Ztišení nebo výměna větráku na chladiči procesoru

Zdravím. Na procesoru Athlon XP mám chladič Arctic Cooling Copper Silent 2 TC. Zdá se mi, že vetrák je už poněkud hlučný. Lze ztišit i jinak než výměnou celého chladiče? Hledal jsem v obchodech, jestli někde nemají náhradní větrák, ale nic jsem nenašel. To je opravdu potřeba vyměnit celý chladič? A z toho starého se stane nepotřebný šrot? To je přinejmenším neekologické. Ten kus hliníku přece za nic nemůže

Jsou ještě jiné ztišující metody než jen výměna chladiče? Vyčištění, naolejování, ale to nevím, jak bych dělal a čím. Poraďte please.

Tenhle chladič stojí pár stovek, nedovedu si ale moc představit, že bych stejným způsobem vyhazoval chladiče mnohem dražší, takže si myslím, že nějaká alternativa snad bude.

Odpovědi na otázku

V první řadě bych celý chladič vyčistil. Osvědčila se mně metoda, že chladič vyjmu z PC, sundám ventilátor a oba díly vykoupu v horké saponátové vodě a ještě tomu pomůžu štětečkem. Pak důkladně opláchnu a nechám několik hodin vyschnout.
Pokud jsou vyběhaná ložiska, tak je potřeba vyměnit ventilátor. Originál asi neseženeš, není ale problém na vyčištěné žebro nějak připevnit nebo přilepit (nejlépe sekundovým lepidlem) tichý, termistorem opatřený 80 mm ventilátor.

staci sehnat rucni regulator snizenim prikonu proudu se vetrak stisi a spomali i svuj chod. cisteni provest ne ve vode ale v lihu protoze i ten ventilator obashuje elektroniku. kdyby byl mokry tak muze ti vaskrtovat nejake ob vody na desce.

Díky za rady. Tím sekundovým lepidlem jsi si jistý, není to třeba hořlavina nebo nejsou tam předpoklady, že je účinné jen do určité teploty?

Neradil bych něco, co nemám odzkoušené a co by nefungovalo.
Voda elektronice neuškodí, pokud se důkladně vysuší. Běžně se v průmyslové výrobě desky s elektronikou po pájení myjí ve vodě. Naopak líh (a v případě denaturovaného lihu složky v něm obsažené) by mohl způsobit problémy svými rozpustnými účinky. Nadto voda je levná a ekologická.
A co se týče toho sekundového lepidla, tak opět je to bezpečné, bezproblémové a vyzkoušené.

Paráda, dík moc. Byl tu seriál o záchraně počítačů po povodních, tam také myli komponenty vodou (a zdůrazňovali nutnost řádného vysušení).

V případě potřeby vyměň jenom hlučný ventilátor www.czechcomputer.cz ... Není to žádný problém.

Zkusit to můžu, akorát ten můj větrák tam není přišroubován, ale jenom nasazen (viz obrázek www.czechcomputer.cz ... chladič asi teda nebude mít dírky pro šrouby.

K ventilátoru se dodávají "samořezné" šrouby, které většinou pasují rozměrem do mezery mezi žebry chladiče, takže jak jsem psal, není problém ho přišroubovat. Až nyní jsem si všiml, že ventilátor není skladem, ale určitě se nějaký z nabídky nebo jinde najde.

Díky, to jsem nevěděl.

Teď jsem ale na CZC našel komentář, proč možná na procesor není příliš vhodný, cituji:

"Problém je v tom, že čidlo je připájené nad vrtulí z boku motorku (u přívodu drátů) jako taková centimetrová zelená pacička - koukni se na AC web www.arctic-cooling.com ... . Větrák tudíž reguluje RPM podle příchozího vzduchu. Touhle konstrukcí je limitován pouze na odvod vzduchu z teplého místa pryč (= ze skříně ven), nikoliv na přívod vzduchu na teplé místo ( = na pasiv CPU)."

PS: Mně nejde o těch pár desítek korun, které bych v tomhle případě ušetřil. Ale když kapituluju dnes, potáhne se to se mnou celý život Prostě vyhazovat nepoškozený chladič, na kterém je jen špatný větrák, je mi proti srsti. To je jenom poznámka pro případné šťourali, kteří se tu (pro mě překvapivě) zatím ještě neobjevili

Díky všem za rady.

Klidně tam dej větrák bez TC - třeba Arctic Cooling Fan Pro 3, nebo v případě nedostatku místa nad CPU Arctic Cooling Fan 8025. Je to celkem tiché, levné, Athlony XP to krásně uchladí...
K chladiči ventilátor buď přisroubuj, nebo vyvrtej z boku chladiče dírky a připevni větrák pomocí vázacích pásek.

Asi tam opravdu dám větrák bez TC. Nelze náhodou otáčky kontrolovat softwarově?

Nejspíš to přilepím sekundovým lepidlem, jak mi radí někdo nahoře, vrtání by na mě už byla moc složitá operace