že se ta data zkopírují na flashku a následně se z původního umístění automaticky smažou (přesněji na hdd zůstanou, ale PC to vyhodnotí jako volné místo).

To je sice pěkné že mi říkáte, že to vlastně kopíruji, ale nevysvětluje to tu 2 vteřinovou nepřesnost. A je nějaký způsob jak přemístit na flashku rovnou ten originální soubor.

Co je to "originální soubor" ???Digitální data lze "přemístit" jen přemístěním "nosiče". Jinak se vždy kopírují.

Máš vůbec tušení, co to je počítačový soubor???

Co se týká těch dvou sekund tak tam jde o to, že FAT a FAT32 ukládají čas s přesností jen na 2 sekundy, tzn. pokud má soubor čas vytvoření 16:05:06.213 je na FAT nakopírován s časem 16:05:08, protože dojde k zaokrouhlení směrem nahoru na celé 2 sekundy. Jediným řešením je NTFS, které čas ukládá s větší přesností, ale na flashku bych ho nedoporučoval.

Kristova noho, to je zase blábol... Ne, přesunutím na flashce opravdu originál nezískáš, je to zase jen kopie, akorát s tím, že se současně maže ten originál a je tím pádem velká šance, že pokud dojde při přenosu k nějaké chybě, tak už bude originál smazaný :)

Ježišmarja jak mám asi vědět že vyjmutí je to samé co kopírování mi promiňte že se tady ptám.

možná sis toho nevšiml, ale u digitálních dat se originál od kopie nijak neliší. To není jako když se kopírovaly audio nebo VHS kazety a každá kopie byla znatelně horší než originál.

Pokud já vím tak na důležité věci je zálohovací software je rozdíl mezi zálohovaným souborem a kopií?

mezi souborem a jeho kopií není rozdíl, pokud např. mezitím ten soubor neupravíš - např. otevřeš dokument ve Wordu, připíšeš pár písmenek a uložíš. Pak samozřejmě "originál" s dopsanými písmenky není stejný jako dříve udělaná "kopie" kde písmenka dopsaná nejsou. Tohle řeší zálohovací software.

Jistě! Logická jednička má u sprosté kopie pixel navíc a logická nula je taková "placatější" Jedině to nejspeciálnější ze speciálního software to dokáže eliminovat! I když stejně dělá v podstatě stejnou věc jako obyčejný "Průzkumník"...

Zálohovací software potřeba není a u souborů není žádný rozdíl mezi originálem a kopií. Když vezmeš nějaký text a opíšeš ho, tak je text pořád stejný jako originál :)

Rekl bych, ze jde o vyvoj, kdy vse kolem nas se stava chytre (mobily, pracky, hodinky, auta, lednicky atd.) a z nas se pomalu stavaji hlupaci. V dnesni dobe nepotrebujes prakticky zadne znalosti pro ovladani pocitace, coz silne kontrastuje se zacatkem 90 let, kdy jsem zacal instalovat a pouzivat dos. Dodnes mam nekde schovan manual k dosu - snad 1000 strankova kniha psana osmickou pismem a pokud jsi s tim systemem chtel pracovat, tak jsi proste musel cist a zjistit jak ten system funguje... Dnes tak nejak kazdej ocekava, ze system bude umet vse na co si pomysli, tedy drive jsme se my ucili jak system funguje a dnes se system uci jak fungujeme my. Nelibi se mi to....

Gaussovo rozdělení, degradace vzdělávacího systému - tzv. "vzdělanostní" společnost, kdy aparátčici vymysleli kvóty na počet vysokoškoláků a středoškoláků v populaci, až po naprosté lemplovství a lenost. I mozek je svým způsobem sval, pokud se nepoužívá, pak ztrácí funkčnost.

Nechte si to oslovení slušně jsem se zeptal to snad můžu ne?

Pokud ti záleží na tom, aby byly u zkopírovaných/přenesených souborů a složek zachovány jejich původní timestampy, práva a případně další věci, použij nástroj robocopy (je součástí windows) s příslušným parametrem. K tomuto nástroji existuje i grafická nástavba https://sourceforge.net/projects/robomirror/

Děkuji vám za odpověď mě je jedno jaké timestampy a další věci má ten soubor já jen že sem nečekal že se při tom přesunu něco změní a tak mám teď obavy zda je ten soubor v pořádku, zda se to děje při přesunu vždy, nerad bych si soubory poškodil proto bych chtěl vědět víc. Panu ms se omlouvám svými dotazy tady nikoho nechci rozčilovat.

No, jestli nechceš soubor poškodit, tak ho právě NEPŘESUNUJ, ale kopíruj.

Ale že má starosti, aby to nebyla sprostá kopie, ale cenný originál, ale hlavně když to (nenávratně) cpe na tak nespolehlivé médium. Jak to ti výrobci software asi dělají, když data jen sprostě kopírují a ještě i prodávají? Aniž by pečlivě velkou lupou nezkoumali tahy a strukturu na pomyslných písmenkách "H" a "L" a pravost plátna, na kterých jsou pomyslně nakreslené...A ještě se to rozčiluje, když je to upozorněno na možnou ztrátu dat bez ohledu na jejich "originálnost".

samotným kopírováním počítačových souborů se v nich nemění vůbec nic. Jestli se nějak liší čas vzniku souboru (tzv. timestamp) nehraje to vůbec roli - s obsahem to nic nedělá.Důvod, proč se doporučuje kopírovat a nikoliv přesouvat není ten, že by se ty procesy významně lišily - data souborů se přenášení ve stejné podobě, soubor na flash disku bude v obou případech stejný (stejný formát apod.).Důvod je ten, že když ti např. během kopírování vypadne elektrika a počítač okamžitě chcípne, tak se "poruší" jen to kopírování a na flash disku máš poškozenou kopii, zatímco "originál" máš pořád v počítači. Takže ti nic nebrání si ho na flash disk zkopírovat znovu.Pokud soubor přesouváš a něco se pokazí, zničí se jediný existující soubor a ty nemáš nic.

Děkuji, konečně vstřícný člověk co mi to vysvětlí a pro vás ostatní, každý člověk není rozený ajťák vaše stránky se jmenují poradna tak jsem myslel že mi poradíte, proto fakt nechápu ty vaše útočné reakce, člověk si tady pak připadá jak žid na výslechu u gestapa, opravdu nevím co jsem vám udělal. Víte já jsem jen běžný uživatel a mám spoustu dotazů na kterých bych se rád zeptal ale teď nevím jestli se vůbec mám ptát.

To je až oplzlost! Neumíte ani správně psát a máte ještě takovou drzost se přirovnávat s obětí Gestapa! Jsou tu i jedinci, jejichž příbuzní měli střet s nacistickou mocí.Že jste namyšlený neznalý arogant, to jste dokázal svým prvým příspěvkem ve vláknu.

Děkuji za odpovědi předpokládám že ten rozdíl těch dvou vteřin je způsoben pomalejším zápisem na flash disk a na nic nemá vliv. Ještě bych se rád zeptal tady ms se mi směje že to cpu na nespolehlivé médium nevíte kam bych to teda měl ukládat.člověka s přezdívkou ms bych prosil aby se už neozíval.

flash disk je typ média, co s prominutím bez varování najednou chcípne. Harddisk dělá nejdřív divné zvuky, nebo hlásí chyby, VHS videokazeta rachtá... Ale flash disk jednu chvíli funguje a pak najednou přestane. Zabránit tomu nejde, opravit to nejde, data z toho prakticky zachránit nejde. Proto tam není vhodné dávat nic, co neexistuje v kopii ještě někde jinde a co je důležité.

Videokazeta v dnešní době je už zastaralá, předpokládám že na ten externí hdd se ty soubory kopírují, přesouvají stejně jako na flash disk. Autorům Juwa, Arctus a Albert Winter srdečně děkuji. Ještě k těm dvěma vteřinám, nejsem jist ale tím to není mám na flash disku NTFS.

Je to tím, ničím jiným to být z principu nemůže.

Ano bylo to tím NTFS. Všem děkuji za informace.

Videokazeta sloužila jen na ukázku - jde o to, že z rozšlápnuté videokazety můžeš pásku přemotat do jiné a pokud nebude mechanicky moc poškozená, tak část videa zachráníš. U harddisku jsou vevnitř plotny - disky s magnetickým záznamem + čtecí hlavičky - když něco začne zlobit, nechcípne to hned, nějak to většinou varuje. A i když disk odejde, tak speciální firmy umí přečíst to na plotnách.Kdežto ve flash disku je zalisovaná součástka ala integrovaný obvod - a v té se uvnitř něco přepálí nebo jinak poškodí (prostě "samo od sebe") a prostě odejde. A tam nejde nic opravit.

Mozna se budes divit, ale zalohy na magnetickych paskach, prestoze uz jsou tu s nami vice jak 60 let, jsou stale hojne vyuzivane a magneticke pasky se stale vyviji (sony a ibm vyvinuly pasku s kapacitou az 330 TB). Duvod je jejich zivotnost a zivotnost dat na nich ulozenych (pri spravnem skladovani i vice jak 30 let, coz je ve skutecnosti vice nez na kteremkoliv jinem mediu).

"NeozÍval" Slovy klasika: "Chce se mi zvracet!" Žádné strachy, po nadílce hrubých chyb a typografických zrůdností jdu blít.

Ten rozdíl dvou sekund není způsoben pomalejším zápisem na flashku, ale systémem souborů na flashce, viz. můj příspěvek z 05. 06. 2018 20:33Nejspolehlivější zálohování je dodržování pravidla 3-2-1, tj. mít alespoň 3 kopie svých dat, z nichž 2 budou místní, ale na rozdílných zařízeních a minimálně 1 kopie bude mimo tvůj domov/pracoviště.. Jako ideální kombinace, pro běžného uživatele, se jeví externí HDD (nebo třeba NAS), DVD (např. DataTresor), cloud.

Žádné médium není spolehlivé! Základním principem bezpečného uložení dat je to, že data nikdy v žádný okamžik nejsou uloženy pouze na jednom médiu, ale minimálně na dvou nezávislých.

Ke kopírování/přesunu můžeš použít Terracopy (integruje se do Průzkumníka jako default copy handler). Lze v něm nastavit, aby se při každém kopírování/přesunu porovnával/kontroloval zdrojový soubor s cílovým pomocí hash (MD5, SHA-1). Kopírování se tím pochopitelně zpomalí, nicméně máš jistotu, že jsou soubory stejné...