» Poradna » Ostatní

Ztratil se mi disk c: - pokračování

Před časem tu byla plodná diskuse na téma nefungujícího disku. Jak to tedy zatím dopadlo. Disk jsem reklamoval, promptně jsem dostal nový, místo Quantumu 30GB mi poslali Maxtor 40GB, ostatní parametry stejné nebo lepší. Jestli jsem měl obavy z reklamace (disk byl koupený přes internet), už je nemám. Disk bohužel došel bez jakékoli dokumentace, takže jsem pátral na stránkách Maxtoru, kam píchnout jumper na nastavení Master. Podle jejich obrázku jsou potřeba dva jumpery (ale možná jeden z nich je slepý), v disku byl  jen jeden. Zrovna tak mé bývalé Quantum mělo jen jeden, můj druhý disk WD má taky jen jeden. Má někdo zkušenosti s Maxtorem (konkrétně řada D740X, typ6L040J2)? Dá se zapojit na Master s jedním jumperem? Zkusil jsem ho s nastavením tak, jak přišel, pak s nastavením, jako mělo bývalé Quantum, ale BIOS ho nenašel tak ani tak.Poslední bomba byla, když jsem disk odpojil, vymontoval a vrátil zapojení na starý WD. Po startu počítače se na monitoru objevilo "No Input Signal" a hotovo. Vytahal a znovu jsem zapojil kabely, totéž. Mám nepříjemný pocit, že buď odešla grafická karta nebo napájení - ale obojí je jinde, než disky, takže jsem tam nijak nesahal. Do disku lze napájení připojt jediným způsobem, ani blb to nemůže přehodit. Poradí mi někdo něco? Kropáč

Odpovědi na otázku

A zkontroloval jsi, zda se ti při manipulaci s počítačem nepovysunul kabel od grafické karty do monitoru, případně nepovysunula grafická karta ze sběrnice ? Zkus to zkotrolovat a nejdříve zapni počítač zcela bez disku, teprve pak, pokud monitor naběhne bych učinil další pokus o instalaci disku.

Zkusím. Mailem mi bylo doporučeno totéž a eventuálně jít pak ještě dál - vytahat úplně všechny karty, odpojit oba disky včetně napájení, znovu připojit a prokvrdlat grafickou kartu a zkusit nastartovat. Když to půjde, přidat starý disk, pak postupně přidávat další karty. Uvidíme.

Ještě bych doplnil, že D740X se jako Master nastavuje jednou propojkou (nejvzdálenější od napájecího konektoru), druhá propojka navíc (nejbližší k napájení) se zapojuje, pokud si BIOS neporadí s disky nad 32GB, což by mohl být tvůj případ, neboť jsi předtím měl 30GB.

Ty propojky mi nejsou jasné. Podle Maxtoru (při zapojení master bez slave) je jedna úplně vlevo svisle, druhá vedle ní v horní řadě vodorovně (proto si myslím, že je slepá a nic nepropojuje). Možnost zapojení druhé propojky úplně vpravo mi jejich návod neuvádí. Postupuji podle instalační diskety Maxtoru MaxBlast.

Tak tak 740x propojka nejblize k datovemu kabelu master v druhe pozici cable select a ve treti slave...ale tusim ze to je primo na disku nemalovany ne ? (ted na nej nekoukam lezi doma).

Zrovna pred sebou jeden Maxtor mám (ale len 20G) zapojenie je nasledovne nakreslené:master :    0    1   1   1    0               slave:      1    1     1     1      0                       1   0   0   0                                    0      0     0     0, dúfam, že som to zvládol správne.jozef

Já jsem koukal do PDF souboru, a tam ta vodorovná propojka nebyla. Ale tuším, že to bude tzv. Parking Position = odkládací pozice na nepoužitou propojku. Dá se to ověřit např. tak, že se změří, jestli ty dva piny jsou spojené i bez propojky.

Cece, nemel bys radsi jit kopat uhli a na pocitac se divat jen zdalky? Jinak ti neporadim, kolegove me predbehli... Predpokladam, ze kabel do disku jsi nevrazil naopak...

Šel jsem kopat uhlí a zdálky se koukal na počítač, ale nepomohlo to. Máš ještě nějakou dobrou radu? Že totiž podobné odpovědi jsou mi platné jak mrtvýmu kecky.

No in put signal - Signál mimo povolený rozsah - nastavená špatná horizontální nebo vertikální obnovovací frekvence nebo rozlošení, které monitor nezvládne. Kdyby to bylo grafikou, tak na monitoru nevidis ani ten "No in put signal", a u většiny desek to při vypadlé (vadné) grafárně 3x pípne, a pokud máš ATX, tak se to po čase i samovypne. Napravit se to dá z nouzového režimu.Jo, a kdy se ta hláška objeví? Hned po startu kompu, nebo až po startu windows? Doufam ze poznas po slechu start Windows

kokote čti to pořádně: není tam NO IN PUT SIGNAL ale NO INPUT SIGNAL !!!krom jiného významu se může jednat o povolený kabel na grafice vedoucí k monitoru.

Vážený ODBORNÍKU, Když sem to blbe přečet, tak se snad nemusíš tk rozčilovat, ne?

A navíc, ODBORNÍKU (asi z microsoftu), to INPUT = VSTUP = vstupní signál mimo povolený rozsahPři povoleném káblu to hlásí CHECK VIDEO CABLESorry že to tak zvýraznuju, ale pro tebe kokote to musim zvetsit abys to přečet, když tak ovládáš angličtinu

Omlouvám se za tu nadávku, ale mně vytočilo už tolik lidí v ten samý den, že jsem se neovládl.

No mě ten den taky pár lidí dost vytočilo, a paks mě dorazil ty, no ale tez sorr za tu reakci

Svěřil jsem počítač známému a už to běhá. Údajně byla vadná jedna z pamětí a vysypaný jeden z větráků (možná proto paměť odešla). K jumperům: jeden má být úplně vlevo (pro nastavení jako samotný master) a druhý úplně vpravo (týká se disků nad 32 GB). A teď další problém. Všechno sice běhá, ale 40MB disk je stále hlášen jako 32GB, přestože jsou tam oba jumpery. Disk jsem rozdělil a formátoval disketou MaxBlast (instalace HD od Maxtora, doporučená k tomu, aby byla kapacita disku plně využita). Při spuštění se mi objevuje jakýsi EZ BIOS a domnívám se, že se nainstaloval z té maxtorovské diskety. Poradí někdo, jak se dostat na těch 40GB.

No ten druhý jumper by ti měl právě z 40Gb disku udělat 32GB disk :) Je to proto, že staré BIOSy neumí detekovat disky nad 30GB... takže ten druhý jumper dej pryč, ale asi (určitě) přijdeš o data...

Tomu říkám odpověď. Hned odpoledne to zkusím. Možná právě proto ta maxtorovská disketa zavádí svůj BIOS a v jejich návodu není nikde zmínka o jumperu vpravo. Pro jistotu jsem si ještě stáhnul poslední verzi BIOS 4in1 pro svou motherboard, v každém případě vytáhnu ten pravý jumper. Ono mít a nemít 8 GB je rozdíl 16 GB, že?

Jo ještě doplněk - na disku žádná data nejsou, o nic nepřijdu. Na c: je sice kompletní systém, obnovený z image na d:. Ty image norton-ghostem vřele doporučuji, teď se mi to osvědčilo, za pár minut jsem měl všechno zpátky. Žádná instalace, nastavování ikon, pozadí atd. Pokud ghosta  nemáš a chtěl bys ho, rád ti ho za dobrou radu pošlu. Je to nějak kolem 600kB.

Zdravím pane Kropáčprvní bych zkusil nahrát nový BIOS do vašeho počítače, pokud jsem se díval dobře tak vám to tu zatím nikdo neradil. Předpokládám, že to půjde a bude to zajímavější než degradovat 40disk na 32G.Hranice u starých BIOSů jsou 8G a 32G a právě u toho novějšího jsem se nesetkal s tím, že by upgrade BIOSu nepomohl. Pokud teda existuje  výrobce a vydá nový bios.

Díky za odpověď, o kousek výš o tom píšu. Důležitá byla informace, že ten pravý jumper omezuje disk na 32GB. Bez něj by to mělo běhat na 40GB buď s tím maxtorovským EZ-BIOSem nebo s 4in1. U známého měl tento disk 40GB, instalovaný má právě 4in1. Stáhnul jsem poslední verzi, uvidíme.

Vyndal jsem pravý jumper, disk jsem MaxBlastem zkontroloval, rozdělil, naformátoval, všechno OK. Ukazuje nějakých 39GB. Jenže MaxBlast po mě chce pro instalaci windowsy z diskety, a ty nemám. Instalace z CD na druhý disk je odmítána, že tam není dosovská partition. Instalace na nový disk nejde, protože ho BIOS nezvládá. Nový BIOS mám na disketě, ale bez Windows ho tam nedostanu. S novým diskem můžu pracovat jen z MaxBlastu. Aspoň jsem si na něj udělal image druhého disku. Záchranné diskety si vytváří virtuální disk a jedině ten je přístupný. Jsem prozatímně v pytli. Nezbyde než vrátit druhý jumper na své místo, nainstalovat win na nový disk a pak se o něco pokoušet dál. Nebo mi někdo poradí něco jiného?

Co máš za BIOS? Awarda, Amibios nebo Phoenix? Některý biosy se daj flashnout přímo v biosu.Jestli máš Amibios tak ho flashneš v pohodě z diskety. Postup je takový:u souseda si soubor s novým biosem přejmenuj na amiboot.rom a zkopíruj ho na prázdnou disketu, vlož ji do mechaniky a zapni počítač a drž klávesy control a home(ted si tou kombinací nejsem jistý , kdyžtak to někdo potvrdte, ale když to nebudou ty správné, tak se stejně nic nestane, protože to z té diskety stejně nenačte) mělo by to 4x pípnout, pak je pust. Bios by se měl natáhnout z diskety a rovnou přepsat ten původní. Az to skončí (bud to pípne nebo přestane hrabat disketárna) restatrtuj počítač, a už by měl načítat nový BIOS.Ještě jedna poznámka. Pakliže je grafárna umístena v AGP slotu, doporučuje se ji před tím vyjmout. Je to proto, že při zapnutí počítače se nejprve načítá bios té grafarny. Já osobně jsem to udělat musel.

BIOS mám Award, desku s chipsetem VIA. Jako upgrade jsem stáhnul 4in1 pro chipset VIA. Jenže jak tam vidím "setup.exe", tuším že bez Windows to nenainstaluji.

Dobrý denpane Kropáč psal jsem sem včera ještě jeden příspěvek, ale možná nedorazil.4in1 je balík ovladačů pod Windows - mimo jiné zapíná UDMA přenos u pevného disku, ale tím to také končí.S tím softwarem od výrobce disku bych si také nezkoušel hrát nemá to smysl - maximálně si na disk nahrajete data  a už je nedostanete zpět.Rozhodně potřebujete minimálně vyzkoušet nový BIOSBIOS je soubor ve formátu *.bin o velikosti 128-512KB, může však mít i jinou podobu (exe ), který se musí dostat do počítače procesem nazvaným flasování.K sehnání správného BIOSu potřebujete znát název desky, výrobce desky a někdy i revizi.Například tedy deska K7Turbo, výrobce MSI, revize desky 3.0. Pak navštívíte výrobce desky, najdete bios a po důkladném studiu a hlavně dodržení jej nacpete do desky. To, že potřebujete znát revizi desky poznáte na stránkách výrobce pokud uvádí různé verze biosů pro různé revize desek. Revizi zjistíte buďto dle návodu výrobce nebo prohledáním horní - viditelné části desky, bývá tám napsáno VER nebo R a nějaké číslo. Konkrétně u MSI TURBO je to jasně viditelný nápis velikosti písma 5mm. Pokud se na to necítíte svěřte to počítačovému servisu, cenu odhaduji tak na 150-300Kč

Dobry den: nechtel jsem se umyslne nutit do diskuse,ale prece. Posledni odpoved je opravdu spravna,nevycetl jsem nikde typ desky(nebo jsem se nedival pozorne),jinak bych Vam to potvrdil i s cislem biosu. Opravdu nepotrebujete nic jineho,nez disketu se zavadecim souborem,ktery se zavede v DOS rezimu zpravidla v davce.Pokud mate vystup na obrazovku(neni nutno temer nikdy odmontovat grafickou kartu - jeji BIOS je po POSTu davno nacteny a deska pipne.Disketa se zacina cist az pozdeji,musite mit jen sekvenci v BIOSu jako prvni A:). Flashovani BIOSu od Vas potrebuje minimalni souhru a potvrzeni operace.Nerestartujte,je-li vypis na obrazovce jiny,nez popisuje Readme.txt v BIOS helpu.Ten podivny program EZ je manazer,kterym je mozno obsluhovat disky i Vasi velikosti,bohuzel s jednim podstatnym omezenim. Je to dalsi vrstva ovladace,kterou zavadite v dobe,kdy jeste Vas system neni zaveden. Jedina porucha a NON DOS format se stava strasakem.(Da se to opravit editaci,ale to je na dlouhe povidani). Jestli chcete plny format disku a existuje pro Vas board novy BIOS,nevahejte. Zdravim.

Deska je Rhino Octek MVP3-AT, ze stránky Octeku jsem stáhnul BIOS 2K085.bin. Zaváděcí program je nejspíš awdflash.exe, který jsem také stáhnul. Je to správně? EZ manager, resp. disketa MaxBlast je v tomto případě skutečně jen pro vyvolání dalších komplikací. Bez druhého jumperu stejně nešlo disk najít, další problémy nebudu popisovat, možná na ně dojde řada v jiném dotazu.