» Poradna » Ostatní

Zrcadlovka do 39 000 kč

Zdravím, najde se tu někdo kdo rozumí fotoaparátům? Chtěl bych si pořídit nějakou zrcadlovku, která by sloužila především k focení krajiny, případně pro interiérové focení. Taková abych mohl používat Automatické nastavení (dobrá kvalita fotky s jedním kliknutím). Chtěl bych, aby fotooaparát byl odod Nikonu, koukal jsem na D5600, D7100 s tím, že se musím vejít do rozpočtu 39 000 kč (tělo + objektiv). Vím že by byl nejlepší takový, který umí Full frame, ale to už sem za cenou. Proto se chci zeptat na nějaké typy, co by jste mi mohli doporučit. Děkuji

Odpovědi na otázku

Hledáš-li někoho kdo rozumí fotoaparátům obrať se na fórum, které se fotografováním zaobírá (v současnosti asi nejlépe funguje http://forum.digiarena.e15.cz/). Tady se dozvíš maximálně to, že nejlepší je to co má ten který rádce doma, případně to co jeho firma prodává, přestože už dávno ví, že tím, že se zaměřili na daný typ či výrobce hezky šlápli do exkrementu.

Na automatiku ti za špatných světelných podmínek nebude dobře fotit ani zrcadlovka za 100 tisíc. Vždycky musí fotograf vědět, o čem je řeč a to ty evidentně nevíš, takže 39000 jsou pro tebe vyhozené peníze.

ale jo v šeru se dá celkem dobře fotit na program P příp. prioritu času a nastavit přpadně ručně jen iso. Chce to samozřejmě světelnej objektiv, ale i tak jsou výsledky x krát lepší než z nějakejch kompaktů.

máme doma Nikon D7100, na krajinu a interiér těžko hledat jeden objektiv, záleží co od toho čekáte, ale pokud je to , zrcdlovka tak budete asi nadšenej :)D5600 je proti tomu taková hračka, nemá 2 ovládací rollery ani nahoře LCD stavový displej - pro mě nepostradatelný věci a dost návykový.Doporučuji koupit to tělo i objektiv(y) z bazaru se zárukou , např. Megapixel. ušetříte dost peněz a obvykle je to jako nový.

Vzhledem k tomu, že evidentně o focení nic neví a chce to práskat na automat, tak mu jsou dva rollery a stavový displej naprosto k ničemu :) A troufám si říct, že i celá zrcadlovka, protože ta je díky velkému čipu dost náchylná na neschopnost fotografa.

Nezlob se, ale jestli chces pouzivat plnou automatiku, tak zrcadlovku nepotrebujes (nekupuj)

Co tedy koupit místo zrcadlovky? Kompakt? Hledám jednoduché a rychlé řešení (nechci tomu věnovat moc času), s rozpočtem těch 39 000 kč.

Nemachruj tady penězma. Buď umíš fotit a pak víš co potřebuješ, nebo se tady jen předvádíš.

Jo.

nevěděl sem, že tu jsou i děti, chci to pro školu, ne pro sebe.

No, tím spíš by měla škola pověřit výběrem někoho, kdo fotografii rozumí.

Jen tak mimochodem, vyfotil jsem pár tisíc fotek kompakty i "full framem" ... Řešíš věci, kterým nerozumíš.

A kdo s tím v té škole bude fotit? Ty, děti v nějakém kroužku, nebo souška ředitelka?

No super, oni dají k dispozici 39 tisíc na nákup fotoaparátu někomu, kdo je naprostý diletant a vůbec tomu nerozumí? Už se nedivím, že školy nemají peníze na učitele...

Pokud tomu nechceš věnovat čas, tak to vždycky bude stát za ho*no bez ohledu na to, kolik peněz do toho nacpeš. Je potřeba věnovat čas učení fotografování. Žádný zázračný fotoautomat neexistuje.

Investuj do kvalitní postprocesingové výbavy a foť mobilem. Budeš to mít mnohem jednodušší a z výsledku nikdo nepozná, čím jsi fotil, pokud se s tou výbavou naučíš zacházet.

A co chceš konkrétně fotit? Na 90% toho, co se fotí běžně, stačí nějaký lepší fotomobil; důležitější je, co s těmi obrázky následně uděláš a na čem a čím je budeš editovat.

fotit na automat je u zrcadlovky škoda , ale i tak výhoda velkého chipu a pořádného objektivu bude dobrá. Automat bude mít každá stejný. Osobně bych koukal po D5200 než o D5600 pokud jde opravdu o fotografie. A rozdíl investovat do objektivu, filtru, stativu a třeba panoramatický hlavy.

A co si myslíte o Nikon D7200 s objektivem 18-140 AF-S DX VR

Pro dobrého fotografa solidní přístroj, pro neschopného k ničemu.

Dobrý foťák, ale ne "na jedno kliknutí" ... je třeba se s ním naučit zacházet.

Proc by to byla skoda? Dnesni zrcadlovky uz maji automat tak propracovany, ze pouziti automatu neni zadna ostuda.

Tak já fotím zrcadlem jen na manuál a vetšinou za takových světelných podmínek které automat nedá. A nedá to ani kompakt nebo bez-zrcadlovka protože mají malou světlost kterou větší ISO na následné "vyžehlení" šumu nedožene.

Možná to není ostuda, ale pokud jsou jen trochu nestandardní podmínky, tak to nikdy nebude dobré.

OK, v tom se asi neshodneme. Bud mame jina kriteria pro "dobre", nebo jsi v poslednich par letech nevidel slusnou zrcadlovku. Ale to uz je off topic.

Ako pisem nizsie, chlapi. Automat(pokial nenastavit + exp alebo - exp) robi to, ze sa snazi nastavit expoziciu na preiemer, co je 50% seda. To je vsetko. Pokial mozes nastavit na svojom tele prioritu Hihlightov, tak to trocha preexponuje a opacne.Pri foteni subjektov typu Interier (pre zakaznika, architekta atp.) tak sa to foti bud s bleskami, ktore treba do miestnosti spravne umiestnit, alebo multiexpoziciu. A to preto, lebo ani stredoformat nema dostatocny dynamicky rozsah, aby zachytil detaily aj v presvetlenych oknach a aj v tmavych kutoch miesnosti. A preto sa pouziva manual. Teoreticky ide pouzit aj bracketing + auto expozicia, ale strednu expoziciu by som osobne radsej nastavil rucne. Vacsinou sa ako stredna expozicia pouziva expozicia na Highlighty, pretoze zo skusenosti sa lepsie vytiahnu detaily z tienov tak, ze highlighty podexponujes v post procese a tiene presvetlis. Takze si nastavis expoziciu aby si mal svetla spravne naexponovane a potom das dalsie snimky trebars -1EV a +1EV....Ale ano, automatika je dnes uz celkom dobra, hlavne si treba nastavit spravne meranie (bodove, s dorazom na stred, priemerne...).

Ne, automatika exponuje na 18% sedou, ne 50%. Pokud nastavis "highlight priority", tak fotak vetsinou spis *podexponuje*, aby svetle tony nebyly prepalene. Srovnej si noty

To máš celkem jedno, protože to už jsou věci, které jdou úplně mimo tazatele, on prostě u toho přemýšlet a cokoliv nastavovat nechce.

Presne tak. A to je rozdiel medzi snapshotom a fotografiou :)A prave pri krajinke a interieri je prave nutne fotografovat a nie palit od boku na automatike, ako ked Rambo striela nepriatelov :)

Vdaka za poopravenie.Neviem, preco som myslel, ze je to 50%, mozno preto, ze mas 50% karty a 18% karty :)A ano napisal som to opacne, priorita Highlightov logicky samozrejme podexponuje ;)

Tak principy "automatiky" jsou pořád stejné. Asi mám jiná kritéria kvality :) Fotky v krajině i v interiéru fotím většinou takové, že je automatika v principu nemůže zvládnout dobře (protisvětlo, vodopády, západy slunce..). Ale samozřejmě nevíme, co přesně a jak chce tazatel fotit. Pokud doteď fotí s kompaktem nebo mobilem, tak mu to ze zrcadlovky bude i na automatiku připadat super, přestože zkušený fotograf by z toho dostal o třídu lepší fotky.

Čemu říkáš ,,slušná zrcadlovka"? Canony mají nic moc snímače a Nikony nic moc skla.

Rikam tak treba Canonu a Nikonu.

Hihihi, ty srandisto. Hlavně ty lowendové sety kolem 10.000 jsou super, že? Ale je to zrcadlovka a zrcadlovka je znakem ,,profíka"! Co na tom, že je to neohrabané a těžké a většina majitelů s tím fotí do JPG na Péčko.

No neviem, aj sucasne zakladne modely + setove kit objektivy su celkom slusnej kvality. Obzvlast na staticke objekty typu krajinka je to uplne v pohode postacujuce - kde netreba spickovy AF atp.Pripadne Canonacka Nifty Fifty 50mm f1.8 stoji par supiek a vystup je za tie prachy vynikajuci.

To je ovšem chyba majitelů a ne těch zrcadlovek ;)

Tak je pravda, že hodně reportážní fotografii je o momentu a kompozici nikoliv o nastavení foťáku. Spousta známých uznávaných fotek, také nebyla vyfocená pořádným vybavením. Ale ten člověk měl dobré světlo a byl v správný čas na správném místě.Proto nechodím na fóra o focení, protože jsou plná "borců" co se snaží o technickou dokonalost a obsahově to je o ničem... ...Extrém studiová fotka se středo nebo velkoformátovým a nastavením všeho od A do Z mě už taky přijde mimo. Jakýsi manýrizmus, tahat ven osvětlovací rampu, mít x asistentů na tohle či támhle to. Ne to není můj styl. ...

Jan Šibík, což je velice uznávaný fotograf, fotí mobilem, přišel na to, že tahat se neforemnou a těžkou výbavou nemá smysl, Je ale fakt, že fotit umí. jenže když se fotit neumí, je technika za milion na dvě věci.

Mimochodem, teď běží na ČT2 tuším každé pondělí výborný cyklus se Šibíkem, dává praktické rady jak fotit v různých evropských metropolích. Akorát tedy nefotí mobilem :) Ale ne že by se to nedalo, dnes už tím fotím celkem velkou část nejen dokumentačních fotek a zrcadlovku beru na zvláštní příležitosti :)

Tomu se nedivím, kdyby to, co normálně dělá, předváděl v médiích, už by po něm šel nějaký najatý vrah. Protože tvrdit, že na kvalitní fotky fotomobil stačí a hned názorně dokázat, že je to pravda by mnoho jedinců, hlavně výrobců předražených cvakacích škatulí, neskouslo.

Tak videl som "dielo" nejakej znamej fotografky, ktora fotila B/W street photo pomocou bezpecnostnej(ci navigacnej?) kamery na predku svojho Volva...To je skor experiment. Ale je pravda, ze hardver je nastroj, na dobru fotografiu je potrebna hlavne kreativita, kompozicia, fotogenicky moment atd... Hardver je len hardver. Sam o sebe nerobi nic.

No jo, nemuzu nevzpomenout na jednu vystavu japonskych fotografu, kterou jsem nahodou navstivil v Tokiu. 90% vystavenych del byla podobna fotkam, ktere doma hazim do kose (at uz fyzickeho, nebo virtualniho), protoze se proste nepovedly.Kdyz je clovek "znamy" a "vehlasny", tak muze za umeni prohlasit skoro cokoli :)

Ano, s tym suhlasim, ked Picasso namaloval stvorcek a trojuholnik, cely svet sa pos*al :Dked to namaluje moj syn, tak je to patlanina :D

No já jsem jednou namaloval kosočtverec a pos*at se mohli kantoři... Asi proto, že se nejmenuji Picasso.

Když se to povede, tak je to fotka. Když se to nepovede, tak je to umění. Já umění nedělám.

Foťák také. Jak na foťák, tak na HW musí být někdo, kdo ví, jak to nastavit, aby z toho vyždímal možné maximum a umí s těmi daty zacházet. Mimochodem: Můj syn fotí mobilem také a A trojkové výtisky ve velice slušné kvalitě z toho jdou bez problémů vyždímat, je jen potřeba trochu složitější editační postup a více použitých nástrojů.

Tak po porade.Fotenie interierov a krajiniek sa robi manualnym nastavenim.Ziadna automatika nedokaze nic ine, iba vyvazit expoziciu tak, ako keby si fotila 50% sedu a podla toho prisposobuje (priemeruje) expoziciu.Necakaj, ze kupis nejaky fotak a z kazdeho snapshotu ti spravi vystavne foto. Prave neaopak.pri foteni interieru a krajiniek sa casto robi viacnasobna expozicia, alebo aj HDR(aj ked HDR je nieco ine v ramci post procesu). V interieri mas velky dynamicky rozsah, okna su cez den velmi svetle, kuty miestnosti su velmi tmave a cip fotoaparatu nedokaze zachytit takyto dynamicky rozsah, ako ludske oko.preto sa to robi tak, ze odfotis manualne vyvazenu expoziciu na stative pre jasne objekty(okna, obloha), potom odfotis vyvazenie na mid-tony a potom na tmave miesta. V post procese si potom mozes skombinovat jednotlive snimky a dosiahnes tak fotku s velmi sirokym dynamickym rozsahom.Tolko k technike a k tomu cvakaniu na automatike.Co sa tyka hardveru, na dane subjekty potrebujes urcite sirokouhly svetelny obejktiv(Napriklad 14mm f2.0 alebo nejaky ultra siroky zoom s malym f-cislom). Pokial by si chcel robit aj ine, ako sirokouhle zabery, tak samozrejme mozes vyuzit aj ine ohnisko.Nebudem ti konkretne radit aky model a znacku, do toho sa nechcem pustat. Co ti vsak viem poradit je, ze lepsie je investovat do objektivu, ktory ti vydrzi aj desiatky rokov, pokial sa on budes starat a rozhodne kup objektiv, ktory bude pasovat aj na Full Frame. Investicia do skla je ovela rozumnejsia, nakolko sa urcite stane, ze za 5 rokov budes chciet upgrade na FF a zistis, ze nemas ani jeden objektiv, ktory na to nasadis. Takze ak rozpocet vyda, radsej kup lacnejsie telo (na dane subejtky nepotrebujes ani super Autofocus, ani super rychlost, bohato bude stacit zakladny model nejakeho Crop Senzora) + nejake kvalitne sirokouhle svetelne sklo, ktore pasuje aj na Full Frejm...

HDR režim uměl už můj stařičký Panasonic DMC FZ 20. (kde je mu konec).A dělal to úplně automaticky, včetně poskládání výsledku. Oly M1 to umí také a také automaticky a navíc umí současně i Focus bracketing, takže z něj dostanu makrofotografii s jinak nedosažitelnou hloubkou ostrosti i jasové dynamiky. A bez stativu!

Kupovat zrcadlovku, ještě slušnou za takové prachy a ptát se v první řadě na automat? Neeee.https://www.paladix.cz/sekce/praxe/http://forum.digiarena.e15.cz/

Dalo by se to shrnout jednoduse:Fotak (zrcadlovku) ktera by mela tlacitko National Geografic po jehoz zmacknuti by vytvorila fotku jak z uvedeneho casopisu, zatim nikdo nevyrabi

Takze ako som sa dozvedel, je to pre skolu. To meni situaciu, nakolko sa operuje s verejnymi peniazmi :)Na Tvojom mieste by som oslovil najblizsi kamenny obchod s Fototechnikou, dohodol si s nimi stretnutie a nechal si poradit.To je najlepsie, co mozes v tomto pripade spravit.

Nejlepší by bylo, kdyby v té škole řekl, že zadaný úkol je nad jeho síly.