» Poradna » Windows (a jiné OS)

Zrušení nutnosti admin. oprávnění ke spuštění programu

V práci mám na počítači pouze uživatelské oprávnění, tj. na instalaci čehokoli musím požádat ajťáka, aby tam zadal heslo. Dosud jsem to obcházel tím, že jsem program nainstaloval doma na flešku a pak v práci pustil z flešky. A vždy to fungovalo.Ale teď jeden program vyžaduje administrátorské oprávnění i ke spuštění, tj. na ikonce je takový ten malý žlutomodrý erb. Doma ho tam ale nemám. A když celý adresář s programem zkopíruju do pracovního počítače, erb se tam najednou objeví a program nejde spustit.Jde to nějak obejít, tj. že doma něco nastavím na tom spouštěcím souboru, aby to šlo spustit na čemkoli?

Odpovědi na otázku

A to jako nemůžeš napsat o jaký program se jedná?

myslel jsem, že to jde nějak obecně zodpovědět pro všechny programy

Tak jasně. Obecně to jde řešit například tak, že ten program zkompiluješ s tím, že se nemá spouštět s právy admina.Ale divné je to, že by v jednom případě chtěl práva admina a v druhém ne...Takže to musí být nějakým nastavením toho pracovního pc, když to nejde spustit s právy uživatele nebo prostě píšeš nějaké nesmysly, takže jsem chtěl ověřit jak to vůbec je.

A to mu vyřeší co? Nic. Bo admin práva nemá.

Ze pak nebude ty prava muset mit...sam jsem to na sichte pouzil u SW pro fotopast, ktera bez admin. prav nesla spustit.

Aha, musel jsem si otazku precist znovu a pomalu.Ja myslel, ze ma nejaky SW, ktery potrebuje...

Delas si srandu? Na firemnim pocitaci si nemas co poustet vlastni SW ani jinak zasahovat do systemu. K tomu je opravneno vase IT, pokud SW potrebujes ke sve praci, kontaktuj je.

Tazatel asi není mimino, když pracuje a ví co dělá

Právě že to není SW k práci, neasi. Jinak bych je dávno kontaktoval.

No asi mimino je, kdyz netusi ze soukromy SW v pracovnim PC nema co delat. Ty admin prava nemate napriklad z techto duvodu.

Asi tě mrzí, že máš ještě zaměstnání, že? ;)

Na věcnou otázku o jaký aplikační software jde, jsi věcnou odpověď nedal. Navíc jsi jasně věcné odpovědi dostal. výpočetní technika je cizím majetkem, čímž je to naprosto jasné.

"V práci mám na počítači pouze uživatelské oprávnění ... Dosud jsem to obcházel tím, že jsem program nainstaloval doma na flešku a pak v práci pustil z flešky."Tak si napis vypoved a nezabudni "Dosud jsem to obcházel"Na co je asi funkcia "ajťáka", ktory zodpoveda bezproblemovy chod siete?Ked potrebujes instalovat program pre zvysenie Tvojho vykonu vo firme, tak oslov svojho sefa a (po schvaleni) ajtak Ti to nainstaluje.Ked si chces do podnikoveho PC instalovat svoje sukromne nezmysly, tak si uvedom, ze si plateny za cely pracovny cas zamestnavatelom. A vsetky Tvoje sukromne aktivity v pracovnej dobe su v rozpore z pracovnou zmluvou.

Treba to dela po pracovni dobe

Mozno 30. februara.

Dementi samozrejme nevadi, neporadi a misto toho kvakaji, jak je to nemoralni si v praci neco instalovat.

A ty si jako myslíš, že je Elon Musk, aby v práci pracoval a ještě tam i spal? Nebo aby trhal pětiletky na 350 %? Práce je od toho, aby se v ní občas pracovalo a zbytek se vyplňoval volnočasovýma aktivitama.

Myslel jsem, že tu dostanu věcnou odpověď a ne etickou přednášku.

Jedna z veci, na kterou je potreba dat si pozor, je jmeno programu. Byvaly doby (mozna se to uz zmenilo), kdy Windows automaticky chtely opravneni spravce pro jakykoli program, kteremu se v nazvu vyskytovalo "setup" nebo "install".

Jasnou a vecnou odpoved si dostal, nemas admin prava (opravnene), tak proste smula.Chces pouzivat soukromy SW, prines si soukromy HW, pokud ti ho zamestnavatel dovoli pripojit.Jestli si chces dale zahravat a riskovat vyhazov, to uz je na tobe.

Koukám, že tady je to samý poctivý zaměstnanec, co pracuje od první minuty, nechodí na rauchpauzy, na kafíčko a na pokec s kolegy.Já pracuju noční a v noci není vůbec co na práci, přesto tam prostě musím sedět. A mozek se potřebuje nějak odreagovat.

Pokud pracujes na nocni a nemas tam co na praci tak se divim zamestnavateli ze te radeji nepropusti.

Protože jde o nepřetržitý provoz neasi.

To je jako kdybys chtěl propustit hasiče, protože jednu noc zrovna nehořelo a neměli co dělat.

Kdyz jsi hasic tak ve volnym case trenuj haseni a pozarni predpisy a neinstaluj do hasicskyho zachrannyho kompu kdovi co bez opravneni hasicskyho admina

To si mal napisat v dotaze.Pripustam profesie. ktore maju pohotovost (napr. hasici).Tak si pribal do smeny smatfon/notebook/tablet ... a ziadaj pripojenie na Wifi.Ale instalovat Tvoje vlastne programy do podnikoveho PC (teda do podnikovej siete) je neskutocna hovadina (a bezpecnostna chyba).

Tak si vem vlasni zarizeni - notebook, tablet atd. a nestourej se v tom co ti sveril zamestnavatel, co je na tom stale k nepochopeni. Obchazenim toto si koledujes o pruser...

Obchazeni bezpecnostnich opratreni v IT a prokrastinace (cigarko, kaficko, kolegove) jsou dve uplne ruzne veci, nejak v tom mas zmatek.

Ked si nepochopil, ze v praci sa ma pracovat, tak to budes mat v zivote tazke.Tu nejde o etiku, ale princip tvrdeho kapitalizmu. Tvoj zamestnavatel si Tvojich 8 hodin plati. Ked si to nepochopil, tak "po lopate"V ramci pracovnej doby mas vykonavat LEN ukony, ktorym Ta zamestnavatel poveril.Sukromne aktivity na PC mozes praktizovat doma.

Jak víš jakymi úkony ho zamestnavatel pověřil??? Možná dělá technika na údržbě. A dobreho technika poznáš podle toho že nemá co delat, což znamená že vsechno 100% funguje a vyroba je spokojená. Pokud by běhal celou noc po linkách a vyroba měla velké prostoje tak už je něco špatně..... A je jen věc zaměstnavatele že mu toleruje...

kromec: "Jak víš jakymi úkony ho zamestnavatel pověřil" neviem, ale urcite nie instalaciou vlastnych sukromnych programov na podnikove PC."Možná dělá technika na údržbě... běhal celou noc po linkách"To si si zle vymyslel, to by to autor napisal."A je jen věc zaměstnavatele že mu toleruje..."No asi ne: "na instalaci čehokoli musím požádat ajťáka"

Ale zatím nic neinstakuje... Jen spouští program z USB flashky... Což je rozdíl. Každopádně nevíme co je za firmu a jestli mají vůbec nějaké závazná pravidla k používání PC...

I spouštění neschválených programů není košer. Zjevně pravidla mají, on je obchází a jeho dosud TAJNÝ program možná vyžaduje něco, co systém nerad.

Nevíme.... Každopádně ruku na srdce těžko se najde tu nekdo kdo nepoužívá více či méně PC a jiné zarizeni zamestnavatele i k soukromým účelům.

Ja sa hlasim. Vedla firemneho PC mam svoj vlastny NB (mimochodom mam dost roboty, takze ho takmer nepouzivam).

A teď tu o karkulce...

Zelenej, alebo modrej?Neviem preco nechces pochopit, ze podnikova siet je proste podnikova.

Ano na weby v ramci soukromych aktivit z firemniho pc pristupuju, ale z prohlizece ktery je firemne schvaleno pouzivat a aplikuji se na nej veskere bezpecnostni politiky atd. To same s SW, nemam na pracovnim stroji nic co by nebylo v bezne dodavane firemni instalaci nebo neproslo radnym schvalovacim procesem. Soukroma data tam taktez neukladam. A to mam z duvodu pracovni pozice opravneni vyssi nez standardni uzivatel. Pokud s tim mate problem tak bezte nekam k lopate, pasu nebo pokladne 😉

P.s. Na soukrome ucely mam iPad mini, pripojim se prez dostupnou otevrenou wifi. Doporucuji poridit neco obdobneho.

Nech si od spravce nainstalovat VirtualBOX a tam si pak muzes nainstalovat co budes chtit

To si myslim take nemusi klapnout... pokud to bude komunikovat skrze firemni sit tak to muze predstavovat stejnou hrozbu jako SW nainstalovany primo na PC ;)Proste je asi hlavni si uvedomit, ze firemni pocitac je firemni, neni muj osobni, nemaji tam co delat ma soukroma data a programy... tecka :)

Tvoje riesenie pripusta sukromne aktivity v pracovnej dobe.Som zvedavy, ktory zmestnavatel by to toleroval.Je dany pracovnik nevytazeny, pridam mu robotu.Neviem ho vyuzit "na plno" skratim uvezok, alebo ho prepustim.

Doma ti to běží protože doma pravděpodobně jedeš defaulně pod účtem s admin právy(obecně ne moc fajn najmě pro BFU ale co už)V práci tě blokují nedostatečné oprávnění tvého účtu - a s tím asi nehneš, ve hře budou globální, nebo alespoň lokální politiky což je skvělá věc jak omezit kutily (jsem IT) takhle z plezíru ti nikdo neporadí, problematika je rozsáhlá a investigace požaduje přece jenom pokročilé znalosti a výsledek není zaručen.Jenom snad skusit odpojit PC od sítě (lan, wifi) restartovat a skusit bez připojené sítě.Závěrem: skoušet v práci neschválené programy nedoporučuji - může to být špión, PC může chytit breberky, může to poškodit sw konfiguraci nebo například pokud je to něco pod licencí může mít problémy i zaměstnavatel.na dlouhé noční doporučuji knížku

poradte, nebo drzte hubu kreteni