» Poradna » Počítačové sítě

Zvládne tento router optický internet?

Dobrý den, mám nainstalovaný optický internet od O2 a abych ho mohl používat, potřebuji ještě dokoupit router.Technici mi řekli, že je nutné koupit takový, který bude schopen zpracovat optický internet tak, aby jej následně mohla používat zařízení jako PC a telefon.Podotýkám, že krabičku, která dělá z optického kabelu ethernetový kabel už mám. Teď potřebuji jen samotný router. Bude to umět tento? https://access-pointy.heureka.cz/tp-link-archer-c6/

Odpovědi na otázku

V O2 ti nedali ich router k tomu tvojhmu optickému internetu?

O2 teď jako wifi-router dodává Smartboxy s doplatkem skoro 6000Kč, tak ho nejspíš nechtěl / neobjednal.

Dobře udělal, protože je to předražený nenastavitelný krám.

Gigabitové přípojce by slušel třeba Routerboard MikroTik RB4011iGS+RM, ten ale stojí 4000Kč a ještě bys k němu dokupoval access point pro telefon.Archer C6 klidně kup, službu udělá. V určitých situacích (mnoho malých paketů, typicky stahování torrentů) ale bude úzkým hrdlem. Pro běžný provoz bohatě stačí.

pokud bude rychlost připojení opravdu až 1000Mbit a tak by se hodil lepší router, např...https://www.alza.cz/mikrotik-rb962uigs-5hact2... ... s tím nebudou žádné problémy následujících 10 let. S levným TPlinkem problémy být můžou zvlášť když ho budete víc zatěžovat. Záleží jestli chcete mít klid a fungující internet a nebo chcete ušetřit..

Vzhledem k tomu, že pokládá tazatel takovýto dotaz, tak jsem pevně přesvědčen, že MikroTik nebude pro něj vhodná volba pro konfiguraci. Co se týče spolehlivosti určitě volba dobrá, ale user-friendly to nebude. Spíše z vlastní zkušenosti bych se nebál doporučit klidně TP-Link c80. Dva roky běží u rodičů a bez jediného problému.

Jasně, jen v základním nastavení je to dávno stejné jako obyčejné SOHO zařízení. Máš poněkud zastaralé informace.

To je spatne (nebo spis hodne laicky) polozena otazka a nejde na ni pravdive odpovedet.

Zalezi na tom, jaka je predstava "zvladnout" a pak hlavne na okolnostech - zejmena co ten router dela (jasne, ze ne moc, jelikoz je to BFU krabicka "vic anten vic adidas"). Technicky totiz nejde vubec o rychlost, ale o pocet packetu za sekundu a zda je stihne hloupe prehazet ze sitovky na sitovku a jeste s nima udelat par slozitych kouzel (firewall, nat, vpn). Takze ve vysledku muze byt v pohode s gigabitovym netem a zaroven muze chcipat uz na 10 Mbps. U tehle krabicek se resi jen kolik ma anten a jaky WiFi standard umi integrovane AP, ale na to hlavni se kasle. Uroutovat ZA VSECH OKOLNOSTI gigabit ma problem i zmineny RB4011 a to je proti tomu Tplinku sakra delo.

Ano, C6 je kompatibilni se sit CETIN. Nominalne gigabit umi.

Jinak doporucuji C80 pro gigabit sit CETINhttps://www.alza.cz/tp-link-archer-c80-d57743...

Jak konkrétně nastavit archer C6 ? objednal jsem si O2 optický1000/500 , v bytě mi končí ethernetový kabel již od výstavby, teď ho údajně na dálku aktivovali, když ho připojím do routeru tak nic, nastavil jsem PPPoE,dokonce jsem se pokoušel nastavil VLAN/IPTV,ale asi špatně. Ti burani mně ani nenapsali jak se připojit, informace sháním po fórech.To nastavení VLAN moc nechápu, proč se to nastavuje na portech LAN1,LAN2,LAN3 a LAN4 , když by to měl být parametr WAN ? jak se pak nastaví VLAN pro wifi?

Dobrý den, řeším momentálně to samé. Nechce se mu kupovat router od O2 a 5tis. Jakou mate zkušenost po roce?