» Poradna » Ostatní

Zrcadlovka

Ahoj, před nějakou dobou jsem začínal s focením..pro začátek jsem fotil s olíkem XZ-10 , se kterým jsem i teď celkem spokojený, řekl bych taková slabší střední třída. Ale i tak bych své focení chtěl posunout o level dopředu a koupit si zrcadlo. Co byste mi doporučili na začátek ? Rád fotím např. zápasy různých sportů a přírodu. Jaká zrcadlovka si myslíte že by byla v mém případě nejideálnější ? :)

Odpovědi na otázku

Co je expozice a jak se nastavuje? Jak se volí expozice v případě rychlých dějů? Co je hloubka ostrosti? Co je hyperfokální vzdálenost? Poslední bude vědět Ganec a Krakonoš.

já bych osobně šel do:http://www.vkfoto.cz/pentax-k-50-da-l-18-55-wr... máš stabilizovaný čip a odolnost těla i objektivu vůči vodě a prachu, což se venku hodí...Pokud chceš fotit i něco jako makro, tak k tomu vem ještě:http://objektivy.heureka.cz/tamron-af-70-300mm-f-4-5_... a můžeš dělat i takovéhle fotky:https://www.flickr.com/groups/httpwwwflickrcomgr... přitom jde o relativně levný objektiv.

1. Vybíral bych mezi Canonem a Nikonem - na ně se toho sežene nejvíc a nejlíp se to pak i prodá. 2. Druhé kritérium by byl rozsah ISO. 3. Nekupoval bych set - tělo s nejlevnějším setovým objektivem ale rovnou bych vybíral nějaký kvalitnější třeba neoriginální (Sigma, Tamron), dá se koupit kvalitní a levnější z druhé ruky

set se základním 18-55 není o mnoho dražší a pro začátek je takový lehký univerzální objektiv velmi šikovný.

na značce teda nezáleží ? osobně mi teda bylo taky blíž něco z řad od Nikonu nebo Canonu..

Na značce příliš nezáleží Nikon i Canon jsou kvalitami hodně blízké. Na sport je asi nejvhodnější Canon EOS 7d, nejlépe Mark 2, ale to jsme blíž profesionálním přístrojům než amatérským s cenou hodně přes 40K. Z ostatních je to vcelku jedno pokud nezamíříš do entry level třídy. Vždycky bude platit, že na technickou kvalitu výstupu má mnohokrát větší vliv objektiv nežli tělo. Asi jediné na co je třeba při tvých záměrech dbát, aby přístroj uměl dostatečně rychle ostřit, to je při fotografování sportu alfa a omega úspěchu. A jelikož sport je většinou o rychlém pohybu kde se obvykle k objektu nemůžeš nijak zvlášť přiblížit (pokud se nechystáš fotit šachy) tak bude potřeba světelný objektiv s dlouhým ohniskem. Tady se připrav na vyšší výdaj.

Tak takhle bych to neřekl. Mně se třeba Pentax líbí proto, že máš od základu stabilizovaný čip, takže nemusíš připlácet za stabilizované objektivy. Ta odolnost vůči prachu a vodě není v téhle třídě vůbec běžná. Pentax je méně častá značka, takže má své foťáky lépe vybavené - víc se snaží získat nové zákazníky, zatímco Canon a Nikon jedou na jistotu že je lidi znají....Bacha, třeba levné Nikony nemají ostřicí motorek v těle (výrobce šetří), takže musíš kupovat jen objektivy s vlastním motorem = ty dražší. To bych třeba já nezkousl.

Nikon dělá běžně seťáky už se stabilizací a stabilizace v objektivu je účinnější, než v čipu, je přizpůsobená přímo konkrétnímu objektivu.

Pokud jde o stabilizaci nelze jednoznačně říct jestli je cesta Pentaxu /případně Sony) lepší či horší. Proti mluví jedna, z mého čistě soukromého pohledu, závažná skutečnost a to, že stabilizace v objektivu je vždy konstruovaná a vyladěná vždy podle konkrétního typu.Ostřicí motorek u Nikonu? Spíš historická souvislost než výhoda či nevýhoda. Novější typy objektivů jsou vesměs vybaveny ostřicími motorky, takže argument, že je třeba kupovat dražší objektivy je lichý. Voděodolnost a prachotěsnost - otázka, zda uživatelé využijí a vyžadují, osobně vlastním (krom jiného) Canon EOS 7D, který je též voděodolný, ale zatím jsem tuto jeho vlastnost nevyužil. A po pravdě řečeno ani moje stařičká EOS 350D ač v dešti fotila mnokrát nikdy z toho žádnou újmu neutrpěla.Canon a Nikon nikterak nemusí spoléhat na to, že je zákazníci znají (to ostatně znají i Pentax, mnozí z dob kdy se jmenoval Asahi), zákazníci si to co chtějí a potřebují a hlavně jsou ochotni zaplatit alespoň v oboru fotografie vždy najdou. Ale to by byla zbytečná polemika a vyjmenovávání toho či onoho.

"ostatně znají i Pentax, mnozí z dob kdy se jmenoval Asahi"Bohužel se dneska čas od času setkám s tím, že se lidi ptají, co je to za mašinu, že toho výrobce neznají - Pentax, Canon, Nikon a možná Olympus ano, ale ne Pentax. Asahi už vůbec a jen menšina dneska ví, že Hoya i Pentax "patří k sobě".(radši ani nemluvím o značkách jako Hasselblad, Mamyia apod.)Ostřicí motorek v těle se dost hodí pro použití starších, ale opticky stále výborných objektivů, které se často dají sehnat z druhé ruky za velmi dobrou cenu.

Už nepatří - Ricoh, ale existuje spousta starých objektivů a s Pentaxem fungují dobře i objektivy se závitem, třeba Pentacony z NDR.

"On October 29, 2007, Hoya and Pentax announced that Pentax, as the company ceasing to exist, will merge with and into Hoya on March 31, 2008.The acquired Pentax surveying instrument business (later IT Asahi Co., Ltd.) and camera business (now Pentax Ricoh Imaging Co., Ltd.) were sold to Taiwan Instrument Co., Ltd. in 2009 and Ricoh Co., Ltd. in 2011, respectively."Aha, aby se v tom prase vyznalo Jinak to o Pentaconech vím, přes redukci a tzv. záchytné ostření fungují jak objektivy původně určené pro Practicu, tak i Heliosy určené myslím pro Zenit.

Redukce M42 se vyrábějí skoro pro všechny značky digitálních zrcadlovek, pro řadu z nich i s čipem potvrzujícím zaostření. Jediný problém je s fotoaparáty Nikon - tam je potřeba redukce s optikou, jinak objektivy neostří na nekonečno. Redukce fungují s drtivou většinou objektivů se závitem M 42, za nejlepší je považován Tair sovětské výroby. Objektivy sovětské výroby ovšem platí za ty lepší všeobecně.