» Poradna » Windows (a jiné OS)

Zrcadleni disku - dual boot

Ahoj jeste jednou,diky za predchozi rady. Budu zrcadlit sve disky v PC a pouziju k tomu doporuceny SW (macrium nebo jiny). Akorat me ted trapi jedno HDD. Je rozdelene na 4 oddily:3 oddily si zabralo ubuntu1 oddil mam v ramci win na ukladani dat (systemovy disk win mam na uplne jinem jinem SSD)Mam w10 - ten se instaloval kdysi jako prvni na SSD, k nemu jsem priinstaloval ubuntu na vedlejsi HDD, jehoz zbytek pouziva normalne win na data, jak jsem psal vyse. Dual boot mi ridi grub.Bude problem se zrcadlenim? Zrcadlim na externi disk. Obecne jsem se docetl, ze je to komplikovane kvuli kombinaci ntfs na winech a ext na linuxu. Resp. nejak tusim, ze vytvoreni klonu by mohlo byt OK, ale vytvoreni komprimovaneho obrazu muze byt problem. Nema s tim nekdo zkusenosti? A doporuceni na konkretni SW na zrcadleni dual boot systemu, kterej je navic rozhazeny po dvou discich?Vim, ze je to mam po tech oddilech rozhazeny prasacky, uz bych to udelal jinak, nez pred lety.. :) takze toto netreba komentovat...Diky moc

Odpovědi na otázku

Pokud to máš takto, použij Clonezillu (nebo Rescuezillu). Ta jediná umí všechny filesystémy a hlavně zachová uuidy oddílů. Bez toho pak nenabootuješ... Ostatní SW to "zprasí".https://rescuezilla.com/Můžeš si vybrat, zda udělat klon disku nebo jeho (komprimovaný) obraz.

Super diky

Přesně tak. Většina SW pro zálohování disků má možnost vytvořit kopii celého disku bit po bitu. (někdy se nazývá "po sektorech")

BTW, zrkadlenie = RAID 1, avšak Ty robíš bitovú kópiu.

Ok :D

Věcná připomínka:Z image disku (ve tvém nářečí "zrcadlení") lze jednotlivé soubory obnovovat jen (příslušným) nainstalovaným programem, nejde to z boot média. Jak už jsem psal, na zálohu dat ta forma image disku není vhodná, nicméně i free programy umí určitou formu zálohy dat.