» Poradna » Windows (a jiné OS)

Zrušení domovských adresářů pro uživatele

Jakým způsobem v Linuxu zruším domovské adresáře pro uživatele. S linuxem moc nedělám a uživatele jsem založil i s adresáři. Stačí teď ty adresáře jen smazat a nebo je třeba to nějak u uživatelů zakázat.Dík za rady

Odpovědi na otázku

Nemohl bys to vic rozepsat? Kdyz ty domovske adresare zrusis, kam si maji uzivatele ukladat data a nastaveni?

Jedná se o server se sambou se společnými daty pro cca 20 uživatelů. Uživatelské adresáře tam nechci a ani tam být nemají. Uživatel jde vytvořit bez tohoto adresáře s použitím tuším -M ale to jsem dříve nevěděl.Když si uživatel "jan.novak" otevře ty společná data tak tam vidí adresáře "1, 2, 3, 4, 5, .......... a jan.novak" Ten poslední jmenovaný adresář tam nechci.Stačí takto?

Diky, uz chapu. Zaroven je tu reseni, ono zminene "-M" :)

Jo a ty adresare staci smazat.

Myslela jsem si že jde o Sambu :) Pak ještě mrkni do konfiguračního souboru samby a zakomentuj share [homes].A jak jsem psala níž, jestli nejsou na nic jiného než na sambu, dej jim shell /dev/null

Uživatel musí mít domovskou složku. Proč bys tam ten účet jinak měl? Oč ti jako jde?

Proč by měl? Třeba samba user vyžaduje uživatelský účet v systému, taky může mít uživatele pod kterým běží nějaká služba (ale svůj home nepotřebuje)... Ano, ono to fallbackuje na /, takže uživatel bez home v podstatě existovat nemůže, ale vůbec to nemusí být adresář do kterého může uživatel zapisovat.

právo zápisu jsem neřešil

Odeber uživatele (zruš jejich účty).

userdel -r <userName>

Home adresář smazat a pak v /etc/passwd změnit home buď na nějaký společný, nebo na / (můžeš i nechat, ono to při neexistenci adresáře v /home/ spadne na / automaticky, ale osobně mám ráda v nastavení pořádek)Ještě je otázka k čemu máš ty uživatele. Jestli by nestálo za to dát jim i shell /dev/null.Ke struktuře /etc/passwd: http://www.cyberciti.biz/faq/understanding-etcpass...

http://www.zive.cz/Clanky/Sedlame-Linux-5-di... viac---google Zrušení domovských adresářů pro uživatele Linux