» Poradna » Programy

Ztracená partition se systémem

Vážení odborníci. Počítač mého kamaráda zničeho nic začal oznamovat, že nemůže najít nějaký systémový soubor a dokud ho znovu nenainstaluje, nelze spustit systém. Vstrčil jsem do disketové jednotky bootovací disketu strarých W95 a z DOSu zjistil, že jako disk C: je namapována původně druhá partition z disku (tedy to co by mělo být "D:"), na které systém není nainstalován. Původní bootovací partition "C:" však není vůbec nikde vidět (pod žádným písmenem). Dá se nějak manuálně tento stav nastavit? Bohužel nevím, kdo mu jakým nástrojem ten disk rozpartitionoval. Ještě dodatek - poslední věc, kterou kamarád na svých Windowsech XP prováděl, bylo zrušení čtvrtého po sobě jdoucího scandisku (vždy mu to oscandiskovalo, ohlásilo úspěšné vyřešení problémů a restartovalo). Je možné, že to má ten disk už za sebou... je to nějaké 40 Gigo. Díky.

Odpovědi na otázku

Hezký den,No jo, pokud XP byly nainstalovány na systém souborů NTFS (tj. "C:" je NTFS) a "D:" je FAT32, pak DOS samozřejmě "C:" nevidí a vidí jenom "D:" a protože "D:" je první jednotkou kterou vidí, tak ji vidí jako "C:". Možná je to nepochopitelné, ale je to tak. Nepíšete jaký systémový soubor nemůže najít, ale doporučoval bych opravu instalace z instalačního CD. Postup lze najít zde v poradni.Disk to nemusí mít za sebou. Důvodů proč se to stalo může být více.

Jo, to je sakra pravda. Stydím se, že mě to s tím NTFS nenapadlo . Díky.

Domnívám se, že C: bude v NTFS. Doporočuvol bych startovat instalaci přímo z CD Windows XP, které je bootovatelné (bootování se musí nastavit v BIOS, první CD-ROM). Nebo pokud máte možnost nastartovat systém pomocí live distribuce Linuxu. Tento způsob bych spíše doporučoval. Pokud se nevyznáte v opravovací konzoli WinXP, raději je kompletně smažte a nainstalujte znova. Přeinstalování nepomůže, chyby v systému zůstanou. Věřte mi, v tomhle mám zkušenosti ze všech OS Windows.

Díky moc za pomoc. Problém je, že nemáme bootovatelné instalační CD Windows, proto jsem zkusil tu jedinou dostupnou startovací disketu, bohužel W95 .