» Poradna » Programy

Ztracené místo na Harddisku

Zdravím,kvůli malému místu na disku jsem se dneska rozhodl udělat takovou menší čistku a vymazat všechen nepotřebný bordel, nakonec jsem se z 10GB dostal na 40GB volného místa. Pak jsem si ale všiml, že skutečná velikost dat na (C:) neodpovídala tomu co mi hlásí systém.Mám 320GB Harddisk a z toho mi systém ukazuje, že mám využito 280GB (čili 40GB volného místa), jenomže když otevřu (C:), označím všechny soubory a složky a zjistím velikost, tak najednou zjišťuji, že soubory mají pouze velikost 180 GB. Je možné, aby se tak velké množství 100GB někde ztratilo? Pevný disk jsem projel programem cCleaner a použil také možnost "Vyčistit volné místo", ale bez většího efektu.Dočasné soubory, cache soubory z prohlížečů atd jsou také včechny vymazány, registry také pročistěny.

Odpovědi na otázku

1. je povolene ukazovanie aj skrytych suborov a zloziek ? asi nie... pre bezneho smrtelnika urcite nie je nutno to prepnut/povolit... systemove zlozky su schovane a uklada sa tam hrozne vela dat, ak su tieto funkcie aktivne (odpadkovy kos, odkladanie suboro pre obnovenie systemu pri jeho spadnuti, docasne subory pre najrozlicnejsie programy, dalej mas obvykle vo Windows schovane 2 systemove odkladacie subory priamo v korenovej zlozke na systemovom disku a to "SWAP" subor virtualnej pamate a druhy je na rezim spanku /ulozi sa donho obsah RAM a pocitac sa kompletne uspi/ )2. na pracu so subormi a zlozkami je lepsi nejaky ten suborovy manager pre Windows, idealne asi by bol hodne popularny "Total Commander", v ktorom neviem ci je to predvolene, ale po oznaceni zlozky medzernikom, sa spocita celkova velkost tejto zlozky (berie sa v uvahu automaticky aj kazdy schovany podadresar) alebo je tam este klavesova skratka na informacie o obsadeni disku CTRL+L (nutno mackat tuto klavesovu skratku v korenovom adresari disku - ak chcete informacie z celeho disku a z jeho korenovych zloziek)

Tak jsem zkusil ten total commander a například u složky Users mi ukazuje 118GB, ale jakmile složku otevřu a a zjistim velikost všech složek tak jsem na 60 GB.

Tak jsem si povolil zobrazení skrytých složek a adresářů a ani největší adresář, který mi v té skládačce chybel je Program Data, má cca 50GB. A jak jsem se díval tak je v něm taky spousta nepoužitelných souborů. Například ted jsem narazil na soubor co má 2GB a je to jeden soubor ke hře, kterou už mám dobrej rok odinstalovanou

tak to vidis... a tak nejak funguje Windows OS a principialne vsetky programy a aplikacie a hry k nemu urcene inac u vatsiny hier, ak neni uplny lanar, tlamak, chudak tvorca tejto hry, tak do odinstalatoru ku hre zakomponuje moznost odstranenia/ponechania ulozenej rozohranej hry na disku (pre pripad buduceho znovu-nainstalovanie tejto hry)inak mozes vymazat aj obsah zloky TEMP(orary), docasneho ulozista suborov pre system... aby si ho nemusel dlho hladat, tak na kazdom systeme by malo stacit napisat prikaz v TotalCommanderi (dolu je prikazovy riadok):cd %temp%...a vymaz vsetko co ti TotalCommander dovoluje(mnoho suborov bude chranenych systemom - prave pouzivanych - dokonca sa tam ukladaju aj docasne subor pre zrovna spusteny Total Commander )

v %temp% skoro nic nemám. O mazání dočasných souborů se mi stará cCleaner

místo, které se ti na disku "ztratí" je úměrné počtu všech souborů na disku a velikosti clusteru na diskunajdi si něco o ukládání dat na disku, clusteru a jeho velikosti a pak ti to bude jasné

aj to je pravda, ale to sa dnes schova plus/minus 1GB stratenych neobsadenych dat na 1000GB disku z dovodu trapneho, logickymi clustermi obsadzovaneho miesta na disku, je fakt nic

Ježíš, už zase hledáte pár GB v době TB disků? Zajímavé.

No on ma 320GB disk. Takze 50GB je pro nej docela velke cislo. Kdyby mel 256GB SSD na system a 3x plotnovy 2TB na data, asi by to neresil. ;o)

Není moje chyba, že zapomněl deaktivovat body obnovy! CCleaner mu pomůže.