» Poradna » Mobily

Zprovoznění starého gramofonu

Zdravím,na to, kolik mi je, jsem si moc oblíbila věci z dřívějších let a moc jsem si chtěla pořídit gramofon. Vzpomněla jsem si, že u dědy v garáži jeden zaprášený je, dokonce i s náhradními jehlami, ale prý chybí repráky. Takže otázky teď zní: Jaké cenově přijatelné reproduktory k tomu pořídit? A bude potřeba i zesilovač?Foto zde:http://imgur.com/MHASrzfhttp://imgur.com/6EFfZOu

Odpovědi na otázku

Zesilovac tam je, staci reprosoustavy, ale mensi problem bude to pripojeni - musite sehnat kabely s temi starymi konektory. Ale https://www.ges.cz/ to asi bude mit v nabidce

Zesilovač to má. Repro jakékoli. Nejlépe bazar nebo i nové, záleží kolik do toho hodláš dát... https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosous...

Zaprášený z garáže? Funguje? Možná by chtěl i nějaký servis. Jinak ne, na domácí hraní nic nepotřebuješ, v gramofonu je stereofonní zesilovač 2x15 W.

Do zásuvky jsem ho raději nedávala, takže nevím, zda teď funguje. Ale určitě ho pro jistotu dám někam do servisu

Největší problém asi bude, sehnat servis, který si s tím bude umět poradit.

Osobne si myslím, že fungovať by mohol. Toto je ešte stroj postavený na tranzistoroch, odhadujem že pochádza z prelomu 70tych/80tych rokov. Maximálne na koncákoch budú nejaké IO zosilovače typu MDA alebo podobne. Treba pozrieť či je tam daná správna poistka v tom puzdre nad konektormi pre reproduktory a ak áno, tak ho skúsiť zapnúť. Možno najväčším problémom budú vybehané potenciometre na ovládanie hlasitosti, balansu a pod.

Ještě bych k tomu přidal vyschlé elyty...

... a novej gumovej řemínek mezi motorem a tou plackou na který se válí deska (teď nevim jaxe tomu řiká . Guma po pár letech zteří a rozpadne se.Repráky by mohly stačit od nějaký "hifi věže" (mini systému atd.).A pokud s tím někdo půjde do servisu jakože to "nechat zkontrolovat", posléze zjistí, že cena za opravu/údržbu/rozchození bude daleko převyšovat cenu tohodle gramce. Takže bych se na servis vyprdnul, vrazil bych to do zásuvky (maximálně to vyrazí pojistky) a připojil "nějakej" reprák jestli to vůbec hraje. Pokud ano, sehnat třeba lepší repro, opatřit ho koncovkama a drhnout ten gramec dokud neodejde. A pak sehnat buď podobnej za pár šupů po bazarech nebo na Aukru a nebo našetřit na něco lepšího.Bez urážky - tohle je starej krám, žádná extra kvalita, tak nemá smysl do něj cpát peníze za servis, super repráky apod.

Potřebuješ repráky + kabely s těmi starými konektory. V nouzi by ty konektory šly vyměnit za jiný typ. Možná se ty repráky taky někde poblíž válí. Určitě se dají někde najít v bazarech.

Repráky jsou, bohužel, již několik let vyhozené :/ Ale snad je někde seženu

Stačí se podívat po bazarech - např. https://www.sbazar.cz/xtek/detail/27391206-repr... A budou mít i správné konektory

Nemáme měnu IV. Reichu.Pořídí to levněji než u Conrada: https://www.ges.cz/cz/ls-51-0-GES06601515.html ; https://www.gme.cz/repro-konektor-2-p-vk ;... Tento typ konektorů se užívá dosud, nic starého na nich není.

Inteligente, ja som jej ukazal ze asi ake konektrory a nie ze ich tam ma kupit

To je v poho. ms je mistni kokutek.

Já bych si tipnul, že jehly asi nebude potřeba měnit, ale gumové části - určitě tam nějaké budou, bud řemínek nebo mezikolo pro pohon talíře - už by to mohly mít za sebou. Ale pokud je tam gumový řemínek, snad by se dal sehnat nový. Repráky by se snad daly použít z nějaké vyhozené hifivěže, pokud navážeš soudružský vztah s někým ze sběrného dvora.

V Praze je ve Štěrboholích prodejna různých těsnění, mimo jiné tam mají i pestrý sortiment O kroužků, takže s řemínkem by až tak velký problém být neměl. Staré Teslácké elektrolyty také dokázaly vydržet desítky let bez toho, že by markantně ztrácely kapacitu. Problém je v tom, že dnešní servisy už klasicky opravovat neumějí a pokud nemají díl na výměnu, dají od toho ruce pryč.

Tyhle staré gramce jsou celkem jednoduchá zařízení, na kterých se toho nemá zas tak moc co pokazit. Jak už tady bylo zmíněno, nelze říct takhle od oka stav elektrolytických kondenzátorů, nicméně tyhle staré přežily celkem dost (mám ještě u našich desítky let staré a stále by měly být funkční), nicméně pokud by byly kondíky v háji, pravděpodobně by se to projevilo brumem v reproduktorech (nevyfiltrované napájení). Jinka ještě jestli jsou tam převody od motorku přes gumičku, ta bude pravděpodobně úplně zpuchřelá, nebo se už rozpadla.Doporučuji, dejte to do ruky nějakému bastlíři, pro něj by to neměl být problém to rozchodit, a případně Vám k tomu sežene i nějaké bedničky a konektor ze starých zásob.

Nad stavem elektrolytů nemá smysl polemizovat. Je to korunová záležitost, takže bez milosti vyměnit. I kdyby byly původně sebelepší, tak dnes už v dobré kondici rozhodně nebudou.

Tak jasně, to by ten bastlíř udělal bezproblémů.

Před dvěma roky jsem jeden takovýto kousek opravoval. Byla to taková skládačka, dva repráky byly vytvarované tak, že se přicvakly na tělo gramofonu a vznikla krabice s uchem na přenášení. Uvnitř byly ještě stařičké germaniové tranzistory a kvazikomplementární koncový stupeň, majitel si navíc přál line - in výstup. Takže původní střeva šly ven, potenciometry jsem rozebral, odporové dráhy hadříkem nasucho vyčistil, běžce napružil a udělal nový plošňák. V předzesilovači a korekčním zesilovači jeden NE 5532 na kanál a konec 2 x TDA 2040, vše upravené pro nesymetrické napájení. Hrál jsem si s tím tři dny a funguje to perfektně dodnes, i když krystalová přenoska není por trvanlivost desek to pravé ořechové.

Určitě bych to nezkoušel dávat do zásuvky, mohla by to být škoda a zbytečná práce navíc. Chce to dát někomu kdo se vyzná (na druhou stranu, žádné extra velké odborné znalosti k tomu potřeba nejsou. Zesilovače z takových gramofonů jsme běžně opravovali v druháku na střední). V každém případě to bude chtít vyměnit elektrolytické kondenzátory. Ty neměly šanci tu dobu přežít v dobrém stavu. Dobré je, že výměna je snadná a kondíky stojí doslova pár korun (odhadem do celého gramofonu jich bude tak za 50kč max a jestli nejsi levá jak šavle tak si je přepájíš i sama). Co je horší, že by to chtělo proměřit a ideálně seřídit zesilovač. Je to sice taky snadné a vcelku na pár minut, ale chce to docela drahé vybavení. Pak taky drobnosti jako řemenice atp. ale to už je to nejmenší.Reproduktory bych sháněl po bazarech. Je jich tam spousty, jistě i originálních přímo pro tvůj gramofon, a lidi absolutně netuší jejich cenu. Vidí staré bedny a často je nabízí za pár stovek občas i za odvoz. Jejich reálná hodnota je ale tak 3-4tis podle stavu. I samotná vykuchaná ozvučnice se ve speciálkách neprodává pod 1000. NUTNÉ je ale dbát na impedanci. Repro MUSÍ být 4Ω! Jinak to v lepším případě bude hrát mizerně, v horším upálíš zesilovač (což se sice zase dá relativně levně opravit, ale je to zbytečná škoda).A doporučuju, ať tě ani nenapadne, že to nemá smysl opravovat a hodit to někam na ekáč! Pokud je šasi v dobrém stavu bez škrábanců, oprava se povede, a povede se ti sehnat origo bedny, máš kousek kolem 10tis a tolik oprava stát nebude.